İçinde EK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ek" olan, toplam 18138 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ek bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ek ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ek olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİRGİNLEŞTİRMEK, BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, BİREYSELLEŞTİRMEK, DENGESİZLEŞTİRMEK, DERECELENDİRİLMEK, DEVLETLEŞTİRİLMEK, EFSANELEŞTİRİLMEK, ELEKTRİKLENDİRMEK, ELEKTROMANYETİZMA, EVRENSELLEŞTİRMEK, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, KİREÇSİZLEŞTİRMEK, KOLEKTİFLEŞTİRMEK, MİNYATÜRLEŞTİRMEK, PROFESYONELLEŞMEK, RASYONELLEŞTİRMEK, VAZİFELENDİRİLMEK, AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK, AÇIKLAŞTIRABİLMEK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, AĞIRLAŞTIRABİLMEK, ALEVLENDİREBİLMEK, ASKERİLEŞTİRİLMEK, AYDINLATILABİLMEK, BAĞIMLILAŞABİLMEK, BARINDIRILABİLMEK, BELİRSİZLEŞTİRMEK, BEREKETLENEBİLMEK, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ANORMALLEŞTİRMEK, BİÇİMLENDİRİLMEK, CESARETLENDİRMEK, ÇARKIFELEKGİLLER, DEĞERLENDİRİLMEK, DEMOKRATİKLEŞMEK, EDİLGENLEŞTİRMEK, EKSPERİMANTALİZM, ELEKTRİKLENDİRME, ELEKTROBİYOLOJİK, ELEKTROMETALÜRJİ, ELEKTRORADYOLOJİ, ETKİSİZLEŞTİRMEK, EVCİLLEŞTİRİLMEK, GELENEKLEŞTİRMEK, GELENEKSELLEŞMEK, GENELLEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLME, GEREKÇELENDİRMEK, GÖREVLENDİRİLMEK, GÜZELLEŞTİRİLMEK, HARARETLENDİRMEK, HAREKETLENDİRMEK, KANGRENLEŞTİRMEK, KAPİTALİSTLEŞMEK, KOLEKTİFLEŞTİRME, KONFEKSİYONCULUK, KOOPERATİFLEŞMEK, KÖMÜRLEŞTİRİLMEK, MİNERALLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞTİRMEK, BAŞTEKNİSYENLİK, BEDBİNLEŞTİRMEK, BİLİNÇLENDİRMEK, CAZİBELEŞTİRMEK, ÇİRKİNLEŞTİRMEK, DERECELENDİRMEK, DEVLETLEŞTİRMEK, DİNGİNLEŞTİRMEK, EFSANELEŞTİRMEK, ELEKTRİFİKASYON, ELEKTROBİYOLOJİ, ELEKTROMANYETİK, ELEKTROMIKNATIS, ELTİELTİYEKÜSTÜ, FAŞİSTLEŞTİRMEK, FORMÜLLEŞTİRMEK, GECEKONDULAŞMAK, GELENEKLEŞTİRME, GELENEKSELLEŞME, GENÇLEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRMEK, GERÇEKÜSTÜCÜLÜK, GEREKÇELENDİRME, GERGİNLEŞTİRMEK, GÖÇMENLEŞTİRMEK, GÜLÜNÇLEŞTİRMEK, GÜMRÜKLENDİRMEK, GÜNCELLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRMEK, ACELELEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRMEK, AKTİFLEŞTİRMEK, ANARŞİSTLEŞMEK, BASİTLEŞTİRMEK, BELGELENDİRMEK, BELİRGİNLEŞMEK, BİÇİMLENDİRMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, BİLGİLENDİRMEK, BİREYLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLMEK, BİYOELEKTRONİK, BÖLÜMLENDİRMEK, CAZİPLEŞTİRMEK, CEHENNEMLEŞMEK, ÇEKİNGENLEŞMEK, ÇEKİRDEKLENMEK, ÇELİKLEŞTİRMEK, ÇEŞİTLENDİRMEK, ÇETİNLEŞTİRMEK, ÇETREFİLLEŞMEK, ÇEVİKLEŞTİRMEK, ÇİÇEKLENDİRMEK, ÇİFTTEKERCİLİK, DEĞERLENDİRMEK, DEJENERELEŞMEK, DERİNLEŞTİRMEK, DEYİMLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ACEMLEŞTİRMEK, ALEVLENDİRMEK, ANORMALLEŞMEK, ARABESKLEŞMEK, ATEŞLENDİRMEK, BAŞDEKORCULUK, BEKTAŞİKAVUĞU, BEREKETLENMEK, BEREKETSİZLİK, CENDERELEŞMEK, CERAHATLENMEK, CESARETLENMEK, ÇEKİRDEKÇİLİK, ÇEKİRDEKLENME, ÇERÇEVELENMEK, ÇERÇEVELETMEK, ÇETELEŞTİRMEK, ÇİÇEKSEVERLİK, ÇİFTLEŞTİRMEK, ÇİNGENELEŞMEK, DEĞİRMİLEŞMEK, DEĞİŞTİRİLMEK, DENKLEŞTİRMEK, DEZENFEKSİYON, DİNAMİKLEŞMEK, DİNAMİTLENMEK, DİŞİLEŞTİRMEK, DİYALEKTOLOJİ, DİZELEŞTİRMEK, DÖNÜŞTÜRÜLMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞMEK, ADİLEŞTİRMEK, AĞBENEKLİLİK, AKTÜELLEŞMEK, ALACAMENEKŞE, BAŞEKSPERLİK, BAŞTEKNİSYEN, BEDBİNLEŞMEK, BEKLENMEZLİK, BENCİLLEŞMEK, BEREKETLENME, BEREKETLİLİK, BEZGİNLEŞMEK, BİBLİYOTEKÇİ, BİLİNÇLENMEK, BİLMEZLENMEK, BİRLEŞTİRMEK, BİSEKSÜELLİK, BİYOELEKTRİK, BOYNUZLUTEKE, BÜLBÜLLEŞMEK, BÜYÜKÇEKMECE, CANIYÜREKTEN, CAZİBELEŞMEK, CEMAATLEŞMEK, CENNETLEŞMEK, CÖMERTLEŞMEK, ÇEĞMELLENMEK, ÇEKEMEMEZLİK, ÇEMBERLENMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABİDELEŞMEK, ACEMİLEŞMEK, AFFETTİRMEK, AKSETTİRMEK, AKTİFLEŞMEK, ALENİLEŞMEK, ASABİLEŞMEK, AVARELEŞMEK, AZMETTİRMEK, BADİKLEŞMEK, BARİZLEŞMEK, BASİTLEŞMEK, BAŞHEKİMLİK, BAŞVEKİLLİK, BEBEKLEŞMEK, BECELLEŞMEK, BEDİİLEŞMEK, BEDİRLENMEK, BEĞENDİRMEK, BEKLENİLMEK, BEKLENMEDİK, BEKLETİLMEK, BELGELENMEK, BELİRLENMEK, BELİRLEŞMEK, BELİRTİLMEK, BENEKLENMEK, BENEKLEŞMEK, BENGİLEŞMEK, BENİMSENMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACEMLEŞMEK, ADDEDİLMEK, AFFEDİLMEK, AFFEYLEMEK, AHİTLEŞMEK, AKDEDİLMEK, AKSİLENMEK, AKSİLEŞMEK, ALEVLENMEK, APSELEŞMEK, ARŞİVLEMEK, ASRİLEŞMEK, ATEŞLENMEK, ATEŞLETMEK, AZLEDİLMEK, BADİKLEMEK, BAŞDEKORCU, BEĞENİLMEK, BEKTAŞİLİK, BELGELEMEK, BELGİLEMEK, BELİKLEMEK, BELİNLEMEK, BELİRLEMEK, BELİTLEMEK, BENİLDEMEK, BENİMSEMEK, BERELENMEK, BESTELEMEK, BETELENMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADİLEŞMEK, AKKELEBEK, ALTINEKİN, APRELEMEK, ASİLEŞMEK, ATEŞLEMEK, AYŞEKADIN, BAHSETMEK, BAŞEKSPER, BEKARHANE, BEKLEMELİ, BEKLENMEK, BEKLENMEZ, BEKLEŞMEK, BEKLETMEK, BELERTMEK, BELİRTMEK, BELLENMEK, BELLETMEK, BENLENMEK, BENZEŞMEK, BENZETMEK, BEREKETLİ, BERELEMEK, BERKİNMEK, BERKİTMEK, BERTİLMEK, BESLENMEK, BESLETMEK, BEZDİRMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADDETMEK, AFFETMEK, AHDETMEK, AHZETMEK, AKDETMEK, AKLEVREK, AKSETMEK, ATFETMEK, AZLETMEK, AZMETMEK, BAŞHEKİM, BAŞVEKİL, BAŞYEMEK, BEBEKLİK, BECERMEK, BEĞENMEK, BEKÇİLİK, BEKİNMEK, BEKİTMEK, BEKLEMEK, BEKLENME, BEKLENTİ, BEKLEŞME, BEKLETME, BEKLEYİŞ, BEKRİLİK, BELENMEK, BELERMEK, BELETMEK, BELİRMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AĞBENEK, AİLECEK, ANEKDOT, AŞERMEK, BARBEKÜ, BEBEKÇE, BEKİLLİ, BEKİNME, BEKİTME, BEKLEME, BEKTAŞİ, BELEMEK, BENEKLİ, BEREKET, BERTMEK, BESEREK, BEZEKÇİ, BEZEKLİ, BEZEMEK, BİÇENEK, BİLEMEK, BÖCEKLİ, BÖREKÇİ, BÖRTMEK, BÜĞEMEK, BÜRÜMEK, BÜYÜCEK, BÜYÜMEK, CİVELEK, ÇEKBERİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKSEKİ, ALEKSİ, BELLEK, BESLEK, BEZMEK, BİÇMEK, BİFTEK, BİLMEK, BİNMEK, BİTMEK, BÖBREK, BÖLMEK, BÜKMEK, BÜZMEK, ÇEKÇEK, ÇEKİCİ, ÇEKMEK, ÇEKYAT, ÇELMEK, ÇELTEK, ÇEMREK, ÇEYREK, ÇİĞNEK, ÇİMÇEK, ÇİMMEK, ÇİTMEK, ÇİZMEK, ÇÖĞMEK, ÇÖKMEK, ÇÖMLEK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BEBEK, BEKAR, BEKAS, BEKÇİ, BEKRİ, BELEK, BENEK, BEZEK, BİLEK, BİNEK, BİŞEK, BİTEK, BÖCEK, BÖREK, CEKET, ÇEKÇE, ÇEKEK, ÇEKEL, ÇEKEM, ÇEKER, ÇEKİÇ, ÇEKİK, ÇEKİM, ÇEKİŞ, ÇEKME, ÇEKÜL, ÇELEK, ÇENEK, ÇİÇEK, ÇİLEK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BEKA, ÇEKİ, EKİM, EKİN, EKİP, EKLİ, EKME, EKOL, EKSİ, EKTİ, ELEK, EMEK, ENEK, EREK, EŞEK, ETEK, FEKE, GREK, İNEK, İPEK, KEKA, KEKE, LEKE, ÖBEK, ÖREK, ÖZEK, PEKİ, SEKİ, SEKS, TEKE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BEK, ÇEK, DEK, EKE, EKO, EKÜ, FEK, KEK, PEK, SEK, TEK, YEK, EEK, EKG, EKS, HEK, LEK, MEK, NEK, ŞEK, ZEK

2 harfli kelimeler

EK

Bazı kelimelerin anlamları

EK

Bir şeyin eksiğini tamamlamak için ona katılan parça. Bir gazete veya derginin günlük yayımından ayrı ve ücretsiz olarak verdiği parça, ilave. Sonradan katılan, yapılan, dikilen, yapıştırılan parçanın belli olan yeri. İki borunun birbirine birleştirildiği yer. Kelime türetmek veya kelimenin görevini belirtmek için kullanılan, başa, sona veya kelimenin içine eklenebilen, bağımlı dil bilgisi ögeleri, lahika. Eklenmiş, katılmış.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

ELEKTROMANYETİZMA

Elektriklenme ile mıknatıslanmanın karşılıklı olarak etkilenmelerinden ortaya çıkan olayların bütünü. Elektrik akımıyla mıknatıs elde etme.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

BELİRGİNLEŞTİRMEK

Belirgin duruma getirmek.

EVRENSELLEŞTİRMEK

Evrensel duruma getirmek.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

ELEKTRİKLENDİRMEK

Bir yere elektrik sağlamak. Sinirli ve gergin bir duruma yol açmak.

GERÇEKLEŞTİRİLMEK

Gerçek duruma getirilmek.

DERECELENDİRİLMEK

Derecelendirme işi yapılmak.

BİREYSELLEŞTİRMEK

Bir şeyi ayrı olarak, bireysel olarak göz önüne almak.

KOLEKTİFLEŞTİRMEK

Ortaklaştırmak.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

  -   -   -  

Anlamında EK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.