İçinde G geçen 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "g" olan 13 harfli toplam 507 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde g harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu g harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında g harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GEVŞETEBİLMEK

Gevşetme imkânı veya olasılığı bulunmak.

GEVŞEYEBİLMEK

Gevşeme imkânı veya olasılığı bulunmak.

GÖZLENEBİLMEK

Gözlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

TEKGÖREVLİLİK

Her gramatikal görevin tek bir işaretle sağlanması ve her işaretin bir tek görevi olmasıgerekir yolundaki düşünce, ki hiç bir dilde gerçekçekleşmiş değildir.

LARENGOPLASTİ

Gırtlak felcinde solunum yolunu rahatlatmak için dikiş uygulanması.

VAZGEÇEBİLMEK

Vazgeçme imkânı veya olasılığı bulunmak.

METHEMOGLOBİN

Hemoglobin ve oksijenin kandaki oksitleme ajanları etkisiyle elde edilen bileşiği olup oksihemoglobinden daha dayanıklıdır. Hemoglobinle aynı bileşimde olan oksihemoglobinden türeyen bir ürün oksijen, oksihemoglobine göre daha sağlam bağlanmıştır. Fe3+ içerir. Sülfanamit, anilin, nitrit ve benzerleri çeşitli oksitleyici maddelerin hemoglobin molekülündeki ferro demirin, ferri demire oksidsyonu sonucu meydana gelen ve oksijenle kararlı bir bileşik yapan koyu renkli bileşik, ferrihemoglobin. Anemik hipoksi ve siyanoza neden olur.

KATMANBİLGİSİ

Katmanlı kayaçların zaman bakımından oluş sıralarını, hayvan ve bitki kalıntılarının yardımıyla geçmiş zamanlardaki yaşantının çağdan çağa geçirdiği evrensel değişiklikleri, tortul kayaçların özelliklerine ve taşıllarına dayanarak, kara ve denizlerin geçmişteki dağılışlarını inceleyen bilim kolu.

KANGALTEKKESİ

Sivas ili, Kangal ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BELGELENDİRİŞ

Belgelendirme işi.

KARGADÜĞELEĞİ

Ebucehil-karpuzu, acıhıyar.

GIZIRĞALANMAK

Cimrilik etmek.

YAZKIŞGÖVDESİ

Meyve ağaçlarının gövdesinde biten asalak ot.

GÜZELAVRATOTU

Atropa belladonna. (Solnanaceae).

AÇGÖZLÜLEŞMEK

Açgözlü duruma gelmek.

SFİNGOMİYELİN

Sinirlerin miyelin kılıfında bol bulunan, sfingozine bağlı iki yağ asidi, bir fosfat grubu ve buna bağlı kolin içeren bir zar fosfolipidi. Seramite bağlı fosfokolin veya fosfoetanolamin içeren, gliserin içermeyen lipit olarak da bilinen, miyelin kılıfta bol bulunan sfingolipit.

ENDOPTERYGOTA

Endopterigotlar.

GENLEŞMEÖLÇER

Isınan sıvıların görünür genleşme katsayılarını belirleyen araç, dilatometre.

SALPİNGEKTOMİ

Yumurta kanallarının cerrahi olarak alınması, tubektomi.

GÖKÇETABAKLAR

Zonguldak şehri, Saltukova bucağına bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük