İçinde ETE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ete" olan, toplam 614 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ete bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ete ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ete olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇERÇEVELETEBİLMEK, HATİPLİKETENCİLER, MEHMETDEDETEKKESİ, SELFDETERMİNASYON

16 harfli kelimeler

BİYOMETEOROLOJİK, AİREDALETERİYERİ, ÇERÇEVELETEBİLME, HETEROSEKSÜELLİK, HETEROTRANSPLANT, PREDETERMİNASYON, TASDİKLETEBİLMEK, ÜRETEROKOLOSTOMİ, ÜRETEROPİYELİTİS

15 harfli kelimeler

BİYOMETEOROLOJİ, DAMARGENİŞLETEN, BÜTÜNLETEBİLMEK, ÇEKİÇLETEBİLMEK, DENETLETEBİLMEK, DÜZENLETEBİLMEK, EZBERLETEBİLMEK, GENİŞLETEBİLMEK, HAFİFLETEBİLMEK, SERİNLETEBİLMEK, TASDİKLETEBİLME, TEMİZLETEBİLMEK, ÜRETEROLİTİAZİS

14 harfli kelimeler

HASBETENLİLLAH, PROLETERLEŞMEK, BÜTÜNLETEBİLME, CİLTLETEBİLMEK, ÇEKİÇLETEBİLME, DENETLETEBİLME, DÜZENLETEBİLME, ERTELETEBİLMEK, EZBERLETEBİLME, GENİŞLETEBİLME, GERİLETEBİLMEK, HAFİFLETEBİLME, HESBETENLİLLAH, HETEROKROMATİN, HETEROZİGOTLUK, İLERLETEBİLMEK, İNCELETEBİLMEK, KATETERİZASYON, KEMOHETEROTROF, PERİURETERİTİS, SERİNLETEBİLME, TEMİZLETEBİLME, YENİLETEBİLMEK, YİNELETEBİLMEK

13 harfli kelimeler

ÇETELEŞTİRMEK, DETERMİNASYON, ETERLEŞTİRMEK, HETEROSEKSÜEL, İNDETERMİNİZM, METELİKSİZLİK, PROLETERLEŞME, YETENEKSİZLİK, BEKLETEBİLMEK, BELLETEBİLMEK, BESLETEBİLMEK, CİLTLETEBİLME, ÇİĞNETEBİLMEK, DİNLETEBİLMEK, ERTELETEBİLME, GERİLETEBİLME, GEVŞETEBİLMEK, HETERODİMERİK, HETERODİNAMİK, HETERODUBLEKS, HETEROFAGOZOM, HETEROFİYOZİS, HETEROGAMETİK, HETEROPHYİDAE, İLERLETEBİLME, İNCELETEBİLME, İNDETERMİNİST, KİRLETEBİLMEK, KÖRLETEBİLMEK, METELİKKAĞIDI, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ÇETELEŞTİRME, ETERLEŞTİRME, FİRKETELEMEK, METEOROLOJİK, TELESEKRETER, VARYETECİLİK, VETERİNERLİK, YETENEKLİLİK, BEKLETEBİLME, BELLETEBİLME, BESLETEBİLME, BİLETEBİLMEK, ÇİĞNETEBİLME, DİNLETEBİLME, DİRETEBİLMEK, DÖŞETEBİLMEK, EKLETEBİLMEK, ESNETEBİLMEK, ETEKÇUVALDIZ, GARİPÇETEKKE, GEVŞETEBİLME, GÖZETEBİLMEK, HETEROBLASTİ, HETEROGLİKAN, HETEROJENLİK, HETEROKARYON, HETEROMORFOZ, HETEROPLOİDİ, HETEROTALLİK, İŞLETEBİLMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BETERLEŞMEK, DETERMİNANT, DETERMİNİST, DETERMİNİZM, ERKETECİLİK, ETENELENMEK, ETENESİZLER, FİRKETELEME, GAZETECİLİK, HETEROTROFİ, KETENGİLLER, METEOROLOJİ, SEKRETERLİK, YETERSİZLİK, BİLETEBİLME, DİRETEBİLME, DÖŞETEBİLME, EKLETEBİLME, EKSİKETEKLİ, ESNETEBİLME, EVSÜKETEKLİ, GÖBEKKETESİ, GÖZETEBİLME, HETERAKİDAE, HETEROGAMET, HETEROGREFT, HETEROKARPİ, HETEROKROMİ, HETEROLİZİN, HETEROOKSİN, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BETELENMEK, ÇETELEŞMEK, DETERJANCI, ETERLEŞMEK, HETEROTROF, MERHAMETEN, METELİKSİZ, METEOROLOG, YETENEKSİZ, YETERLİLİK, ÇİFTETELLİ, ETEKSERPEN, ÇADIRETEĞİ, ÇETEDERESİ, DEĞMETEKİN, EKMEKETEĞİ, ETENELENME, ETENELİLER, GETERLEMEK, GÖKÇETEVEK, HALBETEKİN, HALHETEKİN, HETERODOKS, HETERODONT, HETEROFİLİ, HETEROFONİ, HETEROGONİ, HETEROKSEN, HETEROPODA, HETEROSERK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AYRIYETEN, BEDAHETEN, ÇETECİLİK, ÇETELEŞME, DİYETETİK, ERKETELİK, ETEKLEMEK, ETEKLEYİŞ, ETERLEMEK, ETERLEŞME, GAZETELİK, HETEROJEN, KAFETERYA, KEFALETEN, KETENPERE, KRETENİZM, MÜTETEBBİ, NETİCETEN, NEZAKETEN, REÇETESİZ, SİYASETEN, VARYETECİ, VETERİNER, YETENEKLİ, YETERİNCE, ANKSİYETE, AYRİYETEN, CETEGEYLİ, ÇELEPETEN, ÇETELEMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ARİYETEN, ASALETEN, BELLETEN, BESBETER, CÜMLETEN, DETERJAN, EMANETEN, ERKETECİ, ETEKLEME, ETENESİZ, ETERLEME, FÜCCETEN, GAZETECİ, HÜRMETEN, İDARETEN, İLAVETEN, İZAFETEN, KERPETEN, KETENCİK, MADDETEN, METEORİT, NİSPETEN, PLANÇETE, PROLETER, REÇETELİ, SEKRETER, VEHLETEN, YETERLİK, YETERSİZ, ACELETEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ETEKLİK, ETENELİ, FİRKETE, KALÇETE, METELİK, SOSYETE, SÜVETER, TETEBBU, VARYETE, YETENEK, YETERLİ, ASBETEL, ÇETENEK, ÇETENLİ, ÇİNETER, DÖRNETE, ELFETEN, ELKETEK, ELPETEN, ERETEJE, ERPETEN, ERYETEN, ESGETEG, ESGETEH, ESGETEK, ESKETEK, ETEĞİKİ, ETEKCEK, ETEKÇEK, ETERLER, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ÇETECİ, ÇETELE, ERKETE, GAZETE, İSKETE, KRETEN, METEOR, PEÇETE, REÇETE, ÜRETEÇ, AHSETE, AMMETE, AYMETE, BERETE, CİMETE, ÇEMETE, ÇETENE, ÇETENİ, ELETEK, EMMETE, ETEKCE, ETEKÇE, ETEKLİ, ETEMİN, ETERİK, GAFETE, GALETE, GANETE, GAVETE, GELETE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BETER, ETENE, KETEN, PETEK, SETER, YETER, AMETE, ÇETEK, ÇETEL, ÇETEN, EETER, EMETE, ETEBE, ETEĞÜ, ETEKİ, ETENİ, ETESİ, ETEYH, HETEL, İMETE, KETER, KETEZ, METEK, METEL, METEM, NETER, PETEN, PETEZ, SETEN, ŞETEL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ÇETE, ETEK, ETEN, ETER, KETE, ETEC, ETEG, ETEĞ, ETEM, ETEŞ, FETE, HETE, METE, PETE, RETE, SETE, ŞETE, TETE, YETE

3 harfli kelimeler

ETE

Bazı kelimelerin anlamları

ETE

Hala. Öte. Öte, uzak.

ÇERÇEVELETEBİLMEK

Çerçeveletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

MEHMETDEDETEKKESİ

Çorum ili, Dodurga ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

SELFDETERMİNASYON

Öz belirtim.

ÇERÇEVELETEBİLME

Çerçeveletebilmek işi.

AİREDALETERİYERİ

İngiltere'den köken alan, büyük Teriyerler sınıfına giren, 1. yüzyılın ortalarında Working Teriyer ile Otter Hound'un birleştirmeleri sonucu geliştirilmiş, tilki sansar gibi av hayvanlarının yakalanmasında kullanılmış, tüy yapısı kalın, burnu siyah, rengi bej rengi tonlarındaki tüyler içerisine dağılmış siyah ve koyu gri, göğsünde siyahlıkla birlikte kızıl ve beyaz lekeler görülebilen, bacakları, göğsü, karın altı, başı ve kulakları bej renkli, akıllı cana yakın ve sadık, günümüzde refakat ve yardım köpeği olarak yetiştirilen, polis ve asker köpeği olma özelliklerini beraberinde taşıyan köpek ırkı.

DAMARGENİŞLETEN

Damarların kas tabakasını gevşeterek çapını büyüten (sinir, madde).

HATİPLİKETENCİLER

Düzce ili, Konuralp bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

TASDİKLETEBİLMEK

Onaylatabilmek.

ÜRETEROKOLOSTOMİ

Üreterin idrar torbasından ayrılarak kolona tespit edilmesi.

HETEROTRANSPLANT

Farklı bireyler arasında yapılan doku aşısı. Heterogreft.

BİYOMETEOROLOJİ

Canlılar üzerinde hava olaylarının etkisini inceleyen bilim.

ÜRETEROPİYELİTİS

Böbrek pelvisi ve idrar kanalının yangısı.

PREDETERMİNASYON

Su salyangozunda (Limnaea peregra) kabuğun kıvrılma yönünün tayininde olduğu gibi, bir bireyin fenotipinin kendi genotipi yerine annesinin genleri tarafından daha önce belirlenmesi.

HETEROSEKSÜELLİK

Heteroseksüel olma durumu.

BİYOMETEOROLOJİK

Biyometeoroloji ile ilgili.

  -   -   -  

Anlamında ETE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ETE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ARAMAK

Birini veya bir şeyi bulmaya çalışmak. Önem verip istemek. Ziyarete, hatır sormaya gitmek. Bir şeyin yokluğunu duyarak geri gelmesini istemek, özlemek. Şart koşmak. Bir kişiyle görüşmek üzere telefon etmek. Araştırmak, yoklamak.

ALTERNATÖR

Dalgalı akım üreteci.

ARDİYECİ

Ardiye işleten kimse. Ardiyeye bakan kimse.

AKTARICI

Dam kiremitlerini aktarıp kırıkları yenileyen kimse. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyuran ve yayan kimse. Görüntüyü bir bölgeden başka bir bölgeye ileten araç.

ARAŞTIRMACI

Araştırma yapan, inceleyen kimse, araştırıcı, araştırman, mütetebbi.

AKSAKAL

Köyün veya mahallenin ihtiyar heyetinde olan kimse. Ermiş, evliya. Bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan kimse, duayen.

ANTREPOCU

Antrepo işleten kimse. Antrepoya bakan kimse.

ANSIZIN

Hatıra gelmeyen bir sırada, ani, anide, aniden, ansız, apansız, apansızın, birden, birdenbire, dangadak, defaten, durup dururken, fücceten, gürpedek, larp, larpadak, patadak, pattadak, rappadak, şakkadak, şapadanak, şappadak, şırakkadak, bedaheten, fücceten, nagehan, vehleten.

AFETZEDE

Afete uğramış, afet görmüş kimse.

ALEYHTARLIK

Bir işe, harekete veya düşünceye karşı olma, karşıtçılık.

ANLAYIŞ

Anlama işi, telakki. Anlama yeteneği, feraset, izan, zekâ. Benzerlerinden ayıran özellik, konsept. Hoş görme, hâlden anlama. Bir toplum veya topluluktaki bireylerde görüş ve inanış etmenlerinin etkisiyle beliren düşünme yolu, düşünüş biçimi, zihniyet, mantalite.

ALESTA

Harekete hazır, tetikte.

ASALETEN

Bir görevde temelli olarak, asıl olarak, vekâleten karşıtı. Kendi adına hareket ederek.

ARITICI

Arıtma özelliği olan (şey). Deterjan. Özleştirici, sadeleştirici kimse.

ALMAÇ

Bir elektrik akımını alıp başka bir kuvvete çeviren cihaz, alıcı, reseptör.

ALIRLIK

Duygusal uyarımları alabilme yeteneği, idrak kabiliyeti.

APTALLAŞMAK

Zekâsını işletemez olmak, alıklaşmak, ahmaklaşmak.

ACINDIRMAK

Birinin acımasına yol açmak, birini merhamete getirmek.

ADALETSİZLİK

Adalete aykırı olma durumu.

ADALETSİZ

Adalete aykırı düşen (şey). Adaleti olmayan (kimse).