İçinde EMO geçen 11 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "emo" olan 11 harfli toplam 14 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde emo bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu emo ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında emo olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KEMOOTOTROF

Karbondioksiti esas karbon kaynağı olarak kullanarak inorganik bileşiklerin oksidasyonundan enerji sağlayan organizmalar, bazı bakteriler.

HEMOFİLİYAK

Hemofiliden etkilenen hasta hayvan.

HEMOPROTEİN

Prostetik grup olarak hem içeren bir protein. Oksijeni bağlama ve taşımada, elektron taşınmasında ve fotosentezde görev yapar.

HEMODİNAMİK

Kan dolaşımıyla ilgili hareketleri içeren.

HEMOMELASMA

Bağırsaklarda özellikle de kıvrım bağırsağın dış zarı altında, timpani veya paraziter invazyona bağlı olarak biçimlenen, 2-3 santimetre çapında, kırmızı-siyah renkli eski kanama odakları, hemomelasma ilei.

EKSTREMOFİL

Termofil bakteriler gibi ekstrem çevre şartlarında büyüyen bir bakteri.

HAEMODİPSUS

Kan emen bitlerin bir cinsi.

HEMOSİYANİN

Demir yerine bakır kapsayan ve yumuşakçaların, kabukluların ve bazı örümceklerin kanlarında bulunan solunum pigmenti. Bazı örümceklerin, yumuşakçaların ve kabukluların kanında bulunan, demir yerine bakır içeren, mavi-yeşil renkli solunum pigmenti. Omurgasızların kanında oksijen taşıyan protein. Demir yerine bakır kapsayan ve yumuşakçaların, kabukluların ve bazı örümceklerin kanında bulunan bir solunum pigmenti.

HEMOKUPREİN

Alyuvarlarda bulunan ve bakır içeren bir protein, eritrokuprein.

HEMODİYALİZ

Geçirgen bir zardan süzerek zehirli artıkları ayıklamak ve kanı temizlemek için kullanılan tedavi yöntemi.

DEMOKRATLIK

Demokrat olma durumu. Demokrasi.

HAEMOPHİLUS

Zor üreyen, üreme için kan ve kan faktörlerine gerek duyan, küçük, Gram negatif, aerop veya fakültatif anaerop kokobasil biçiminde bakteri.

HEMOSİDERİN

Hücrelerin içinde veya hücreler arasında parlak, altın sarısı veya sarı kahverengi granüllerle belirgin, hemoglobinin parçalanması sonucu oluşan ve demiroksit içeren ve suda çözünmeyen bir pigment.

HEMOERİTRİN

Çeşitli yumuşakçaların ve kabukluların kanında bulunan, demir kapsayan kırmızı bir protein. Çeşitli yumuşakçaların kanında bulunan, demir kapsayan kırmızı bir protein.