İçinde FİL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "fil" olan, toplam 424 tane kelime bulunuyor. İçerisinde fil bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu fil ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında fil olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BAKTERİYOKLOROFİL

15 harfli kelimeler

MİKROFİLAMANLAR, MİKROFİLAMENTUM, STAFİLOKOKKOZİS, STEPHANOFİLARİA, ULTRAFİLTRASYON

14 harfli kelimeler

ÇETREFİLLEŞMEK, ZENCEFİLGİLLER, ANJİYOHEMOFİLİ, ANTİANAFİLAKSİ, ANTİFİLOJİSTİK, DİFİLOBOTRİYAZ, FİLEBOVİRÜSLER, FİLİZLENDİRMEK, GASTEROFİLOZİS, KARANFİLGİLLER, KEMOPROFİLAKSİ, LİYOFİLİZASYON, MİYOFİLAMANLAR, NÖROFİLAMANLAR, PARAFİLARYOZİS, PSÖDOEOZİNOFİL, PSÖDOPARAFİLYA, SEROPROFİLAKSİ, TONOFİLAMANLAR

13 harfli kelimeler

ÇETREFİLLİLİK, FİLMLEŞTİRMEK, FİLOZOFLAŞMAK, FİLİZLENDİRME, FİLMEGİDERLİK, KARANFİLCİLİK, MAKROSPOROFİL, MİKROFİLAMENT, MİKROFİLAREMİ, MİKROSPOROFİL, PSÖDOHEMOFİLİ, STAFİLOKOKKOZ, STAFİLOPLASTİ

12 harfli kelimeler

FİLOZOFLAŞMA, SAİRFİLMENAM, TİRFİLLENMEK, AGAMOFİLARİA, BAZOFİLOPENİ, DERMATOFİLOZ, EOZİNOFİLÜRİ, FİLARİZLEMEK, FİLAROİDİDAE, FİLİZKURUTAN, FİLİZKÜFLÜCE, FİLLOERİTRİN, FİLMLEŞTİRME, FİLOVİRÜSLER, İNFİLTRASYON, MAKROFİLARYA, MEGASPOROFİL, MİKROAEROFİL, MİKROFİLARYA, MONOFİLAMENT, NÖROFİLAMENT, SAKKAROFİLİK, STAFİLODERMA, TONOFİLAMENT

11 harfli kelimeler

ÇETREFİLLİK, ÇETREFİLSİZ, FİLİZLENMEK, TİRFİLLENME, EKSTREMOFİL, EOZİNOFİLİK, FERFİLLEMEK, FİLARİOİDEA, FİLARİSİDAL, FİLARİZLEME, FİLÇİKLEMEK, FİLDİRDEMEK, FİLİKACILIK, FİLİZKÜFLER, FİLOERİTRİN, FİLOGENETİK, FİLOVİRİDAE, HEFİLLENMEK, HEMOFİLİYAK, KARANFİLKÖY, KARANFİLLER, KERAFİLOSEL, KLOROFİLLER, METAFİLAKSİ, MONOFİLETİK, OZMİYOFİLİK, POLİFİLETİK, PROFİLAKTİK, PROFİLCİLİK, PSİKROFİLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANAFİLAKSİ, BİBLİYOFİL, BONFİLELİK, ÇETREFİLCE, ELEKTROFİL, FİLARMONİK, FİLATELİST, FİLİSTİNLİ, FİLİZKIRAN, FİLİZLEMEK, FİLİZLENME, FİLOZOFLUK, GERMANOFİL, STAFİLOKOK, FENAFİLLAH, AMİNOFİLİN, ASİDOFİLİK, EFİLLENMEK, EOZİNOFİLİ, FERFİLEMEK, FERFİLİŞLİ, FİLARİFORM, FİLAROİDES, FİLARYOZİS, FİLİFORMİS, FİLİGRANLI, FİLMEGİDER, FİLOBIÇAĞI, FİLOMETROZ, FİLOMORFOZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

FİLANTROP, FİLARMONİ, FİLGİLLER, FİLHAKİKA, FİLİPİNLİ, FİLİZLEME, FİLKULAĞI, FİLMCİLİK, FİLOKSERA, FİLOLOJİK, FİLOTİLLA, FİLOZOFÇA, FİLOZOFİK, FİLTRESİZ, HANEFİLİK, HURUFİLİK, İFİLDEMEK, KONTRFİLE, MİKROFİLM, AEROFİLİK, AMFOFİLİK, AMFOFİLÖZ, ANEMOFİLİ, ARGİROFİL, BAZOFİLİK, BAZOFİLUS, ÇAFİLAMAK, DEDEFİLLİ, DİFİLETİK, DROZOFİLA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANGLOFİL, ÇETREFİL, FİLATELİ, FİLDEKOZ, FİLİGRAN, FİLİKACI, FİLİSKİN, FİLİZCİK, FİLOLOJİ, FİLTRELİ, GAFİLANE, GAFİLLİK, HEMOFİLİ, HİDROFİL, HİGROFİL, İFİLDEME, İZAFİLİK, KARANFİL, KEFİLLİK, KLOROFİL, MENFİLİK, SEFİLANE, SEFİLLİK, SERSEFİL, ZENCEFİL, ASİDOFİL, AZUROFİL, BAZOFİLİ, BİYOFİLM, EFİLDEME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BAZOFİL, BONFİLE, FİLAMAN, FİLARİZ, FİLİNTA, FİLİZLİ, FİLOLOG, FİLOZOF, FİLVAKİ, HEMOFİL, İNFİLAK, İSRAFİL, SİFİLİS, SÜRFİLE, AFİLCAN, AMFOFİL, AYSFİLT, EFİLEME, FİLAGOZ, FİLARİA, FİLARLI, FİLARYA, FİLBAĞI, FİLDİŞİ, FİLENCE, FİLETİK, FİLİBİT, FİLİTRE, FİLİZER, FİLLEKE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DEFİLE, FİLENK, FİLETO, FİLİKA, FİLMCİ, FİLTRE, KAFİLE, MAHFİL, NAFİLE, PROFİL, TİRFİL, DİLFİL, DİRFİL, DORFİL, EFİLTİ, FİLARİ, FİLASE, FİLATO, FİLCAN, FİLÇİK, FİLEKE, FİLELİ, FİLFİL, FİLİKE, FİLİKİ, FİLİYH, FİLİZE, FİLİZİ, FİLLİK, FİLTER, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFİLİ, FİLAN, FİLAR, FİLET, FİLİZ, FİLOZ, FİLUM, GAFİL, KEFİL, SEFİL, FİLAL, FİLER, FİLİÇ, FİLİK, FİLİM, FİLİT, FİLKE, FİLKİ, FİLLE, FİLSİ, FİLTE, FİLYE, GEFİL, KAFİL, MAFİL, SİFİL, TAFİL, TİFİL, ZEFİL

4 harfli kelimeler

FİLE, FİLM, FİLO, EFİL, FİLA, FİLİ

3 harfli kelimeler

FİL

Bazı kelimelerin anlamları

FİL

Filgillerin hortumlular takımından, Afrika ve Asya'nın sıcak bölgelerinde yaşayan, çok iri, kalın derili hayvan (Elephas). Satrançta çapraz hareket ettirilen taş.

ANTİANAFİLAKSİ

Anafilaksiyi gideren, anafilaksiye karşı.

ULTRAFİLTRASYON

Makromolekül içeren çözeltiden, çözücü ve küçük moleküllerin yarı geçirgen bir zar aracılığıyla basınç uygulanarak zar dışına itildiği ve bu biçimde makromolekülün konsantre edilmesinde kullanılan bir yöntem.

STEPHANOFİLARİA

Filarioidea üst ailesinde bulunan bir nematod cinsi. S. stilesi Amerika Birleşik Devletleri'nde sığırlarda stefanofilariozise neden olmaktadır.

FİLİZLENDİRMEK

Filizlenme işini yaptırmak.

ZENCEFİLGİLLER

Bir çeneklilerden, zencefil, kakule, zerdeçal gibi güzel kokulu bitkileri içine alan bir familya.

BAKTERİYOKLOROFİL

Bazı bakterilerde bulunan ve ışığı absorblayan pigment. Pembe veya yeşil fotosentetik bakterilerde başlıca ışık tutucu olarak görev yapan bir çeşit klorofil.

ANTİFİLOJİSTİK

Yangıyı ve ateşi azaltan.

STAFİLOKOKKOZİS

Kene piyemisi. Kanatlılarda stafilokokkozis.

ANJİYOHEMOFİLİ

von Willebrand hastalığı.

DİFİLOBOTRİYAZ

Balık şeridi hastalığı.

ÇETREFİLLEŞMEK

Çetrefil duruma gelmek.

GASTEROFİLOZİS

Atlarda Gasterophilus intestinalis, Gasterophilus haemorrhoidalis, Gasterophilus inermis, Gasterophilus nasalis, Gasterophilus nigricornis, Gasterophilus pecorum gibi Gasterophilus türlerinin larvalarının neden olduğu hastalık.

FİLEBOVİRÜSLER

Bunyaviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi, Phlebovirus.

MİKROFİLAMANLAR

Mikrofilamentum.

MİKROFİLAMENTUM

Ökaryotik hücrelerin plazma zarının altında yer alan, endositoz, eksositoz ve hücre göç hareketlerinin etkinliklerine katılan, miyofibriller, nörofibriller ve tonofibrillerin oluşturduğu hücre iskeletinin ipliksel organelleri, mikrofilamanlar, stres iplikleri.

  -   -   -  

Anlamında FİL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde FİL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AYMAZLIK

Çevresinde olup bitenlerin farkına varamama durumu, aymaza yakışacak durum, gafillik, gaflet, dalgı.

AYRIM

Ayırma işi, tefrik. Bir kimse veya nesnenin bir başkasıyla karıştırılmamasını sağlayan ayrılık, benzer şeyleri birbirinden ayıran özellik, başkalık, fark. Bir veya daha çok sahne içinde geliştirilip olayın tamamlanmış bir parçasını veren film bölüğü. Cinsleri ve türleri birbirinden ayıran ana karakter, fark. Alt bölüm. Ayrılma noktası.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ARSENİK

Atom numarası 33, atom ağırlığı 74,91, yoğunluğu 5,7 olan, atmosfer basıncı altında 450 °C'de süblimleşen, maden filizlerinde çok yaygın bulunan, metal görünümünde basit element, sıçanotu, zırnık (simgesi As).

BAĞLAYICI

Bağlama niteliği olan. Kuruduğu zaman yüzeyde film oluşturan, pigment ve dolgu maddelerini bir arada tutan, boyanın uçucu olmayan bölümü. Bağlamaya ve birleştirmeye yarayan: "Ve" bağlayıcı bir edattır. Uyulması zorunlu.

ATOM

Birkaç türü birleştiğinde çeşitli molekülleri, bir tek türü ise bir kimyasal ögeyi oluşturan parçacık. Yaprakları üst üste sarılı topak marul. Eski Yunan filozoflarına göre gerçeğin son, artık bölünemez, bozulamaz diye tasarlanan temel ögeleri.

ANİME

Japon çizgi romanı mangaların televizyon, sinema vb. için filmleştirilmiş biçimi.

BAHARAT

Yiyecek ve içeceklere hoş koku ve tat vermek için kullanılan tarçın, karanfil, zencefil, karabiber vb. maddeler, bahar (II).

AHLAKÇI

Ahlak konularını inceleyen filozof veya bu konularla uğraşan kimse. Her şeyi ahlak açısından değerlendiren, törelci, aktöreci, moralist.

AYMAZ

Çevresinde olup bitenlerin farkına varmayan, sezmeyen (kimse), gözü bağlı, gafil, bilgisiz.

ARİSTOTELESÇİLİK

Yunan filozoflarından derslerini öğrencileriyle birlikte gezinerek veren Aristoteles'in felsefesi, gezimcilik, Aristoculuk, peripatetizm. Bu felsefeyi benimsemiş olma durumu.

BAHARATLI

İçinde karabiber, karanfil, tarçın vb. maddeler bulunan, baharlı.

ALABORA

Geminin yan yatması. Bir serenin yatay durumdan düşey duruma getirilmesi. Selamlamak için filika küreklerinin yukarıya kaldırılması. Balığı toplamak için dalyan ağının yukarıya alınması.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

AĞAÇLAŞMA

Ağaçlaşmak durumu. Bitki şekilleri gösteren ve akiklerde olduğu gibi maden filizlerinin gerek yüzeyinde gerek içlerinde rastlanan doğal desen.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

BAKIMLIK

Filmin kartpostal büyüklüğünde cam bir perde üzerinde görünmesini sağlayan cihaz.

ARA

İki şeyi birbirinden ayıran uzaklık, aralık, boşluk, mesafe. İki olguyu, iki olayı birbirinden ayıran zaman, fasıla. Kişilerin veya toplulukların birbirine karşı olan durumu veya ilgisi. Toplu jimnastik dizilmelerinde, sıradakilerin birbirlerinden yanlamasına olan uzaklıkları. Spor karşılaşmalarında oyuncuların dinlenmek ve taktik almak için kullandıkları süre. İç. Bir oyunda, bir filmde izleme sırasında dinlenmek üzere verilen kısa süre, antrakt.

ALMANSEVER

Alman yanlısı, Alman dostu, Germanofil.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük