İçinde EF geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ef" olan, toplam 1225 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ef bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ef ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ef olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

EFSANELEŞTİRİLMEK, SEFALOTORAKOPAGUS, ŞEFFAFLAŞTIRILMAK

16 harfli kelimeler

EFSANELEŞTİRİLME, GECESEFASIGİLLER, ÇİRKEFLEŞEBİLMEK, HİPOEPİNEFRİNEMİ, HOLOPROZENSEFALİ, MENİNGOENSEFALİT, MİYELENSEFALİTİS, ŞEFFAFLAŞTIRILMA, ŞEREFLENDİRİLMEK

15 harfli kelimeler

EFSANELEŞTİRMEK, ŞEFFAFLAŞTIRMAK, ŞEREFLİKOÇHİSAR, AKANTOSEFALOZİS, ANKİLOBİLEFARON, ANOPLOSEFALOZİS, BEEFMAKERSIĞIRI, ÇİRKEFLEŞEBİLME, DEFOSFORİLASYON, GLOMERULONEFRİT, HEDEFLEYEBİLMEK, LÖKOENSEFALİTİS, MÜTEFERRİKABAŞI, NEFESLENEBİLMEK, NEFROKALSİNOZİS, PERİENSEFALİTİS, PİREFENDİDERESİ, POLİENSEFALİTİS, SEFALOSPORİNLER, ŞEREFLENDİRİLME, ÜROPİYONEFROZİS

14 harfli kelimeler

ÇETREFİLLEŞMEK, PREFABRİKASYON, ŞEFFAFLAŞTIRMA, ŞEREFLENDİRMEK, ZENCEFİLGİLLER, HANIMEFENDİLİK, AMİYELENSEFALİ, BLEFAROFİMOZİS, DEFEDİLEBİLMEK, DEFERENTEKTOMİ, EFSANELEŞTİRME, ENSEFALOMALASİ, GASTRONEFRİTİS, HEDEFLEYEBİLME, HİDRANENSEFALİ, MASUGİNEFRİTİS, MELANEFİDROZİS, MEROANENSEFALİ, MİYELENSEFALON, NEFESLENEBİLME, NEFROSKLEROZİS, NEFTİLEŞTİRMEK, OTOENSEFALİTİS, PİYELONEFRİTİS, PİYELONEFROZİS, PROTONEFRİDYUM, SİNENSEFALOSEL, ŞEREFLİDAVUTLU, VERHOEFFBOYASI

13 harfli kelimeler

ÇETREFİLLİLİK, MEFRUŞATÇILIK, ŞEREFLENDİRME, TELEFONLAŞMAK, TELEFONOMETRE, TELEFOTOGRAFİ, EFENDİBABACIK, DEFTERİHAKANİ, SANAYİİNEFİSE, AKANTOSEFALAN, AKANTOSEFALOZ, AKANTOSEFALÖZ, ALİEFENDİOĞLU, ANTEFLEKSİYON, ASEFALOTORASİ, BLEFAROFTALMİ, BLEFAROPLASTİ, BLEFAROPTOZİS, DEFEDİLEBİLME, DEFERROKSAMİN, DEFİBRİNASYON, EFENDİKÖPRÜSÜ, EFKARIUMUMİYE, ELEFANTİYAZİK, ELEFANTİYAZİS, ENSEFALOGRAFİ, HİDRONEFROZİS, LOMEFLOKSASİN, LÖKOENSEFALİT, METANEFRİDYUM, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BAŞEFENDİLİK, BEYEFENDİLİK, ÇİRKEFLEŞMEK, DEFNEYAPRAĞI, DEFTERDARLIK, DEFTERİKEBİR, EFSANELEŞMEK, FELSEFECİLİK, GÜNDÜZSEFASI, MÜKELLEFİYET, RADYOTELEFON, REFAKATÇİLİK, ŞEFFAFLAŞMAK, ŞEFKATSİZLİK, TEFERRUATSIZ, TELEFONCULUK, TELEFONLAŞMA, TENEFFÜSHANE, ABRAHİSEFALİ, ANTİNEFRİTİK, ARKENSEFALON, ASEFALOBRAHİ, ASEFALOKARDİ, ASEFALOTORUS, BAŞDEFTERDAR, BLEFAREKTOMİ, BLEFAROBLAST, BLEFAROPLAST, BLEFAROSPAZM, DEFEDEBİLMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKŞAMSEFASI, BALIKNEFESİ, CEFFELKALEM, ÇAYIRSEDEFİ, ÇETREFİLLİK, ÇETREFİLSİZ, ÇİRKEFLEŞME, DEFİNECİLİK, DEFNEDİLMEK, DEFNEGİLLER, DEFNOLUNMAK, DEFORMASYON, DEFTERCİLİK, DOLİKOSEFAL, EFLATUNUMSU, EFSANELEŞME, HANIMEFENDİ, HEDEFLENMEK, HİDROSEFALİ, İZZETİNEFİS, KEFALETNAME, KEFALGİLLER, MEFHUMCULUK, MÜTEFERRİKA, MÜTTEFİKLİK, NEFESLENMEK, NEFYEDİLMEK, REFORMCULUK, SEFARETHANE, SEFERBERLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANDROSEFAL, BRAKİSEFAL, CEBRİNEFİS, ÇETREFİLCE, DEFİBRATÖR, DEFNEDİLME, DEFTERHANE, EFENDİBABA, EFSUNLAMAK, ESEFLENMEK, GECESEFASI, HEDEFLEMEK, KEFENLEMEK, MAKROSEFAL, MEFRUŞATÇI, MEFTUNİYET, MİKROSEFAL, MÜREFFEHEN, MÜTEFEKKİR, MÜTEFENNİN, MÜTEFERRİK, MÜTENEFFİR, MÜZAHREFAT, NEFESLEMEK, NEFESLENME, NEFSANİYET, NEFYEDİLME, PEKMEZKEFİ, REFERANDUM, SEDEFÇİLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BAŞEFENDİ, BEYEFENDİ, ÇİRKEFLİK, DEFALARCA, DEFLASYON, DEFNETMEK, DEFROSTER, DEFTERDAR, EFELENMEK, EFELEŞMEK, EFENDİLİK, EFSUNLAMA, ESEFLENME, FELSEFECİ, HANEFİLİK, HEDEFLEME, KEFALETEN, KEFELEMEK, KEFENLEME, LEFFETMEK, MEFTUNLUK, MUHALEFET, MÜELLEFAT, MÜTEVEFFA, NEFESLEME, NEFYETMEK, REFAKATÇİ, REFLEKTÖR, REFORMİST, SEDEFİMSİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AYNISEFA, ÇETREFİL, ÇİRKEFÇE, ÇİRKEFLİ, DEFETMEK, DEFİNECİ, DEFLEMEK, DEFNETME, DEFOLMAK, DEFTERCİ, EFELENİŞ, EFELENME, EFELEŞME, EFENDİCE, EFLATUNİ, EFSANELİ, EFSANEVİ, KEFALLER, KEFELEME, KEFENLİK, KEFENSİZ, KEFİLLİK, LEFFETME, MAALESEF, MEFHARET, MEFHUMCU, MEFRUŞAT, MÜKELLEF, MÜLTEFİT, MÜREFFEH, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKKEFAL, CEFAKAR, CEFAKEŞ, DEFATEN, DEFETME, DEFLEME, DEFOLMA, DEFORME, DEFOSUZ, EFEKTİF, EFEMİNE, EFENDİM, EFLATUN, FELSEFE, FELSEFİ, İDEFİKS, KEFALET, KEFARET, KEFENCİ, KEFENLİ, KEFESİZ, MEFAHİR, MEKSEFE, MUAREFE, MÜRTEFİ, NEFASET, NEFESLİ, NEFSANİ, REFAHLI, REFAKAT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BİVEFA, CEFALI, ÇİRKEF, DEFANS, DEFİLE, DEFİNE, DEFOLU, DEFTER, EFELEK, EFELİK, EFENDİ, EFSANE, ESEFLİ, GERGEF, HANEFİ, HAŞEFE, KEFEKİ, KEFELİ, KEFERE, KEFİYE, KÜNEFE, MEFHUM, MEFLUÇ, MEFRET, MEFRUŞ, MEFSUH, MEFTUN, NEFRET, NEFRİT, OLEFİN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DEFİN, DEFNE, EFDAL, EFECE, EFEKT, EFLAK, EFRAT, EFRİZ, EFSUN, EFSUS, EŞREF, HALEF, HEDEF, KEFAL, KEFEN, KEFİL, KEFİR, KEFNE, KENEF, MEFUL, NEFER, NEFES, NEFHA, NEFİR, NEFİS, NEFİY, REFAH, REFİK, REFÜJ, SEDEF, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

CEFA, DEFA, DEFİ, DEFO, EFOR, ESEF, KEFE, NEFT, SEFA, TEFE, VEFA, AKEF, ALEF, AŞEF, CEFT, ÇEFA, ÇEFO, ÇEFT, DEFE, DEFN, ECEF, EFAM, EFCİ, EFEK, EFEN, EFİK, EFİL, EFİN, EFİR, EFSA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DEF, EFE, LEF, ŞEF, TEF, BEF, CEF, EFİ, KEF, MEF, SEF

2 harfli kelimeler

EF

Bazı kelimelerin anlamları

EF

Af. Hava. Uzama faktörleri.

HOLOPROZENSEFALİ

Nöronal migrasyon anomalisi, beyin yarım kürelerinin deformiteleri ve özellikle koku soğanıyla traktuslarının yokluğuyla belirgin, merkezi sinir sisteminin bir gelişim bozukluğu.

ŞEFFAFLAŞTIRILMAK

Saydamlaştırılmak.

MİYELENSEFALİTİS

Beyin ve omuriliğin bir arada yangısı.

MENİNGOENSEFALİT

Beynin ve beyin zarlarının iltihaplanması.

EFSANELEŞTİRİLME

Efsaneleştirilmek işi.

ÇİRKEFLEŞEBİLMEK

Çirkefleşme olasılığı bulunmak.

SEFALOTORAKOPAGUS

Baş ve göğüsleri birbirine yapışık ikizler; bu biçimle belirgin hilkat garibesi.

ŞEREFLENDİRİLMEK

Şereflendirme işi yapılmak.

ŞEFFAFLAŞTIRMAK

Saydamlaştırmak.

GECESEFASIGİLLER

Örnek bitkisi gecesefası olan bir bitki familyası.

HİPOEPİNEFRİNEMİ

Kandaki epinefrin miktarının anormal derecede azalması.

EFSANELEŞTİRMEK

Efsane durumuna getirmek.

ŞEFFAFLAŞTIRILMA

Saydamlaştırılma.

ŞEREFLİKOÇHİSAR

Ankara iline bağlı ilçelerden biri.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

  -   -   -  

Anlamında EF bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EF geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKTARMAK

Bir şeyi bir yerden, bir kaptan başka bir yere veya kaba geçirmek. Toprağı altı üstüne gelecek bir biçimde iyice bellemek. Alıntılamak. Bir kitabı başından sonuna kadar okumak. Bir lehçeyi başka bir lehçeye uyarlamak. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyurmak ve yaymak. Tür değişikliği yapmak. Bir şeyin yolunu, yönünü değiştirmek. Çatı kiremitlerinin kırık ve bozuk olanlarının yerlerine sağlamlarını koymak. Bir tekniğe göre biçimlendirmek, uyarlamak. Birinin başka biriyle telefonla konuşmasını sağlamak. Üretilmiş olan bir enerjiyi, başka organlara iletmek. İletmek, bildirmek.

ALÇAKÇA

Oldukça alçak. (alça'kça) Alçak, aşağılık kimselere yaraşırcasına, sefihane.

AKŞAMSEFASI

İki çeneklilerden, gece açan küçük kokulu çiçekleri olan, otsu bir bitki, gecesefası (Mirabilis jalapa).

AĞABEY

Büyük erkek kardeş, ağa, aka, ede, efe. Saygı ve sevgi göstermek üzere yaşça büyük olan erkeklere söylenen bir seslenme sözü.

ALTIŞAR

Altı sayısının üleştirme sayı sıfatı. Her defasında altısı bir arada olan, her birine altı.

ANLAMA

Anlamak işi, anlamaklık, derk, fehim, intikal, tefehhüm, vukuf. Bir olay veya önermenin daha önce bilinen bir kanunun veya formülün sonucu olduğunu görme.

ALO

Telefon konuşmasına başlarken kullanılan bir seslenme sözü. (alooo) Kendisine bakmasını veya kendisiyle ilgilenmesini istediği kişiye karşı söylenen seslenme sözü.

ALTES

Prens ve prenseslere verilen şeref unvanı. Bu unvanı taşıyan kimse.

AJANDA

Gerekli notların unutulmaması için yazıldığı takvimli defter, andaç.

AHİZE

Telefonda seslerin duyulduğu ve iletildiği parça.

ANAÇ

Şefkatli, anne gibi davranan. Yemiş verecek durumdaki ağaç. Yavru yetiştirecek duruma gelmiş olan hayvan. Kurnaz. Başına buyruk. İri, kart. Deneyimli, bilgili.

ALBÜM

Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir defter türü. Herhangi bir konu ile ilgili kısa açıklamalar verilerek resimler basılmış olan kitap. Uzunçalar.

AGEL

Arap erkeklerinin kefiyelerinin üzerine bağladıkları, yünden örülmüş kalın çember bağ.

ALTMIŞAR

Altmış sıfatının üleştirme sayı sıfatı. Her birine altmış, her defasında altmışı bir arada olan.

ALİCENAP

Cömert. Onurlu, şerefli. Onurlu, şerefli bir biçimde.

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AMAÇ

Ulaşmak istenilen sonuç, maksat. Gaye. Hedef. Bir kimseye veya bir kurula verilen özel amaçlı görev, misyon.

AKAÇLAMA

Akaçlamak işi, tefcir, drenaj.