İçinde ES geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "es" olan, toplam 3811 tane kelime bulunuyor. İçerisinde es bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu es ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında es olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

CESARETLENDİRİLME, DENGESİZLEŞTİRMEK, PROFESYONELLEŞMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DESTANLAŞTIRILMAK, FESÇİTARAĞIGİLLER, KESİNLEŞTİREBİLME, KOLANJİYOHÜCRESEL, KÜRESELLEŞEBİLMEK, MEHMETDEDETEKKESİ, MERHAMETSİZCESİNE, MÜESSESELEŞTİRMEK, RESMİLEŞTİREBİLME

16 harfli kelimeler

ARİSTOTELESÇİLİK, CESARETLENDİRMEK, DENGESİZLEŞTİRME, GECESEFASIGİLLER, MENFAATPERESTLİK, MÜESSESELEŞTİRME, PROFESYONELLEŞME, TAHSİSATIMESTURE, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, ACİPENSERİFORMES, BİLMESİNLERCİLİK, BİTKİKESENGİLLER, DENİZKESTANELERİ, DESPOTLAŞABİLMEK, DESTANLAŞABİLMEK, DESTANLAŞTIRILMA, DESTEKLENEBİLMEK, DESTEKLEYEBİLMEK, DESULFOTOMACULUM, GAZİMÜRSELTEPESİ, HIRKATEPESİDELİK, İMMÜNOFLÜORESANS, İSTANBULKİLİSESİ, KÜRESELLEŞEBİLME, KÜRESELLEŞTİRMEK, METİLTESTOSTERON, MUNROMİKROAPSESİ, PERİKOLESİSTİTİS, PRESBİTERİYENLİK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ANESTEZİYOLOJİK, CESARETLENDİRME, KESKİNLEŞTİRMEK, MESULİYETSİZLİK, MUKADDESATÇILIK, PEYGAMBERDEVESİ, PRESBİTERYENLİK, TERBİYESİZLEŞME, TESLİMİYETÇİLİK, BESTELENEBİLMEK, BESTELEYEBİLMEK, BESTELEYİVERMEK, DELİOĞLANDERESİ, DESENSİTİZASYON, DESPOTLAŞABİLME, DESTANLAŞABİLME, DESTANLAŞTIRMAK, DESTEKLENEBİLME, DESTEKLEYEBİLME, DESTEKLEYİCİLİK, DESTELEYEBİLMEK, EMİRLERYENİCESİ, ESKİÇOKDEĞİRMEN, ESKİHÜSNÜMANSUR, ESKİKIZILCAKESE, FİBRİNOHÜCRESEL, GASTRODİSCOİDES, GÖKÇESÜLEYMANLI, HACIAHMETDERESİ, HESAPLAŞABİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANESTEZİYOLOJİ, DENİZKESTANESİ, DESTELEYİCİLİK, ESMERLEŞTİRMEK, ESNEKLEŞTİRMEK, HAYALPERESTLİK, HEVESLENDİRMEK, KAPASİTESİZLİK, MUVAZENESİZLİK, MÜESSESELEŞMEK, PROFESYONELLİK, RESİMLENDİRMEK, ŞEYTANMİNARESİ, VESAİTİNAKLİYE, TAVUKYELPAZESİ, ALİDEDEBÖLMESİ, ANESTETİZASYON, AŞAĞIKESMEKAYA, BALIKESİRLİLİK, BESTELENEBİLME, BESTELEYEBİLME, BESTELEYİVERME, BÖLGESELLEŞMEK, CHONDRİCHTHYES, DEĞİRMENDERESİ, DERBEDERCESİNE, DESTANLAŞTIRMA, DESTELEYEBİLME, DEZENFESTASYON, EKLEMKÜFLÜCESİ, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AKSESUARCILIK, ARABESKLEŞMEK, ARİSTOTELESÇİ, ATEŞPERESTLİK, BELGESELCİLİK, CESARETLENMEK, CESARETSİZLİK, DERİNLEMESİNE, DÜŞÜNCESİZLİK, EDEPSİZCESİNE, EKSPRESYONİST, EKSPRESYONİZM, ESASLANDIRMAK, ESİRGEYİCİLİK, ESRARENGİZLİK, ESTAĞFURULLAH, GEREKÇESİZLİK, GÜVENCESİZLİK, HAKKIMÜKTESEP, HEVESLENDİRME, KESİNTİSİZLİK, KOLESTEROLSÜZ, MENFAATPEREST, MİNAREGÖLGESİ, MÜESSESELEŞME, RESİMLENDİRME, SERMAYESİZLİK, TECRÜBESİZLİK, TEHLİKESİZLİK, TERBİYESİZLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABDESTSİZLİK, ARABESKLEŞME, ASLANPENÇESİ, BAŞHOSTESLİK, BESLEYİCİLİK, CESARETLENME, CESARETLİLİK, DESİNATÖRLÜK, DESTANLAŞMAK, DESTEKLENMEK, DESTEKLEŞMEK, DESTEKSİZLİK, EMPRESYONİST, EMPRESYONİZM, ENDİŞESİZLİK, ENTERESANLIK, ESASLANDIRMA, ESBABIMUCİBE, ESİRGEMEZLİK, ESMAYIŞERİFE, ESTETİKÇİLİK, HAKPERESTLİK, HASEKİKÜPESİ, HİMAYESİZLİK, KAFİYESİZLİK, KALİTESİZLİK, KERESTECİLİK, KESKİNLEŞMEK, KESKİNLETMEK, KESTANECİLİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABDESTBOZAN, ABDESTLİLİK, ANANESİZLİK, BALIKNEFESİ, BESİNSİZLİK, BESLENİLMEK, BESTELENMEK, BÖLGESELLİK, ÇOBANİĞNESİ, DENGESİZLİK, DENİZİĞNESİ, DESTANCILIK, DESTANLAŞMA, DESTEKÇİLİK, DESTEKLEMEK, DESTEKLENME, DESTEKLEŞME, DESTEKLEYİŞ, DESTELENMEK, DESTELEYİCİ, DIŞBESLENEN, DİKLEMESİNE, DÖLLENMESİZ, ENAYİCESİNE, ENVESTİSMAN, ESKATOLOGYA, ESKRİMCİLİK, ESMERLEŞMEK, ESNEKLEŞMEK, ESPERANTOCU, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDESTHANE, AGRESİFLİK, AKSESUARCI, ANESTEZİST, ATEŞPEREST, BAHÇESARAY, BESLEMELİK, BESMELESİZ, BESTECİLİK, BESTELEMEK, BOĞAZKESEN, CESARETSİZ, ÇARESİZLİK, ÇEKİŞMESİZ, ÇELİŞMESİZ, ÇERÇEVESİZ, DARBIMESEL, DEBDEBESİZ, DELİCESİNE, DESENLEMEK, DESKRİPTİF, DESTEKLEME, DESTELEMEK, DÜŞÜNCESİZ, EĞLENCESİZ, ESASLANMAK, ESEFLENMEK, ESENLEŞMEK, ESERİCEDİT, ESİNDİRMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABDESTLİK, ABDESTSİZ, AĞAÇKESEN, AHESTELİK, AKÇAKESME, ALELHESAP, ALESSABAH, ARABESKÇİ, ARŞİDÜŞES, BAHANESİZ, BALIKESİR, BAŞHOSTES, BESBEDAVA, BESİCİLİK, BESLENMEK, BESLETMEK, BESLEYİCİ, BESTELEME, BÖYLESİNE, CAZİBESİZ, CESAMETLİ, CESARETLİ, CUMARTESİ, DEPRESYON, DERECESİZ, DESENLEME, DESİKATÖR, DESİLİTRE, DESİMETRE, DESİNATÖR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABDESTLİ, ABECESEL, ADALESİZ, AKSESUAR, ANANESİZ, ANESTEZİ, ASESBAŞI, BABAESKİ, BAĞKESEN, BAHÇESİZ, BAŞKESİT, BEDESTEN, BEHRESİZ, BELGESEL, BERCESTE, BESBELLİ, BESBETER, BESİHANE, BESİNSİZ, BESLEMEK, BESLENEN, BESLENGİ, BESLENME, BESLETME, BESTEKAR, BESTELİK, BESTESİZ, BİKESLİK, BOMBESİZ, BÖLGESEL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABESLİK, AGRESİF, AİLESİZ, APRESİZ, ARABESK, ATEŞKES, BAŞESER, BAŞESKİ, BESALET, BESEREK, BESİNLİ, BESLEME, BESMELE, BESTECİ, BESTELİ, BİYESİZ, BÖYLESİ, BURLESK, CESAMET, CESARET, CESURCA, CÜMLESİ, ÇARESİZ, ÇENESİZ, DERDEST, DESENCİ, DESENLİ, DESİBEL, DESİMAL, DESTANİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABDEST, AHESTE, ALESTA, ASBEST, BESİCİ, BESİLİ, BESLEK, CANFES, DALFES, DESİSE, DESPOT, DESSAS, DESTAN, DESTAR, DESTEK, DESTUR, EBESİZ, ENSEST, ERTESİ, ESARET, ESASEN, ESASLI, ESATİR, ESEFLİ, ESERME, ESİNTİ, ESİRCİ, ESİRME, ESKİCE, ESKİCİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ADESE, ADRES, ALTES, BESİN, BESNİ, BESTE, BİKES, CESET, CESİM, CESUR, DESEN, DESTE, DÜŞES, ENFES, ESANS, ESASİ, ESBAK, ESBAP, ESEME, ESHAM, ESİRE, ESKİL, ESKİZ, ESLAF, ESLEK, ESMEK, ESMER, ESNAF, ESNEK, ESPAS, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABES, ASES, BESİ, ESAS, ESEF, ESEN, ESER, ESİK, ESİM, ESİN, ESİR, ESKİ, ESMA, ESME, ESNA, ESRE, GRES, JEST, KESE, KESP, MESH, MEST, NESİ, PESO, PEST, PRES, REST, TEST, AVES, BEST, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

FES, KES, PES, SES, DES, ESA, ESB, ESE, ESİ, EST, GES, HES, RES, TES, VES, YES

2 harfli kelimeler

ES

Bazı kelimelerin anlamları

ES

Notada duraklama zamanı ve bunu gösteren işaretin adı. Aynştaynyum elementinin simgesi.

MÜESSESELEŞTİRMEK

Müessese durumuna getirmek.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

ARİSTOTELESÇİLİK

Yunan filozoflarından derslerini öğrencileriyle birlikte gezinerek veren Aristoteles'in felsefesi, gezimcilik, Aristoculuk, peripatetizm. Bu felsefeyi benimsemiş olma durumu.

PROFESYONELLEŞMEK

Profesyonel duruma gelmek.

MEHMETDEDETEKKESİ

Çorum ili, Dodurga ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KESİNLEŞTİREBİLME

Kesinleştirebilmek işi.

RESMİLEŞTİREBİLME

Resmileştirebilmek işi.

CESARETLENDİRMEK

Yüreklendirmek, yiğitlendirmek, cesaret vermek.

MERHAMETSİZCESİNE

Merhametsizce.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

DESTANLAŞTIRILMAK

Destan olarak anlatılmak.

KÜRESELLEŞEBİLMEK

Küreselleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KOLANJİYOHÜCRESEL

Safra kanallarına ait, onlarla ilişkili veya ilişkin.

FESÇİTARAĞIGİLLER

Yaprakları karşılıklı ya da dairesel dizilişli, çiçekleri toplu hâlde ve bir simetrili, er dişi, çanak yaprakları 5-10 tane, taç yaprakları 4-5 parçalı olan, ovaryum alt durumlu, aken tipi meyveleri olan, ülkemizde 10 cins ve 200 kadar türle temsil edilen, bir, iki ya da çok yıllık otsu, nadiren çalımsı bitkiler.

CESARETLENDİRİLME

Cesaretlendirilmek işi, yüreklendirilme.

  -   -   -  

Anlamında ES bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ES geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABDESTLİLİK

Abdestli olma durumu.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABESLİK

Abes olma durumu.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük