İçinde EYDİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "eydi" olan, toplam 47 tane kelime bulunuyor. İçerisinde eydi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu eydi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında eydi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

EYLEMESEYDİNE, SEYDİMÇAKALLI

11 harfli kelimeler

GEVREKSEYDİ, MAHMUTSEYDİ, SEYDİFAKILI, TEYDİLLEMEK, YAZIBEYDİLİ

10 harfli kelimeler

SEYDİŞEHİR, EYDİNİLMEK, MEYDİRAMAN, SEYDİYAKUP

9 harfli kelimeler

GEYDİRMEK, HEYDİRMEK, İBİKSEYDİ, KARASEYDİ, KEYDİRMEK, ÖZENLEYDİ, SEYDİBABA, SEYDİKUZU, SEYDİNALİ, TEYDİRMEK, YEYDİRMEK

8 harfli kelimeler

SEYDİLER, ALİSEYDİ, BEYDİĞİN, BEYDİLLİ, EYDİRMEK, EYDİŞMEK, SEYDİBEY, SEYDİKÖY, ŞİVEYDİZ

7 harfli kelimeler

BEYDİLİ, BEYDİNİ, BİREYDİ, EYDİRME, ORDEYDİ, SEYDİLİ

6 harfli kelimeler

BEYDİN, EYDİCİ, SEYDİM, TEYDİR

5 harfli kelimeler

EYDİN, HEYDİ, LEYDİ, NEYDİ, SEYDİ

4 harfli kelimeler

EYDİ

Bazı kelimelerin anlamları

EYDİ

Sebze diplerindeki otları kesmeye ve sebzelerin diplerini kabartmaya yarayan bir çeşit çapa. Ağaç kaşıkların içini oymaya yarayan bir çeşit araç.

SEYDİŞEHİR

Konya iline bağlı ilçelerden biri.

HEYDİRMEK

Ağdırmak.

MAHMUTSEYDİ

Antalya kenti, Alanya ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

TEYDİLLEMEK

Sıçraya sıçraya, koşar gibi gitmek.

SEYDİMÇAKALLI

Çorum şehrinde, Seydim nahiyesine bağlı bir bölge.

EYDİNİLMEK

Denilmek, söylenmek. Sorulmak.

EYLEMESEYDİNE

Yapmasaydın, olmasaydı anlamına.

SEYDİYAKUP

Bayburt kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KARASEYDİ

Erzurum şehri, Kırık bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YAZIBEYDİLİ

Adıyaman kenti, Çakırhüyük bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

İBİKSEYDİ

Eskişehir ilinde, Sivrihisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

GEYDİRMEK

Aniden birine bir şeyle vurmak. Giydirmek.

GEVREKSEYDİ

Kütahya şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

MEYDİRAMAN

Merdiven.

SEYDİFAKILI

Konya şehrinde, Halkapınar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında EYDİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EYDİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BİREYDİ

Bu ne sabırsızlık: Aman bireydi. Beş dakika daha bekleyemediniz ha!.

ÇEKERKAZIĞI

Kağnı eksenini, kağnı oku ile tilkiciğe tutturmak amacıyla çakılan ağaç ya da demir kazık. (Yenikent Aksaray Niğde; Karacaviran Seydişehir Konya).

ACIPINAR

Aksaray şehri, Acıpınar bucağına bağlı bir bölge. Çorum şehri, Seydim nahiyesine bağlı bir bölge. Konya şehri, Ereğli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sivas kenti, Celâlli bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Tokat şehri, Gökdere nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat şehri, İğdir bucağına bağlı bir yer.

CERİT

Dilenme, toplama. Canlı, becerikli, eli çabuk. Ateş küreği. Verimsiz, çorak yer. Bekâr. Tarihte bir Türk oymağının adı. Aksaray kenti, Acıpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum ili, Seydim nahiyesine bağlı bir yer. Karaman şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas kenti, Karacaören bucağına bağlı bir bölge.

AŞAĞIKARAÖREN

Ankara kenti, Pazar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Konya ili, Seydişehir belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AŞIRIYÜZEY

Öklit uzayındaki yüzey kavramının Öklit n-uzayına genellemesi : f, n değişkene bağlı bir çok terimli olduğunda denkleminin çizgesi, n boyutlu uzayda bir cebirsel aşırıyüzeydir.

BOSTANDERE

Bursa şehrinde, Mustafakemalpaşa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale ili, Çan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan kenti, Gümüşakar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Konya şehri, Seydişehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÇATKÖY

Ankara şehri, Çubuk ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Ardahan ili, Hanak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzincan kenti, Çatalçam bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan şehri, Dutluca bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Hatay ilinde, Dörtyol ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Karaman ili, Ayrancı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu şehrinde, Küre belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Konya ili, Seydişehir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya ili, Çavdarhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Rize şehri, Çamlıhemşin ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Siirt ili, Pervari ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Sivas şehri, Deliktaş bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehri, Gemerek ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tokat kenti, Reşadiye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tunceli şehrinde, Darıkent bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Tunceli kenti, Ovacık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ARKİTEKTURA

Tiyatro tarihinde rönesans sahne mimarisi üzerine yazılan ilk kitap. Kitabın yazarı, tiyatro sahnesine derinlik kavramını getiren Sebastiano Serlio'dur. Tiyatro tarihi içinde aynı adı taşıyan iki önemli kitabın adı. İ Ö 16-13 yılları arasında Vitrivius'un yazdığı on ciltlik mimarlığa ilişkin yapıt; beşinci cilt Roma tiyatrosu yapısı üzerineydi. Bu kitap 1484te bulunduğunda Rönesans mimarları bunun Yunan yapısı olduğunu sanmışlardı. Sebastiano Serlio'nun 1551'de yazdığı sahne uygulayımına ilişkin yapıt. Serlio bu yapıtta ilk kez sahnedeki görüngü sorununu bilimsel bir yolla çözümlemiştir.

ÇERÇİLER

Karabük kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ili, Boyalı nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ilinde, Seydiler ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sakarya şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Samsun şehrinde, Çarşamba ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Sinop kenti, Çerçiler bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BELENALAN

Ankara kenti, Beydili nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Antalya ilinde, Akseki belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Bilecik şehrinde, Osmaneli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÇATMAKAYA

Konya kenti, Seydişehir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ARSLANKÖY

Çorum şehri, Seydim nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İçel şehri, Arslanköy nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ATAMBAY

"Atam beydir" anlamında kullanılan bir isim".

BEKTAŞOĞLU

Çorum şehri, Seydim nahiyesine bağlı bir yer. Kilis kenti, Polateli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BEYDİLİ

Ankara kenti, Beydili bucağına bağlı bir yer. Çorum ili, Bayat ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Gaziantep şehri, Araban ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Isparta şehrinde, Sütçüler belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İçel ili, Gülnar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Karabük şehri, Ovacık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Karaman şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas ili, Hafik ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇALTICAK

Balıkesir şehrinde, Gökçedağ nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum ilinde, Seydim nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa ilinde, Gelembe nahiyesine bağlı bir bölge.

ARENOBLASTOM

Yumurtalıklarda oluşan ve dişide erkeksi karakterlerin belirmesine neden olan bir tümör, yumurtalığın Sertoli-Leydig hücreli tümörü.

AKÇALAR

Bursa ili, Görükle nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş şehrinde, Pazarcık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kars şehrinde, Arpaçay belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Konya ilinde, Seydişehir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BORANI

Yumurta, yağda kızartıldıktan yahut suda haşlandıktan sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yapılan yemek. Komposto. Ebegümeci yemeği. Yoğurtlu mantı, tatar böreği. Sarımsaklı yoğurt. Yoğurtlu bir çeşit köy yemeği. Bakla taneleri veya pancar saplarıyla yapılmış ve içine bulgur köftesi konulmuş yemek. Pancardan, çömlekte pişirilen ve üstüne sarımsaklı yoğurt dökülen yemek. 1. Ayva dolması. Bulgur veya pirinçle pişirilen sebze üzerine yoğurt dökülerek yapılan yemek. Bulgur ve kıyma ile yapılan bir tür sulu köfte. Ayva, et ve pekmezle yapılan bir yemek çeşidi (Çayağzı). Taze ot, pancar, bulgur ve benzerleri yapılan yemek. (Beyköy Şarkikaraağaç, Özgüney Yalvaç, Çaltı Gelendost Isparta; Urfa; Karacaviran Seydişehir Konya).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük