İçinde Fİ geçen 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "fi" olan 12 harfli toplam 111 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde fi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu fi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında fi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MİKROFİLARYA

Filariidae ailesinde bulunan nematodların, omurgalıların kanında (Wuchereria bancrofti) veya derinin lenf sıvısında (Onchocerca volvulus) bulunan kılıflı (Onchocerca) veya kılıfsız (Loa loa, Wuchereria, Brugia) ilk larval dönemi.

FİLMLEŞTİRME

Filmleştirmek işi.

MONOSPESİFİK

Sadece bir antijenle reaksiyon yapan antikor. Sadece bir türe sahip olan cins, monotipik cins.

NÖROFİLAMENT

Memelilerin merkezi ve çevresel sinir hücrelerinde bulunan, molekül ağırlıklarına göre hafif nörofilâment (molekül ağırlığı 62000), orta nörofilâment (molekül ağırlığı 102000) ve ağır nörofilâment (molekül ağırlığı 110000) olmak üzere üç tipi bulunan, her biri polipeptit zinciri hâlinde olan ara filâmentler.

FİŞTİLLENMEK

Kumaş tarazlanmak, pürtüklenmek.

FİNGİRDEŞMEK

Karşılıklı fingirdemek.

AMFİSTOMOZİS

Paramfistomozis.

KALİFİKASYON

Niteliklilik.

ARTERYOGRAFİ

Atardamar görüntülenmesi.

FİLAROİDİDAE

Memelilerde solunum yolu enfeksiyonuna neden olan önemli nematod ailesi. Bu aile içerisinde bulunan Filaroides cinsi veteriner hekimlik açısından önem arz etmektedir.

MONOFİYODONT

Süt dişlerinin körelmesi ya da tümden bulunmaması ile sadece bir seri dişe sahip olma durumu. Süt dişlerinin körelmesiyle hayatı boyunca sadece bir seri dişe sahip olma. karşıt polifiyodont, difiyodont.

FİŞFİRTLEMEK

Sürüklemek.

FİNLANDİYALI

Finlandiya halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

KEMALİAFİYET

Ağız tadı.

FİZYOKRATLIK

Fizyokrat olma durumu.

FİRENGİLEMEK

Kilitlemek.

EOZİNOFİLÜRİ

İdrarda eozinofil artışı.

YENİŞEREFİYE

Bursa şehrinde, İznik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SERTİFİKASIZ

Sertifikası olmayan.

MONOFİLAMENT

Misina.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük