İçinde EDE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ede" olan, toplam 671 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ede bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ede ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ede olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

MEHMETDEDETEKKESİ, YELLİCEDEMİRCİLER

16 harfli kelimeler

EDEBİYATSEVERLİK, MEHMETDEDEOBRUĞU, PREDETERMİNASYON

15 harfli kelimeler

MEDENİLEŞTİRMEK, MEDENİYETSİZLİK, ABDURRAHMANDEDE, HEDEFLEYEBİLMEK, LÖKODİYAPEDEZİS

14 harfli kelimeler

MEDENİLEŞTİRME, MEDENİYETÇİLİK, ALİDEDEBÖLMESİ, DEDEGÜLÜÇİVİSİ, DERBEDERCESİNE, HEDEFLEYEBİLME, KEDERLENDİRMEK, TAHTALIDEDELER, ZEDELEYEBİLMEK

13 harfli kelimeler

BANKERZEDELİK, EDEBİYATSEVER, EDEPSİZCESİNE, EDEPSİZLEŞMEK, FEDERALLEŞMEK, KAYINPEDERLİK, KONFEDERASYON, EDEBİYATÇILIK, EDEPLENDİRMEK, FESHEDEBİLMEK, FETHEDEBİLMEK, HAKKEDEBİLMEK, HALLEDEBİLMEK, HAPSEDEBİLMEK, HASREDEBİLMEK, HAZMEDEBİLMEK, HİCVEDEBİLMEK, HİSSEDEBİLMEK, HÜKMEDEBİLMEK, KATLEDEBİLMEK, KAYBEDEBİLMEK, KAYDEDEBİLMEK, KEDERLENDİRME, KESTANEDERESİ, KEŞFEDEBİLMEK, MAHVEDEBİLMEK, NAKLEDEBİLMEK, NAKŞEDEBİLMEK, NEDENSELCİLİK, NEŞREDEBİLMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

EDEPSİZLEŞME, FEDERALLEŞME, KONFEDERATİF, MEDENİLEŞMEK, MEDENİYETSİZ, PEDERŞAHİLİK, AFFEDEBİLMEK, AKDEDEBİLMEK, AKSEDEBİLMEK, ATFEDEBİLMEK, DEFEDEBİLMEK, DURHASANDEDE, EDEPLENDİRME, EMREDEBİLMEK, ERSİZLERDEDE, FESHEDEBİLME, FETHEDEBİLME, HAKKEDEBİLME, HALLEDEBİLME, HAPSEDEBİLME, HASREDEBİLME, HAZMEDEBİLME, HİCVEDEBİLME, HİSSEDEBİLME, HÜKMEDEBİLME, KARADEDEOĞLU, KATEDEBİLMEK, KATLEDEBİLME, KAYBEDEBİLME, KAYDEDEBİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BEDELSİZLİK, CEDELLEŞMEK, ÇAYIRSEDEFİ, DEDEKTİFLİK, DERBEDERLİK, FELAKETZEDE, HEDEFLENMEK, KEDERLENMEK, KEDERSİZLİK, KESTİRMEDEN, MEDENİLEŞME, MUAHEDENAME, NEDENSELLİK, NEDENSİZLİK, YEDEKLEŞMEK, DUVARSEDEFİ, AFFEDEBİLME, AKDEDEBİLME, AKSEDEBİLME, ATFEDEBİLME, BEDELLEŞMEK, BEDENLEŞMEK, BEDEVİLENME, DEDEMSAKALI, DEFEDEBİLME, DEPEREMEDEN, DEVEDEBBANI, EMREDEBİLME, GEDEKLENMEK, HEDERLENMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BANKERZEDE, CEDELLEŞME, EDEBİKELAM, EDEBİYATÇA, EDEBİYATÇI, EDEPLENMEK, EDEPSİZLİK, FEDERALİST, FEDERALİZM, FEDERASYON, GURBETZEDE, HEDEFLEMEK, İĞNEDENLİK, KAYINPEDER, KEDERLENİŞ, MÜTEDEYYİN, SEDEFÇİLİK, YEDEKLEMEK, YEDEKLEŞME, ZEDELENMEK, BÜYÜKPEDER, KEÇİSEDEFİ, KEYFEKEDER, ARSLANDEDE, BEDELEŞMEK, BEDENLEŞME, ÇETEDERESİ, DEDEBAKIRI, DEDEFAKILI, DEDEGÜLÜNÇ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BEDEVİLİK, DÖVİZZEDE, EDEPLENİŞ, EDEPLENME, EDEPSİZCE, FEDERATİF, HEDEFLEME, KONFEDERE, MEDENİLİK, MEDENİYET, NEDENİYLE, NEREDEYSE, PEDERŞAHİ, SEDEFİMSİ, YEDEKLEME, ZEDELEMEK, ZEDELENİŞ, ZEDELENME, ABEMDEDEM, AKORDEDER, BİDİLLEDE, BÜRÜMEDEN, BÜYÜKDEDE, ÇOBANDEDE, DEDEAĞACI, DEDEBULAK, DEDEBURNU, DEDEÇINAR, DEDEFİLLİ, DEDEGÜLÜÇ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AFETZEDE, BEDELSİZ, BEDENSEL, BEDESTEN, DEDEKTİF, DEDEKTÖR, DEMBEDEM, DERBEDER, EDEBİYAT, GÜMBEDEK, GÜRPEDEK, HAYBEDEN, KAZAZEDE, KEDERSİZ, KÜTTEDEK, MÜCAHEDE, MÜŞAHEDE, MÜZAYEDE, NEDENSEL, NEDENSİZ, PEDERANE, PEDERLİK, REDEVANS, YEDEKLİK, ZEDELEME, AKSEDERE, ARBEDECİ, ASILZEDE, BEDELİZE, BEDELLER, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BEDELCİ, BEDELLİ, BEDENCE, BEDENCİ, BEDENEN, DEDELİK, EDEPSİZ, FEDERAL, İNCEDEN, KEDERLİ, MUAHEDE, MUAYEDE, NEDENLİ, NEDENSE, ÖNCEDEN, SEDEFÇİ, SEDEFLİ, SEDEFSİ, SELZEDE, TEDENNİ, YEDEKÇİ, YEDEKLİ, ALİDEDE, AYBEDER, BEDELEN, BEDELİÇ, BEDEVLE, BEDEVRA, BEDEVRE, BİSEDEN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARBEDE, BEDEVİ, ÇEDENE, EDEPLİ, EDEVAT, FEDERE, GEREDE, MEDENİ, NEREDE, REZEDE, ZEDELİ, AYDEDE, AKDEDE, AKEDEŞ, BEDEAT, BEDENE, BEDENİ, CEDENE, ÇEDEME, DAMEDE, DEDECİ, DEDELİ, DEMEDE, DİMEDE, EDEBEY, EDEBÜK, EDEGÜL, EDEĞEN, EDEKÖY, EDELER, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BEDEL, BEDEN, CEDEL, HEDEF, HEDER, KEDER, MEDET, NEDEN, PEDER, SEDEF, YEDEK, AEDES, BEDEK, BEDER, BEDES, ÇEDEK, DEDEK, DEDEM, DEDEY, EBEDE, EDEBİ, EDELE, EDESE, EDETİ, EVEDE, GEDEH, GEDEK, GEDEL, GEDEM, GEDEN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DEDE, EDEP, EDER, EDEB, EDED, EDEE, EDEK, EDET, GEDE, HEDE, KEDE, MEDE, NEDE, PEDE, SEDE, VEDE

3 harfli kelimeler

EDE

Bazı kelimelerin anlamları

EDE

Ağabey.

MEDENİYETÇİLİK

Medeniyet yanlısı olma durumu.

MEHMETDEDEOBRUĞU

Çorum ilinde, Dodurga ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

LÖKODİYAPEDEZİS

Hücre eksudasyonu.

DERBEDERCESİNE

Derbederce.

ABDURRAHMANDEDE

Şanlıurfa ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

MEDENİYETSİZLİK

Medeniyetsiz olma durumu.

MEHMETDEDETEKKESİ

Çorum ili, Dodurga ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HEDEFLEYEBİLMEK

Hedefleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

MEDENİLEŞTİRME

Uygarlaştırma.

MEDENİLEŞTİRMEK

Uygarlaştırmak.

DEDEGÜLÜÇİVİSİ

Boyunduruktan gelen bir sırım yardımıyla sabanın toprağa az ya da çok girmesini sağlayan ok üzerindeki bir kaç çivi. (Yenikent Aksaray Niğde).

EDEBİYATSEVERLİK

Edebiyatsever olma durumu.

ALİDEDEBÖLMESİ

Samsun şehrinde, Alaçam ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

PREDETERMİNASYON

Su salyangozunda (Limnaea peregra) kabuğun kıvrılma yönünün tayininde olduğu gibi, bir bireyin fenotipinin kendi genotipi yerine annesinin genleri tarafından daha önce belirlenmesi.

YELLİCEDEMİRCİLER

Bolu şehrinde, Mengen ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında EDE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EDE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKILCILIK

Akla dayanan, doğruluğun ölçütünü duyularda değil, düşünmede ve tümdengelimli çıkarmalarda bulan öğretilerin genel adı, usçuluk, akliye, rasyonalizm, deneycilik karşıtı. Akla ve akıl yolu ile varılan yargıya inanma, akla aykırı veya akıl dışı hiçbir şeyi tanımama davranışı ve tutumu, akliye, rasyonalizm. Bilginin evrensellik ve zorunluluğunun deneyden ve deneye dayanan genellemeden değil, yalnızca akıldan çıkartılabileceğini savunan öğreti, rasyonalizm.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACILIK

Acı olma durumu. Dokunaklılık, kederlilik, yaslılık.

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

AHLATIERBAA

İnsanın kişiliğini oluşturduğuna inanılan bedendeki balgam, kan, safra ve sevda ögeleri.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

AĞABEY

Büyük erkek kardeş, ağa, aka, ede, efe. Saygı ve sevgi göstermek üzere yaşça büyük olan erkeklere söylenen bir seslenme sözü.

AKOMPANYATÖR

Bir parça çalındığı zaman ses veya bir aletle ona eşlik eden kimse.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

AKROMATİK

Beyaz ışığı çözümlemeden geçiren, renksemez. Hücrede boyayı kabul etmeyen (bölüm).

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AĞIRŞAKLANMAK

Ergenlik döneminde çıbanda veya memede ağırşak biçiminde bir tümsek oluşmak.

AÇIKTAN

Bir yerin uzağından. Ayrıca, ek olarak. Sıra ve aşama gözetilmeden, dışarıdan atayarak. Önceden belirlenmiş bir bütçeye bağlı kalmaksızın.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACILI

Acı katılmış olan. Acısı olan, kederli.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük