İçinde GÜREN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "güren" olan, toplam 3 tane kelime bulunuyor. İçerisinde güren bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu güren ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında güren olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÜREN

Hindi. Kızılcık. Kızılcık suyu ile yapılan tarhana. Sürü. Kalabalık. Rengi sarı ile doru arasında olan (at), al(at).

GÜRENÇ

Doğan, şahin ve atmaca gibi av kuşlarının bakımı ve eğitimi işine verilen ad.

GÜRENCİ

Hassa kuşbazlarının iki sınıfından, görevleri üleş zamanı İstanbul'a gelerek padişahın kuşhanesindeki av kuşlarını eğitmek olan biri; öteki sınıf için bk. götürücü.

  -   -   -  

Anlamında GÜREN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GÜREN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GÖTÜRÜCÜ

Herhangi bir sıvıyı veya duyuyu götüren yapı, efferent. Hassa kuşbazlarının iki sınıfından, görevleri doğan, şahin ve atmaca gibi av kuşlarını yakalayıp, sağ olarak İstanbul'a getirmek olan biri; öteki sınıf için bk. gürenci. Seferde padişahın iki tuğunu bir konak ileride taşıyan dört kişiden ikisi. (karşılık: efferent),Sinir merkezlerinden uyartılara verilen cevapları ileten sinirler; dışa doğru taşıma.