İçinde FI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 681 tane kelime bulunuyor. İçerisinde fı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu fı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında fı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

FIRILDAKBÖCEKLERİ, FIRTINAKUŞUGİLLER

16 harfli kelimeler

FIRÇADİLLİGİLLER

15 harfli kelimeler

FIRÇALAYABİLMEK, FISILDAYABİLMEK, HAFIZHÜSEYİNBEY, TOZANLIFINDICAK, YUKARIKUZFINDIK

14 harfli kelimeler

AŞAĞIFIRINDERE, AŞAĞIKUZFINDIK, DİLFIRLATANLAR, FIRÇALAYABİLME, FIRTINAKUŞLARI, FISILDAYABİLME, KINCIFIRLANMAK, YUKARIFINDIKLI

13 harfli kelimeler

HİLAFIHAKİKAT, DENİZKADAYIFI, AŞAĞIFINDIKLI, DANGALAFISDİT, DANGALAFISTIK, DANGALAFISTİK, FINDIKLIKOYAK, FINDIKMENTEŞE, FIRILDAKÇILIK, FIRLATABİLMEK, FIRLATIVERMEK, FIRLAYIVERMEK, FIŞKIRABİLMEK, FIŞKIRIVERMEK, KINCIFIRDAMAK

12 harfli kelimeler

FISFISLANMAK, FIŞKIRTILMAK, FINDIKKABUĞU, DANGALAFIŞTI, FIDIRAKLAMAK, FINDIKLIAKSU, FINDIKLIÇALI, FINDIKPINARI, FINGIRDAŞMAK, FIRÇİKLENMEK, FIRINGÖMBESİ, FIRLANDIRMAK, FIRLATABİLME, FIRLATIVERME, FIRLAYIVERME, FIRTIŞTIRMAK, FISDİYHLAMAK, FISFISLATMAK, FISIKOLAŞMAK, FISTİYHLEMEK, FIŞKIRABİLME, FIŞKIRIVERME, FITTISLANMAK, FIYDITTIRMAK, HAFIZASIZLIK, ŞARFITLANMAK

11 harfli kelimeler

AMUDUFIKARİ, FIKIRDAKLIK, FIKIRDAŞMAK, FIKIRDATMAK, FINDIKÇILIK, FINDIKKIRAN, FIRÇALANMAK, FIRÇALATMAK, FIRILDANMAK, FIRILDATMAK, FIRINLANMAK, FIRINLATMAK, FIRLATILMAK, FIRSATÇILIK, FISFISLAMAK, FISFISLANMA, FISILDANMAK, FISILDAŞMAK, FISTIKÇILIK, FISTIKLAMAK, FIŞIRDATMAK, FIŞKIRTILMA, HAFIZIKÜTÜP, NISFINNEHAR, KİFAFINEFİS, BÜYÜKFINDIK, DINKLIFIŞRA, FICIKTIRMAK, FIGGILATMAK, FILDIRATMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

FIKIRDAMAK, FIKRACILIK, FIRÇACILIK, FIRÇALAMAK, FIRILDAKÇI, FIRINCILIK, FIRINLAMAK, FIRKACILIK, FISILDAMAK, FIŞIRDAMAK, FIŞKILAMAK, FIŞKIRTICI, FIŞKIRTMAK, MUHAFIZLIK, MÜNAFIKLIK, SARFINAZAR, SIFIRCILIK, SIFIRLAMAK, VAKFIKEBİR, ALAFIRANGA, FIÇIBIÇAĞI, FIGGILAMAK, FIKGILAMAK, FIKILDAMAK, FIKIRDAŞMA, FIKIRDATMA, FIKIRDAYIŞ, FILDIRAMAK, FILDIRIYİK, FINDIKBİTİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

FIÇICILIK, FIÇILAMAK, FIKIRDAMA, FINDIKLIK, FIRÇALAMA, FIRDOLAYI, FIRINLAMA, FIRLATMAK, FIRTINALI, FISILDAMA, FISLANMAK, FISTIKLIK, FIŞIRDAMA, FIŞKILAMA, FIŞKIRDAK, FIŞKIRMAK, FIŞKIRTMA, HAFIZASIZ, HAFIZLAMA, RAFIZİLİK, SIFIRLAMA, AFIZOMBAK, ANASINIFI, CILFISTİK, ÇAFILAMAK, FIDILAMAK, FIKIRADAK, FIKIRAMAK, FILDIRMAG, FILDIRMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ÇIFITLIK, FIÇILAMA, FIKIRDAK, FIKRAMAK, FINDIKÇI, FINDIKLI, FIRÇALIK, FIRDÖNDÜ, FIRFIRLI, FIRILDAK, FIRINLIK, FIRLAMAK, FIRLATIŞ, FIRLATMA, FIRLAYIŞ, FIRSATÇI, FISLAMAK, FISLANMA, FISTIKÇI, FIŞKILIK, FIŞKIRIK, FIŞKIRIŞ, FIŞKIRMA, FIŞKIRTI, FITRATEN, HAFIZALI, HAFIZLIK, ŞIRFINTI, ZARFINDA, AFIGANNI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

FIKIRTI, FIKRACI, FIKRAMA, FINDIKİ, FIRÇACI, FIRÇALI, FIRINCI, FIRINLI, FIRKACI, FIRKATA, FIRLAMA, FIRTINA, FISILTI, FISIRTI, FISKİYE, FISLAMA, FISTIKİ, FITIKLI, FITRİYE, MUHAFIZ, MUVAFIK, MÜNAFIK, SIFIRCI, AFIRMAK, AZNAFIR, BAKLAFI, CIFCIFI, FICIMAK, FIÇIMAK, FIDICIK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

FIÇICI, FIKDAN, FILDIR, FINDIK, FIRLAK, FIRSAT, FISTIK, FIŞKIN, FITRAT, HAFIZA, RAFIZİ, AFICAN, AFIGAN, AFIKAN, AFIYAN, ALAFIR, CAMFIR, CIFIDI, CILFIN, CILFIR, ÇANFIR, FIÇCIK, FIÇIKO, FIÇITA, FIGANİ, FIHARE, FIKARA, FIKFIK, FIKOKU, FIKRAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇIFIT, FIKIH, FIKRA, FIRÇA, FIRIN, FIRKA, FIŞKI, FITIK, FITRİ, HAFIZ, HIFIZ, LAFIZ, SIFIR, TIFIL, AFICA, ALAFI, BAFIR, CAFIT, CIFIT, ÇIFIN, FICCA, FICIK, FIÇÇA, FIÇÇI, FIÇIK, FIDIK, FIDIL, FIDIN, FIĞLA, FIĞLI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

FIÇI, FIRT, AFIR, FIÇA, FIKA, FIKI, FIRA, FIRK, FITA, FITI, GAFI, KIFI, SOFI

3 harfli kelimeler

FIR, FIK, FIO, FIS, FIŞ, FIT

2 harfli kelimeler

FI

Bazı kelimelerin anlamları

FI

Fenol indeksi.

FISILDAYABİLME

Fısıldayabilmek işi.

HAFIZHÜSEYİNBEY

Balıkesir şehri, Sarıköy bucağına bağlı bir yer.

FIRÇADİLLİGİLLER

(Trichoglossidae), Yeni Zelanda koca papağanı (Nestor notabilis) türleri iyi bilinir.

TOZANLIFINDICAK

Tokat ili, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

FISILDAYABİLMEK

Fısıldama imkânı veya olasılığı bulunmak.

YUKARIKUZFINDIK

Eskişehir kenti, İnönü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

AŞAĞIFIRINDERE

Tokat kenti, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

FIRTINAKUŞLARI

(Tubinares, anlamdaş). Procellariiformes,olmak üzere iki familyası vardır.

AŞAĞIKUZFINDIK

Eskişehir kenti, İnönü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

FIRTINAKUŞUGİLLER

(Procellariidae), (Eş anlamlısı: Hydrobatidae),iyi bilinen türleridir.

DİLFIRLATANLAR

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımından, dillerini yay gibi dışarı uzatan, renk değiştirme özellikleri olan, çoğu ağaçların üzerinde yaşayan, başları çıkıntılı, yuvarlak göz kapakları bulunan türlere sahip bir alt takım.

FIRÇALAYABİLME

Fırçalayabilmek işi.

KINCIFIRLANMAK

Nazlanmak, cilve yapmak. İstemeyerek gönlü yatmak.

FIRILDAKBÖCEKLERİ

Durgun ya da az akıntılı suların yüzünde fırıl fırıl dönerek yaşayan kınkanatlı böcekler familyası; dönerböcekler.

FIRÇALAYABİLMEK

Fırçalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında FI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde FI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AJİTASYON

Körükleme. Duygu sömürüsü yapma. Kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu. İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma. Çırpıntı.

ANTİKA

Tarihsel bir döneme ait olan. Mendil, örtü, yatak çarşafı vb. bezlerin kenarlarına paralel ipliklerden bir bölümü çekilip dikey olanların ikisi, üçü bir arada tire ile sarılarak yapılmış olan diş diş süs, sıçandişi. Genele, olağana, geleneğe aykırı, acayip, tuhaf, çarliston marka. Eski çağlardan kalma eser. Antik.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AMFİBYUMLAR

Kurbağa ve semenderleri içine alan iki yaşamlı omurgalılar sınıfı.

APIŞ

Butların iç tarafı.

ALGARİNA

Ağır bir şeyi denizden çıkarma veya denize indirme işinde kullanılan büyük vinçli deniz teknesi. Bazı gemilerin baş veya kıç tarafından eğik olarak uzatılmış bulunan makaralı, kısa ve kalın dikme.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ALPAKA

Çift parmaklılar takımının devegiller sınıfından, Güney Amerika'da yaşayan, uzun tüylü, memeli bir hayvan (Lama glama pacos). Bu yünden dokunan kumaş. Alman gümüşü. Bu hayvanın yumuşak, hafif, dayanıklı ve parlak olan yünü.

ARABOZAN

İki kişinin arasındaki dostluğu veya geçimi bozan (kimse), ara bozucu, ordubozan, fesatçı, fitçi, nifakçı, münafık, müfsit, müzevir.

ANGIÇ

Harman zamanı fazla sap yüklemek için öküz ve at arabalarının iki tarafına takılan parmaklık, kanat.

ANLAŞMAZLIK

İki veya daha çok tarafın düşünce ve amaçları arasında ayrılık, uyuşmazlık, ihtilaf, ikilik, maraza, sürtüşme.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

AMİPLER

Bir hücreli hayvanların kök bacaklılar sınıfına giren bir takımı.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ALBATROS

Fırtına kuşugillerden, 1 metre uzunluğunda, Atlantik Okyanusu'nda yaşayan iri bir tür kuş (Diomedea exulans).

ALABROS

Fırça gibi dik kesilmiş (erkek saçı).

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

AFOROZ

Hristiyanlıkta kilise tarafından verilen cemaatten kovma cezası. Darılıp biriyle konuşmama, ilgiyi kesip kendinden uzaklaştırma, toplum dışılama.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.