İçinde ENK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "enk" olan, toplam 469 tane kelime bulunuyor. İçerisinde enk bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu enk ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında enk olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENKLEŞTİREBİLMEK, DENKLEŞTİRİVERMEK, RENKLENDİREBİLMEK

16 harfli kelimeler

DENKLEŞTİREBİLME, DENKLEŞTİRİVERME, RENKLENDİREBİLME, TÜRKMENKARAHÜYÜK

15 harfli kelimeler

DENKLEŞTİRİLMEK, TERVUERENKÖPEĞİ

14 harfli kelimeler

AHENKLEŞTİRMEK, FRENKLEŞTİRMEK, SENKRONİZASYON, MERDİVENKOVASI, DENKLEŞTİRİLME, LARENGOFARENKS, MADENKÖPRÜBAŞI, RENKLENİVERMEK

13 harfli kelimeler

AHENKLEŞTİRME, DENKLEŞTİRMEK, REENKARNASYON, RENKLENDİRİCİ, RENKLENDİRMEK, DEĞİRMENKÖPRÜ, DENKLEŞTİRGEN, FRENKLEŞTİRME, KERTENKELELER, KERTENKELEMSİ, RENKLENİVERME, TEKRENKÇİLLİK, ZENKERNEKROZU

12 harfli kelimeler

DENKLEŞTİRME, JEOSENKLİNAL, PESTENKERANİ, RENKLENDİRME, ÇİĞRENKÇİLER, ÇİĞRENKÇİLİK, DEĞİRMENKAŞI, DEĞİRMENKAYA, ENKEFALİNLER, İÇİNDENKOLLU, İRİDENKLEZİS, RENKÖNLEYİEİ, RENKSİZLENME, TENKELLENMEK, ÜÇRENKÇİLLİK

11 harfli kelimeler

AHENKSİZLİK, FRENKLEŞMEK, GAYRİMENKUL, MADENKIRMIZ, PEZEVENKLİK, RENKGİDEREN, TENKİTÇİLİK, YELKENKANAT, AKÖRENKIŞLA, DEĞİRMENKÖY, DİHENKLEMEK, DÜVENKUŞAĞI, EMENKÖMENCİ, EVENKÖVENCİ, FRENKGÖREĞİ, GELENKARDEŞ, GELLENKESDİ, HEVENKDESTİ, HİPOFARENKS, KELTENKESEK, KESTENKÜLAH, MERDİVENKÖY, NAZOFARENKS, NOMENKLATÜR, NÖMENKLATÜR, PELENKLEMEK, SİTOFARENKS, YARENKİLİDİ, YENKILANMAK

10 harfli kelimeler

AHENKLİLİK, CENKLEŞMEK, DENKLENMEK, DENKLEŞMEK, DENKTAŞLIK, FELEMENKÇE, FELEMENKLİ, KERTENKELE, ORNİTORENK, RENKLENMEK, RENKSİZLİK, RENKTAŞLIK, SENKRETİZM, ASKIÇELENK, CENKLENMEK, DENKLEMİYE, DİKMENKIRI, DİRENKARGA, EPİFARENKS, ERGENKİREZ, FRENKLEŞME, İSENKUTLUĞ, KESDENKELE, KESTENKELE, KLORENKİMA, KOLLENKİMA, LİSENKOİZM, OROFARENKS, RENKLEMELİ, RENKÖLÇÜMÜ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

CENKÇİLİK, CENKLEŞME, DENKLEMEK, DENKLEŞME, LAYENKATİ, MENKIBEVİ, MÜHRESENK, MÜRDESENK, MÜSTENKİF, RENKLEMEK, RENKLENME, RENKLİLİK, RENKÖLÇER, RENKSEMEZ, SENKRONİK, ŞEKERRENK, CENKÜRMEK, ÇENKİRMEK, ÇENKÜRMEK, DENKÇİLİK, DENKELMEK, DENKLENME, DÜVENKAŞI, DÜZENKOLU, ENKONDRAL, ENKONDROM, ERENKAVAK, FRENKELİA, GERENKOVA, GÜVENKAYA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AHENKSİZ, AHENKTAR, ASENKRON, DENKLEME, FELEMENK, FLAMENKO, FRENKLİK, PELESENK, PEZEVENK, RENKLEME, SENKRONİ, TENKİSAT, TENKİTÇİ, TENKİTLİ, BEDİRENK, BELENKÖY, BESLENKİ, BİDENKAT, BİLENKÖY, ÇENKETİR, DELİSENK, DENKESER, DÜDENKÖY, ENGİBENK, ENKAPSÜL, ENKARİYE, ENKLOSER, ERENKARA, ERENKAYA, ERENKOCA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AHENKLİ, DENKLEM, DENKLİK, DENKTAŞ, MENKIBE, NARDENK, PERSENK, PÖHRENK, RENKSER, RENKSİZ, RENKTAŞ, SENKRON, ŞENKAYA, TENKİYE, BEDLENK, BİRVENK, BÖHRENK, CEHRENK, ÇİĞRENK, DELBENK, DENKDEŞ, DENKSİZ, DENKTEŞ, EMENKÖY, ENKEBUT, ENKEBÜT, ENKEVEL, ENKİRDE, ENKÜÇÜK, ERENKÖY, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

CENKÇİ, ÇELENK, DENKÇİ, FİLENK, HEVENK, KEPENK, MENKUL, MİHENK, PELENK, RENKÇİ, RENKLİ, SFENKS, TENKİL, TENKİS, TENKİT, AYDENK, BELENK, BEŞENK, BEZENK, BÖDENK, BÜVENK, CELENK, CENKER, CİRENK, CÜLENK, ÇENKEL, DENKEL, DENKER, DENKLİ, DÖLENK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AHENK, ENKAZ, ÇENKİ, EBENK, EFENK, EĞENK, EHENK, ENENK, ENKAS, ENKEÇ, ENKİR, ENKÖP, EYENK, FRENK, HENKE, HENKİ, İLENK, İRENK, İYENK, KENKE, SEENK, TENKE, TENKO, VENKİ, YENKİ

4 harfli kelimeler

CENK, DENK, RENK, ÇENK, ENKİ, GENK, HENK, KENK, LENK, PENK, ŞENK, TENK, VENK, ZENK

3 harfli kelimeler

ENK

Bazı kelimelerin anlamları

ENK

Parmağın ek yeri, eklem. Çene kemiklerinin birleştiği yer.

DENKLEŞTİRİVERME

Denkleştirivermek işi.

DENKLEŞTİREBİLMEK

Denkleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DENKLEŞTİRİVERMEK

Çabucak denkleştirmek.

RENKLENDİREBİLME

Renklendirebilmek işi.

DENKLEŞTİRİLME

Denkleştirilmek işi.

TERVUERENKÖPEĞİ

Tüyleri çift katlı ve gür, orta uzunlukta veya uzun, bacakların arka yüzlerinde, boyun çevresinde ve kuyrukta tüyleri daha gür ve uzun, tüy rengi kahverengi, kızıl veya seyrek olarak gri, tüylerinin uçları siyah renkte olması nedeniyle vücutta Alman kurt köpeğinde olduğu gibi siyah renk geçişi bulunan Belçika çoban köpeği.

LARENGOFARENKS

Yutağın gırtlakla ilişkili, epitel katmanı çok katlı yassı ve epitel altı gevşek bağ dokudan oluşan bölümü.

TÜRKMENKARAHÜYÜK

Konya ili, Çumra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AHENKLEŞTİRMEK

Ahenk sağlamak.

DENKLEŞTİRİLMEK

Denk duruma gelmesi sağlanmak.

SENKRONİZASYON

Eşleme.

FRENKLEŞTİRMEK

Frenklere özgü yaşayış tarzı kazandırmak.

DENKLEŞTİREBİLME

Denkleştirebilmek işi.

RENKLENDİREBİLMEK

Renklendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

MERDİVENKOVASI

Dönerek çıkılan merdivenlerde yukarıdan aşağıya bakıldığında ortada görülen boşluk.

  -   -   -  

Anlamında ENK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ENK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKREDİTASYON

Denklik.

AHENKTAR

Ahenkli.

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

AK

Kar, süt vb.nin rengi, beyaz, kara ve siyah karşıtı. Bu renkte olan. Sıkıntısız, rahat. Dürüst. Beyaz leke. Temiz.

AKDUT

Beyaz renkte olan dut.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AKBALIKÇIL

Leyleksilerden, bataklık, ırmak ve göl kıyılarında yaşayan, oldukça büyük, ak renkli bir tür kuş (Egretta alba).

AHENKLEŞTİRME

Ahenkleştirmek işi.

AKÇIL

Rengi atmış, ağarmış. İçinde ak renk bulunan.

AKLI

Beyazı bulunan, beyaz renkli.

AHENKLİLİK

Ahenkli olma durumu, uyumluluk.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

AKİK

Kalseduan kuvarsının bir türü olan, yüzük taşı, mühür vb. yapmakta kullanılan, türlü renklerde, yarı saydam, parlak ve değerli bir taş.

AKİDE

İnanç. Şekerin kaynatılarak katılaşması yolu ile yapılan, renkli ve kokulu, ağızda güç eriyen şeker, akide şekeri.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük