İçinde ELA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ela" olan, toplam 421 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ela bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ela ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ela olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ŞELATLAŞTIRICILAR

16 harfli kelimeler

CELALİYEKAMİLOBA

15 harfli kelimeler

SELLEMEHÜSSELAM, CELALLENEBİLMEK, CELALLENİVERMEK, DELAİNEMERİNOSU, HELALLEŞEBİLMEK, JELATİNLEŞTİRME, METİLMELAMİNLER, SELAMLAŞABİLMEK, SELAMLAYABİLMEK, TRİKLOROMELAMİN, VAZORELAKSASYON

14 harfli kelimeler

SELAMÜNALEYKÜM, VELHASILIKELAM, CELALLENEBİLME, CELALLENİVERME, HELALLEŞEBİLME, HOLOEPİPELAJİK, KELAYNAKGİLLER, MELANEFİDROZİS, MİYELAPOPLEKSİ, PSÖDOMELANOZİS, SELAMINELEYKÜM, SELAMLAŞABİLME, SELAMLAYABİLME, SELAMUNALEYKUM, TELAŞLANDIRMAK

13 harfli kelimeler

CEMAZİYELAHİR, ELAOFORİYAZİS, GÜZELAVRATOTU, KERATOELASTİN, SELAHATTİNKÖY, TELANGİEKTAZİ, TELAŞLANDIRMA, UTERORELAKSAN

12 harfli kelimeler

SELAMETLEMEK, HÜSNÜTELAKKİ, ALEYKÜMSELAM, TALAKISELASE, AKROMELANİZM, ELASTOFİBROM, JELATİNLEMEK, MELANİNLEŞME, TELADORSAGİA, TELANGİYOZİS, THELAZİOİDEA, ZEYNELABİDİN

11 harfli kelimeler

CELALLENMEK, ELASTİKİYET, FELAKETZEDE, JELATİNLEME, KELAMIKİBAR, PARSELASYON, SELAMLANMAK, SELAMLAŞMAK, TELAŞSIZLIK, VELAYETNAME, VENEZUELALI, HASILIKELAM, SALATÜSELAM, BATİPELAJİK, CELALLANMAK, DELAMİNASYO, ELAOFOROZİS, ELAZIĞLILIK, HADOPELAJİK, HELALLEŞMEK, HEMİPELAJİK, HEMOMELASMA, HOLOPELAJİK, KONJELASYON, KRUSTASELAR, MELANOBLAST, MELANOGENEZ, MELARSEPROL, MEROPELAJİK, MEZOPELAJİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALELACAYİP, ALELADELİK, BERDELACUZ, CELALLENME, EDEBİKELAM, JELATİNSİZ, KORELASYON, MELANKOLİK, SELAMLAMAK, SELAMLAŞMA, TELAŞLILIK, ABDÜSSELAM, ALEYİSELAM, BELAGATSİZ, BELASIZLIK, CELALETTİN, CELALLİLİK, ÇENDELAMAK, DARÜSSELAM, DEVELANGIR, ELAEOPHORA, ELASTİKLİK, EPİPELAJİK, ERİSİPELAS, HELALİNDEN, HELALLEŞME, HEYELANMAK, KEFELALESİ, MANİVELALI, MELANİNSİZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALELACELE, BELAGATLİ, FELAKETLİ, İSKARPELA, JELATİNLİ, MELANKOLİ, MELANURYA, SELAMLAMA, HELALÜHOŞ, HELALZADE, AYNELAÇIK, BELAĞEYRU, CELALDAMI, CELALİLİK, CELALLİCE, DARELAMET, ELAMENCİK, ELARABASI, ELASTİKUS, ELASTİNAZ, ELASTOMER, ELASTOZİS, EVELALLAH, GÜZELAĞAÇ, GÜZELAĞRI, İNKEVVELA, KADICELAL, MELAKONİT, MELAMİLİK, MELANOFAJ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

EKSELANS, ELASTİKİ, HELALLİK, KARAMELA, KARAVELA, KELAYNAK, MANİVELA, MARMELAT, MUAMELAT, PROSTELA, PÜRMELAL, PÜRTELAŞ, TABELACI, TELAFFUZ, KELALAKA, DEFİBELA, BELABUKİ, BELANARI, CELALİYE, CELALKÖY, CELALLER, CELAVRUK, CİYAKELA, DELASYON, ELAĞIZDA, ELALİBEY, ELAVAYCI, ELAZIĞLI, FELAHİYE, FELANKES, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALELADE, BELAGAT, BELASIZ, CELADET, CEVELAN, DELALET, ELASTİK, FELAKET, HELALLİ, HEYELAN, JELATİN, KANDELA, KARTELA, MELAİKE, MELANET, MELANİT, MODELAJ, MÜPTELA, RONDELA, SELAMET, SELASET, SELATİN, SEYELAN, TELAKKİ, TELAŞLI, TELATİN, VARDELA, VELADET, VELAYET, BELADAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BELALI, CÜHELA, ÇAVELA, ELAMAN, EVVELA, KAPELA, KAVELA, MESELA, ŞELALE, TABELA, TELAFİ, TELAKİ, TELAŞE, VÜKELA, BADELA, BEPELA, CELALİ, ELAGÖZ, ELAĞIZ, ELALAN, ELALDI, ELAMAK, ELAMET, ELANUR, ELAVAY, ELAZIĞ, GÜVELA, HABELA, HELALİ, HELANE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

CELAL, FELAH, HELAK, HELAL, KELAM, MELAL, MELAS, SELAM, TELAŞ, ABELA, BELAK, BELAN, BELAŞ, DELAL, DELAY, ELAĞE, ELAKA, ELAVI, EVELA, FELAN, FELAT, GELAH, HELAN, HELAS, HELAT, HELAY, KELAT, MELAN, SELAF, SELAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BELA, ELAN, HELA, TELA, DELA, ELAÇ, ELAF, ELAT, KELA, SELA, ŞELA, VELA

3 harfli kelimeler

ELA

Bazı kelimelerin anlamları

ELA

Gözde sarıya çalan kestane rengi. Bu renkte olan.

SELAMLAYABİLMEK

Selamlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

CELALLENİVERMEK

Çabucak celallenmek.

VELHASILIKELAM

Sözün kısası.

CELALİYEKAMİLOBA

İstanbul şehrinde, Silivri belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

DELAİNEMERİNOSU

C tipi Merinos sınıfına giren, Teksas, New Meksiko ve Kaliforniya'da bulunan, orta büyüklükte düzgün bir vücuda ve kısa bir boyna sahip, verim yaşı diğer Merinos ırkları içinde en uzun olan diğer Merinos ırklarıyla yapağı rengi, bir örnekliliği, dayanıklılığı ve yoğunluğu bakımından karşılaştırıldığında fark gözlenmeyen koyun ırkı.

SELLEMEHÜSSELAM

Ulu orta, çekinmeden, destursuz.

TRİKLOROMELAMİN

Formülü NC(NHCl)NC(NHCl)NC(NHCl), doygun sulu çözeltisindeki pH değeri 4, kendiliğinden tutuşma sıcaklığı 160 °C olan, yangın tehlikesi bulunan, organik reaktif malzemelerle temasında ani olarak tutuşan, suda ve buzlu asetik asitde az çözünen, karbontetraklorür ve benzende çözünmeyen, sağlığa az zararlı, beyaz ince bir toz madde.

ŞELATLAŞTIRICILAR

Metal iyonları ile koordinasyon bağı yapabilecek çok sayıda merkeze sahip ve bağlanma sonucu genellikle beşli veya altılı halkalar oluşturan maddeler.

VAZORELAKSASYON

Damar basıncının azalması.

JELATİNLEŞTİRME

Tane yemlerin yapısında bulunan nişasta granüllerinin sulu ortamda ısı veya kimyasallar etkisi altında dönüşümsüz olarak şişmesi.

SELAMLAŞABİLMEK

Selamlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SELAMÜNALEYKÜM

"Allah'ın selamı sizin üzerinize olsun" anlamında kullanılan bir selamlama sözü.

METİLMELAMİNLER

Alkilleyici ilaç gruplarından birisi.

CELALLENEBİLMEK

Celallenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

HELALLEŞEBİLMEK

Helalleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında ELA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ELA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AYAKTA

Ayağa kalkmış durumda. Telaşlı, heyecanlı bir biçimde.

BAĞIMLI

Başka bir şeyin istemine, gücüne veya yardımına bağlı olan, özgürlüğü, özerkliği olmayan, tabi. Bir kimseye veya şeye maddi veya manevi yönden aşırı bağlı olan. Sigara, uyuşturucu madde vb. kötü alışkanlıklara aşırı derecede düşkün, müptela.

BAYAĞI

Aşağılık, pespaye. Gerçekten. Herhangi bir özelliği olmayan, sıradan, alelade. (ba'yağı) Hemen hemen, âdeta. Basit, adi, amiyane, banal. Oldukça, epey.

AMA

Çelişkili ve tutarsız iki cümleyi birbirine bağlamaya yarayan bir söz, amma, lakin, velakin. Uyarma veya şartlı bir ifade niteliğinde olan bir cümleyi, başka bir cümleye bağlamaya yarayan bir söz. Bir yargıyı veya bir buyruğu pekiştirmek için de kullanılan bir söz. Beklenmeyen bir sonucu anlatan iki cümleyi onun sebebi durumunda olan cümleye bağlayan bir söz. Bazen dikkati çekmek için cümlenin sonuna getirilen bir söz.

AĞIT

Ölenin iyi niteliklerini, ölümünden duyulan acıyı dile getiren söz veya ezgi. Gelinin arkasından niteliklerini anlatan söz veya ezgi. Ölen bir kimsenin gençliğini, güzelliğini, iyiliklerini, değerlerini, arkada bıraktıklarının acılarını, büyük felaketlerin acılı etkilerini dile getiren söz veya okunan ezgi, yazılan yazı, sagu, mersiye.

BAĞINTI

Bir nesneyi başka bir nesne ile uyarlı kılan bağ. İki veya daha fazla değişken arasındaki bağıntı. Görelik. İki ayrı veri grubu arasında bulunan ilişki derecesinin ölçümü, deneştirme, korelasyon. İki veya daha çok nitelik arasında matematik işlemleri yardımı ile kurulan bağlılık veya eşitlik. Organizmanın değişik yapı, özellik ve olaylarında görülen karşılıklı ilgi, bağlılık, korelasyon.

AKICILIK

Akıcı olma durumu. Söz, yazı ve anlatımın akıcı olma özelliği, selaset.

ALABORA

Geminin yan yatması. Bir serenin yatay durumdan düşey duruma getirilmesi. Selamlamak için filika küreklerinin yukarıya kaldırılması. Balığı toplamak için dalyan ağının yukarıya alınması.

ALIKLIK

Alık olma durumu, belahet.

AVARIZ

Kazalar, belalar. Engebe. Osmanlılarda önceleri yalnız olağanüstü durumlarda, sonraları ise sürekli olarak halktan toplanan vergi.

AKI

Herhangi bir kuvvet alanında, belli bir düzlemin belli bir bölümünden geçtiği varsayılan güç çizgileri, seyelan.

ATEŞ

Yanıcı cisimlerin tutuşmasıyla beliren ısı ve ışık, od, nâr. Isıtmak, pişirmek için kullanılan yer veya araç. Tutuşmuş olan cisim. Genellikle hastalık etkisiyle artan vücut sıcaklığı, kızdırma. Öfke, hırs, hınç. Tehlike, felaket. Coşkunluk. Büyük üzüntü, acı. Patlayıcı silahların atılması.

ALA

Karışık renkli, çok renkli, alaca. Alabalık. Kekliğin boynundaki siyah halka. Açık kestane renginde olan, ela (göz).

ATROPİN

Güzelavrat otundan çıkarılıp hekimlikte kullanılan zehirli bir madde.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ANLAYIŞ

Anlama işi, telakki. Anlama yeteneği, feraset, izan, zekâ. Benzerlerinden ayıran özellik, konsept. Hoş görme, hâlden anlama. Bir toplum veya topluluktaki bireylerde görüş ve inanış etmenlerinin etkisiyle beliren düşünme yolu, düşünüş biçimi, zihniyet, mantalite.

BAYAĞILIK

Bayağı olma durumu, sıradanlık, aleladelik.

ALELADELİK

Alelade olma durumu. Bayağılık.

AGARAGAR

Deniz yosunlarından çıkarılan, beslenme endüstrisinde, hekimlikte ve bakteriyolojide kullanılan bir jelatin türü, jeloz.

BELAGATLİ

Belagati olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük