İçinde ER geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "er" olan, toplam 14507 tane kelime bulunuyor. İçerisinde er bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu er ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında er olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ, DERECELENDİRİLMEK, GASTROENTEROLOJİK, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, MİLLİYETPERVERLİK, YALIÇAPKINIGİLLER, TOPLUMMERKEZCİLİK, ALTIYARIKLIGİLLER, ASKANAZYHÜCRELERİ, ASKERİLEŞTİRİLMEK, BAKTERİYOKLOROFİL, BEREKETLENEBİLMEK, BORAZANKUŞUGİLLER, ÇAMURYILANIGİLLER, ÇEMBERKİRPİKLİLER, ÇERÇEVELETEBİLMEK, ÇERÇEVELEYEBİLMEK, DARIYERİMENGENCİK, DEĞERLENDİREBİLME, DEĞERLENDİRİVERME, DEĞERSİZLEŞEBİLME, DEĞERSİZLEŞTİRİCİ, DEĞERSİZLEŞTİRMEK, DEĞİŞTİRİLİVERMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DENİZKÖPEĞİGİLLER, DENİZYILANIGİLLER, DENKLEŞTİRİVERMEK, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZLİK, BAŞTANKARAGİLLER, CUMHURİYETPERVER, ÇARKIFELEKGİLLER, DEĞERLENDİRİLMEK, DERECELENDİRİLME, EDEBİYATSEVERLİK, EKSPERİMANTALİZM, ENTERNASYONALİZM, GASTROENTEROLOJİ, GECESEFASIGİLLER, GERÇEKLEŞTİRİLME, GERDANİYEBUSELİK, GEREKÇELENDİRMEK, HAMİYETPERVERLİK, HOROZİBİĞİGİLLER, KARABUĞDAYGİLLER, KOOPERATİFLEŞMEK, MENFAATPERESTLİK, MİLLETLERARASICI, MİLLİYETSEVERLİK, MİNERALLEŞTİRİCİ, MİNERALLEŞTİRMEK, MİSAFİRPERVERLİK, POLİMERLEŞTİRMEK, SİNEKKAPANGİLLER, SÜPERMARKETÇİLİK, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, USKUMRUMSUGİLLER, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYET, ALTERNATİFLİLİK, AMERİKALILAŞMAK, ANTİEMPERYALİST, ANTİEMPERYALİZM, ATKUYRUĞUGİLLER, BALLIBABAGİLLER, BERRAKLAŞTIRMAK, BUKALEMUNGİLLER, DEĞERLENDİRİLME, DERECELENDİRMEK, DERMANSIZLAŞMAK, EBEGÜMECİGİLLER, ENTERNASYONALCİ, GASTROENTEROLOG, GERÇEKLEŞTİRMEK, GERÇEKÜSTÜCÜLÜK, GEREKÇELENDİRME, GERGİNLEŞTİRMEK, GÖKKUZGUNGİLLER, HARHARYASGİLLER, HİPOPOTAMGİLLER, HOROZBİNAGİLLER, İNTERKONEKSİYON, KARABATAKGİLLER, KARABİBERGİLLER, KARATAVUKGİLLER, KAYINBİRADERLİK, KIRLANGIÇGİLLER, KOOPERATİFÇİLİK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AKÇAAĞAÇGİLLER, ALABALIKGİLLER, AMERİKALILAŞMA, BAKTERİYOLOJİK, BAKTERİYOSKOPİ, BALIKÇILGİLLER, BARBUNYAGİLLER, BOYNUZLUGİLLER, ÇİFTTEKERCİLİK, DEĞERBİLMEZLİK, DEĞERLENDİRMEK, DEJENERELEŞMEK, DERİNLEŞTİRMEK, ESMERLEŞTİRMEK, FERAHLANDIRMAK, GEÇERSİZLEŞMEK, GERÇEKLEŞTİRME, GERGEDANGİLLER, GÜVERCİNGİLLER, HAMBURGERCİLİK, HANIMELİGİLLER, HAYALPERESTLİK, HAYVANSEVERLİK, HÜRRİYETPERVER, İNTERFEROMETRE, İNTERFEROMETRİ, İYİLİKSEVERLİK, KARAKTEROLOJİK, KİLOMETRELERCE, KONFERANSÇILIK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ADABIMUAŞERET, AKSELEROMETRE, ALTERNATİFSİZ, AMERİKANCILIK, ATEŞPERESTLİK, AYDINLIKÖLÇER, BAKTERİYOLOJİ, BANKERZEDELİK, BARIŞSEVERLİK, BECERİKSİZLİK, BEGONYAGİLLER, BEREKETLENMEK, BEREKETSİZLİK, BİLEŞİKGİLLER, CENDERELEŞMEK, CERAHATLENMEK, ÇAĞLAYANCERİT, ÇERÇEVELENMEK, ÇERÇEVELETMEK, ÇİÇEKSEVERLİK, DALAVERECİLİK, DEĞERLENDİRME, DERİNLEMESİNE, DERİNLİKÖLÇER, DERSHANECİLİK, DETERMİNASYON, DROSERAGİLLER, EDEBİYATSEVER, ELVERİŞSİZLİK, ENTERNASYONAL, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABANOZGİLLER, AÇIKLIKÖLÇER, AKBABAGİLLER, AKCİĞERLİLER, AKSELEROGRAF, ALTERNATİFLİ, AMERİKANVARİ, ANANASGİLLER, ARKEOPTERİKS, AZERBAYCANLI, BAHÇELİEVLER, BAKTERİYOLOG, BAŞEKSPERLİK, BAYKUŞGİLLER, BECERİKLİLİK, BENZERSİZLİK, BEREKETLENME, BEREKETLİLİK, BERRAKLAŞMAK, BEŞİBİRYERDE, BUĞDAYGİLLER, BUHURUMERYEM, CENDERELEŞME, CERAHATLENME, CİVANMERTLİK, CİVANPERÇEMİ, CÖMERTLEŞMEK, ÇEMBERLENMEK, ÇEMBERLETMEK, ÇERÇEVECİLİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACCELERANDO, AERODİNAMİK, AHLATIERBAA, AKINTIÖLÇER, ALİTERASYON, AMERİKANİST, AMERİKANİZM, ANAERKİLLİK, ANTİALERJİK, APOSTERİORİ, ASLANGİLLER, AVANTÜRİYER, BAKLAGİLLER, BASINÇÖLÇER, BAŞKARAKTER, BAŞYAVERLİK, BATERİSTLİK, BAYRAMÜZERİ, BENMERKEZCİ, BERABERİNDE, BERRAKLAŞMA, BEŞERİYETÇİ, BETERLEŞMEK, BİÇERBAĞLAR, BÖCEKÇİLLER, CANCİĞERLİK, CEVİZGİLLER, CÖMERTLEŞME, ÇAPRAZÖLÇER, ÇEKİMSERLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKŞAMÜZERİ, ALAMERİKAN, ALFATERAPİ, ALKOLÖLÇER, ALMANSEVER, ALTERNATİF, ALTERNATÖR, AMALİERBAA, AMBERBARİS, AMERİKANCA, AMPERMETRE, AMPERÖLÇER, ASKERCİLİK, ATEŞPEREST, ATMOSFERİK, BAKTERİSİT, BAKTERİYEL, BANKERZEDE, BARIŞSEVER, BECERİKSİZ, BELGEGEÇER, BERABERLİK, BERDELACUZ, BERELENMEK, BERİBENZER, BEYLERBEYİ, BİBERLEMEK, BİÇERDÖVER, BİRADERLİK, BİYOENERJİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABERASYON, AEROLOJİK, AKIMÖLÇER, AKSİYONER, AKTÜERYAL, ALAVERECİ, ALERJİSİZ, ALIŞVERİŞ, AMERİKALI, AMERİKYUM, ANAEROBİK, ASİTÖLÇER, AYAKÜZERİ, AYIGİLLER, AZOTÖLÇER, BAKTERİDİ, BANKERLİK, BASIÖLÇER, BAŞEKSPER, BECERİKLİ, BEHERGLAS, BELERTMEK, BENİBEŞER, BENZERLİK, BENZERSİZ, BERABERCE, BERBERLİK, BEREKETLİ, BERELEMEK, BERELENME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AÇIÖLÇER, AEROLOJİ, AKREPLER, ALERJİLİ, AMERİKAN, ANAERKİL, APERİTİF, APTERİKS, ASKERİYE, ASKERLİK, ATAERKİL, ATGİLLER, ATMOSFER, AYDINGER, BARİSFER, BAŞYAVER, BATERİST, BATİSFER, BEBERUHİ, BECERMEK, BELERMEK, BELERTME, BERCESTE, BERDEVAM, BERELEME, BERENARI, BERGAMOT, BERGÜZAR, BERHAYAT, BERHUDAR, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AEROBİK, AFERİST, AKAMBER, AKCİĞER, ALAVERE, ALERJEN, ALERJİK, ALPEREN, AMBERBU, AMERİKA, AMİPLER, ANEROİT, ARTERİT, ASKERCE, ASKERCİ, AŞERMEK, ATERİNA, AYSBERG, AZERİCE, BADERNA, BAKTERİ, BALERİN, BARİYER, BAŞESER, BECERME, BELERME, BENZERİ, BERABER, BERBERİ, BEREKET, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AFERİN, AKTÜER, ALERJİ, ALGLER, AŞERAT, AŞERME, AVERAJ, BANKER, BATERİ, BECERİ, BENZER, BERAAT, BERBAT, BERBER, BERDUŞ, BERELİ, BERİKİ, BERJER, BERRAK, BERTİK, BERTME, BERZAH, BİRLER, BİTLER, BİTTER, BOLERO, BOYLER, CAFERİ, CEREME, CERİDE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AMBER, AMPER, ARTER, ASKER, AZERİ, BEHER, BERAT, BERİL, BERRİ, BEŞER, BETER, BİBER, BİNER, BİRER, CEREN, CİĞER, ÇAKER, ÇEKER, ÇEPER, ÇERÇİ, ÇEREZ, ÇERGE, ÇİZER, DEĞER, DERBİ, DERGİ, DERİK, DERİN, DERME, DERUN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BERE, BERİ, BERK, CERH, ÇERİ, DERÇ, DERE, DERİ, DERK, DERS, DERT, DERZ, EDER, EĞER, EPER, ERAT, ERCE, EREK, EREN, ERGİ, ERİK, ERİL, ERİM, ERİN, ERİŞ, ERKE, ERME, EROS, ERUH, ESER, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

CER, ERG, ERK, FER, HER, KER, SER, TER, YER, ZER, AER, BER, ÇER, DER, EER, ERE, ERİ, ERO, ERÜ, ERV, ERZ, GER, MER, NER, PER, RER, ŞER, VER

2 harfli kelimeler

ER

Bazı kelimelerin anlamları

ER

Erkek. Rütbesiz asker, nefer. Koca. Kahraman, yiğit. Erken. İşini iyi bilen, yetenekli kimse. Erbiyum elementinin simgesi.

ÇAMURYILANIGİLLER

(İlysiidae), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının yılanlar (Ophidia) alt-takımının boalar (Boaeformia) bölümüne giren bir familyası. Başları ve kuyrukları çok kısadır. Pulları düzdür. Güney Amerikada yaşayan zehirsiz yılanları içine alır. Çamur yılanı (İlysia scytale) kızıl yılan (Cylindrophis rufus) en iyi bilinen türleridir.

BAKTERİYOKLOROFİL

Bazı bakterilerde bulunan ve ışığı absorblayan pigment. Pembe veya yeşil fotosentetik bakterilerde başlıca ışık tutucu olarak görev yapan bir çeşit klorofil.

ALTIYARIKLIGİLLER

(Hexanchidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının köpekbalıkları (Selachii) takımının çift-omurlular (Diplospondyli) alt-takımına giren bir familyası. Solungaçları 6-7 çifttir. Çoğu taşıldır.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

YALIÇAPKINIGİLLER

Örneği yalıçapkını olan omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfına giren bir familya.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

MİLLİYETPERVERLİK

Milliyetperver olma durumu, ulusseverlik.

BEREKETLENEBİLMEK

Bereketlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ASKANAZYHÜCRELERİ

Oksifilik hücreler.

TOPLUMMERKEZCİLİK

İnsanın kendisini evrenin merkezi sayma görüşü, toplumiçincilik.

BORAZANKUŞUGİLLER

(Psophidae),iyi bilinir.

GASTROENTEROLOJİK

Sindirim bilimi ile ilgili.

DERECELENDİRİLMEK

Derecelendirme işi yapılmak.

GERÇEKLEŞTİRİLMEK

Gerçek duruma getirilmek.

ASKERİLEŞTİRİLMEK

Askerileştirme işine konu olmak.

  -   -   -  

Anlamında ER bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ER geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABDESTBOZAN

Şerit.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük