İçinde EŞ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 4262 tane kelime bulunuyor. İçerisinde eş bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu eş ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında eş olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİRGİNLEŞTİRMEK, BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, BİREYSELLEŞTİRMEK, DENGESİZLEŞTİRMEK, DEVLETLEŞTİRİLMEK, DOKUZALTMIŞBEŞLİK, EFSANELEŞTİRİLMEK, EVRENSELLEŞTİRMEK, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, KARİKATÜRLEŞTİRME, KİREÇSİZLEŞTİRMEK, KOLEKTİFLEŞTİRMEK, MİNYATÜRLEŞTİRMEK, PROFESYONELLEŞMEK, RASYONELLEŞTİRMEK, TEŞKİLATLANDIRMAK, AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK, ANTİPATİKLEŞTİRME, ASKERİLEŞTİRİLMEK, BELİRSİZLEŞEBİLME, BELİRSİZLEŞTİRMEK, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİÇİMSİZLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLEBİLME, BİYOETKİNSİZLEŞME, BÜTÜNLEŞTİREBİLME, CAZİPLEŞTİREBİLME, ÇEKİNGENLEŞEBİLME, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ANORMALLEŞTİRMEK, BELİRGİNLEŞTİRME, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİLİMSELLEŞTİRME, BİREYSELLEŞTİRME, DEMOKRATİKLEŞMEK, DENGESİZLEŞTİRME, DEVLETLEŞTİRİLME, EDİLGENLEŞTİRMEK, EFSANELEŞTİRİLME, ETKİSİZLEŞTİRMEK, EVCİLLEŞTİRİLMEK, EVRENSELLEŞTİRME, GELENEKLEŞTİRMEK, GELENEKSELLEŞMEK, GENELLEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLME, GÜZELLEŞTİRİLMEK, KANGRENLEŞTİRMEK, KAPİTALİSTLEŞMEK, KİREÇSİZLEŞTİRME, KOLEKTİFLEŞTİRME, KOOPERATİFLEŞMEK, KÖMÜRLEŞTİRİLMEK, MİNERALLEŞTİRİCİ, MİNERALLEŞTİRMEK, MİNYATÜRLEŞTİRME, MÜESSESELEŞTİRME, ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK, PARALELLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞTİRMEK, ANORMALLEŞTİRME, BEDBİNLEŞTİRMEK, CAZİBELEŞTİRMEK, ÇİRKİNLEŞTİRMEK, DEMOKRATİKLEŞME, DEVLETLEŞTİRMEK, DİNGİNLEŞTİRMEK, EDİLGENLEŞTİRME, EFSANELEŞTİRMEK, ETKİSİZLEŞTİRME, EVCİLLEŞTİRİLME, FAŞİSTLEŞTİRMEK, FORMÜLLEŞTİRMEK, GELENEKLEŞTİRME, GELENEKSELLEŞME, GENÇLEŞTİRİLMEK, GENELLEŞTİRİLME, GERÇEKLEŞTİRMEK, GERGİNLEŞTİRMEK, GÖÇMENLEŞTİRMEK, GÜLÜNÇLEŞTİRMEK, GÜNCELLEŞTİRMEK, GÜZELLEŞTİRİLME, HEYKELLEŞTİRMEK, HOMOJENLEŞTİRME, KADİFELEŞTİRMEK, KANGRENLEŞTİRME, KAPİTALİSTLEŞME, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRMEK, ACAYİPLEŞTİRME, ACELELEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRMEK, AKTİFLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞTİRME, ANARŞİSTLEŞMEK, BASİTLEŞTİRMEK, BELİRGİNLEŞMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, BİREYLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLMEK, CAZİBELEŞTİRME, CAZİPLEŞTİRMEK, CEHENNEMLEŞMEK, ÇEKİNGENLEŞMEK, ÇELİKLEŞTİRMEK, ÇEŞİTLENDİRMEK, ÇETİNLEŞTİRMEK, ÇETREFİLLEŞMEK, ÇEVİKLEŞTİRMEK, DEJENERELEŞMEK, DERİNLEŞTİRMEK, DEVLETLEŞTİRME, DEYİMLEŞTİRMEK, DİŞİLLEŞTİRMEK, DRAMATİKLEŞMEK, ELEŞTİRİMCİLİK, ENDÜSTRİLEŞMEK, ESMERLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRME, ACELELEŞTİRME, ACEMLEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRME, AKTİFLEŞTİRME, ANARŞİSTLEŞME, ANORMALLEŞMEK, ARABESKLEŞMEK, ATEŞLENDİRMEK, ATEŞLEYİCİLİK, ATEŞPERESTLİK, BASİTLEŞTİRME, BELİRGİNLEŞME, BİLEŞİKGİLLER, CAZİPLEŞTİRME, CEHENNEMLEŞME, CENDERELEŞMEK, ÇETELEŞTİRMEK, ÇİFTLEŞTİRMEK, ÇİNGENELEŞMEK, DEĞİRMİLEŞMEK, DENKLEŞTİRMEK, DİNAMİKLEŞMEK, DİŞİLEŞTİRMEK, DİZELEŞTİRMEK, EDEPSİZLEŞMEK, EDİLGENLEŞMEK, ENDÜSTRİLEŞME, EŞİTLEŞTİRMEK, ETERLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞMEK, ACEMLEŞTİRME, ADİLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞMEK, ANORMALLEŞME, ARABESKLEŞME, ASRİLEŞTİRME, ATEŞLENDİRME, BEDBİNLEŞMEK, BENCİLLEŞMEK, BENZEŞMEZLİK, BEŞİBİRARADA, BEŞİBİRYERDE, BEZGİNLEŞMEK, BİRLEŞTİRMEK, BÜLBÜLLEŞMEK, CAZİBELEŞMEK, CEMAATLEŞMEK, CENDERELEŞME, CENNETLEŞMEK, CÖMERTLEŞMEK, ÇETELEŞTİRME, ÇİFTLEŞTİRİŞ, ÇİFTLEŞTİRME, ÇİNGENELEŞME, ÇİRKEFLEŞMEK, ÇİRKİNLEŞMEK, ÇÖKKÜNLEŞMEK, ÇÖLLEŞTİRMEK, DEĞİRMİLEŞME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABİDELEŞMEK, ACAYİPLEŞME, ACEMİLEŞMEK, ADİLEŞTİRME, AFYONKEŞLİK, AKTİFLEŞMEK, AKTÜELLEŞME, ALENİLEŞMEK, ASABİLEŞMEK, AVARELEŞMEK, BADİKLEŞMEK, BANGLADEŞLİ, BARİZLEŞMEK, BASİTLEŞMEK, BEBEKLEŞMEK, BECELLEŞMEK, BEDBİNLEŞME, BEDİİLEŞMEK, BELİRLEŞMEK, BENCİLLEŞME, BENEKLEŞMEK, BENGİLEŞMEK, BEŞERİYETÇİ, BEŞİKÖRTÜSÜ, BETERLEŞMEK, BEZGİNLEŞME, BİLEŞTİRMEK, BİRLEŞİLMEK, BİRLEŞTİRME, BİTKİLEŞMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABİDELEŞME, ACEMİLEŞME, ACEMLEŞMEK, AHİTLEŞMEK, AKSİLEŞMEK, AKTİFLEŞME, ALENİLEŞME, ALTIKARDEŞ, APSELEŞMEK, ASRİLEŞMEK, ATEŞLENMEK, ATEŞLETMEK, ATEŞLEYİCİ, ATEŞPEREST, BECELLEŞME, BELEŞÇİLİK, BEŞİNCİLİK, BİREYLEŞME, BÜTÜNLEŞME, CAZİPLEŞME, CEBELLEŞME, CEDELLEŞME, CENKLEŞMEK, CEPHELEŞME, CİMRİLEŞME, CİSİMLEŞME, CÜCELEŞMEK, ÇENELEŞMEK, ÇEŞİTLEMEK, ÇEŞİTLENME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACEMLEŞME, ADİLEŞMEK, AHİTLEŞME, AKSİLEŞME, APSELEŞME, ASİLEŞMEK, ASRİLEŞME, ATEŞÇİLİK, ATEŞLEMEK, ATEŞLENME, ATEŞLETME, ATEŞLİLİK, BEKLEŞMEK, BENİBEŞER, BENZEŞLİK, BENZEŞMEK, BEŞERİYET, BEŞİKDÜZÜ, BEŞKARDEŞ, BEŞPARMAK, BİREŞİMLİ, BİRLEŞMEK, BÖNLEŞMEK, CENKLEŞME, CİNLEŞMEK, CÜCELEŞME, ÇENELEŞME, ÇEŞİTLEME, ÇEŞNİLEME, ÇETELEŞME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADİLEŞME, AFYONKEŞ, ASİLEŞME, ATEŞLEME, BEKLEŞME, BELEŞTEN, BENZEŞEN, BENZEŞİK, BENZEŞİM, BENZEŞME, BEŞBIYIK, BEŞİKLİK, BEŞİKTAŞ, BEŞPENÇE, BİLEŞMEK, BİRLEŞEN, BİRLEŞİK, BİRLEŞİM, BİRLEŞME, BÖNLEŞME, CİNLEŞME, ÇEŞNİLİK, ÇİĞLEŞME, ÇÖLLEŞME, DENGEŞİK, DEPREŞME, DERNEŞİK, DEŞELEME, DEŞİLMEK, DEVLEŞME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARDEŞEN, ATEŞBAZ, ATEŞKES, ATEŞLİK, BELEŞÇİ, BEŞAMEL, BEŞARET, BEŞERLİ, BEŞİKÇİ, BEŞİNCİ, BEŞİZLİ, BİLEŞEN, BİLEŞİK, BİLEŞİM, BİLEŞKE, BİLEŞME, BİREŞİM, CEFAKEŞ, ÇEŞİTLİ, ÇEŞNİCİ, ÇEŞNİLİ, ÇİLEKEŞ, DEŞİFRE, DEŞİLME, DİREŞME, EĞLEŞME, EKLEŞME, ELLEŞME, EŞEKLİK, EŞELEME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ATEŞÇİ, ATEŞİN, ATEŞLİ, BENZEŞ, BEŞGEN, BEŞİRİ, BEŞLİK, BEŞTAŞ, ÇERKEŞ, DEMKEŞ, DEŞARJ, DEŞMEK, EŞEKÇE, EŞEKÇİ, EŞELEK, EŞEYLİ, EŞİLME, EŞİNME, EŞİTÇİ, EŞKIYA, EŞYALI, GÜNDEŞ, HOŞBEŞ, KALLEŞ, KARDEŞ, KEŞİDE, KEŞKEK, KEŞKÜL, KEŞŞAF, KÖKTEŞ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AHFEŞ, BELEŞ, BEŞER, BEŞİK, BEŞİZ, BEŞLİ, BEŞME, ÇEŞİT, ÇEŞME, ÇEŞNİ, DEŞİK, DEŞME, DÜBEŞ, EŞARP, EŞHAS, EŞKİN, EŞLEM, EŞLİK, EŞRAF, EŞREF, EŞSİZ, EVDEŞ, GEBEŞ, GÖDEŞ, GÜNEŞ, GÜREŞ, HABEŞ, İŞTEŞ, KEŞAN, KEŞAP, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ATEŞ, BREŞ, EŞEK, EŞEY, EŞİT, EŞLİ, EŞYA, KREŞ, MEŞE, MEŞK, NEŞE, ÜLEŞ, ABEŞ, ADEŞ, AĞEŞ, ALEŞ, ANEŞ, AREŞ, BEŞA, BEŞE, BEŞİ, ÇEŞT, DEŞİ, DEŞT, EBEŞ, ECEŞ, EGEŞ, EĞEŞ, EŞAK, EŞAP, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BEŞ, LEŞ, CEŞ, ÇEŞ, DEŞ, EŞE, EŞG, EŞH, EŞİ, EŞK, GEŞ, HEŞ, KEŞ, MEŞ, NEŞ, PEŞ, ŞEŞ, TEŞ, YEŞ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Birbirinin aynı olan veya birbirine çok benzeyen iki şeyden her biri, benzeri. Karı kocadan her biri, hayat arkadaşı, refik, refika. Birlikte yaşayan dişi ve erkek hayvandan her biri. İkişer kişilik gruplarla oynanan oyunlarda, ortak oynayan iki kişiden her birinin öbürüne göre durumu, partner. Kuma, ortak. Arkadaş. Döl eşi. Birbirine düşman kimseler: Behey insan sen bunun eşi misin de bu kadar eksik tarafını arıyorsun. İnsan ve hayvanlarda doğum sırasında, bebek ya da yavrudan sonra gelen etsi madde, son, etene. İyi. Eş, benzer. Eğiş. Dölütle dölyatağını birbirine birleştiren, doğum sırasında çocuktan sonra çıkan; halk arasında çocukla eş tutulan, bu nedenle çocuğun yazgısını, karakterini, gelecekteki işini etkileyeceği inancıyla birtakım geleneksel ve büyüsel işlemlerden geçirilen zar. Etene. Karı ve kocadan her biri. Arkadaş, dost, yâr. Nazır, benzer, şerik.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

GERÇEKLEŞTİRİLMEK

Gerçek duruma getirilmek.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

BİREYSELLEŞTİRMEK

Bir şeyi ayrı olarak, bireysel olarak göz önüne almak.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

MİNYATÜRLEŞTİRMEK

Bir şeyin küçük bir kopyasını, benzerini veya modelini oluşturmak.

KOLEKTİFLEŞTİRMEK

Ortaklaştırmak.

DOKUZALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 9,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

BELİRGİNLEŞTİRMEK

Belirgin duruma getirmek.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

KARİKATÜRLEŞTİRME

Karikatürleştirmek işi.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

EVRENSELLEŞTİRMEK

Evrensel duruma getirmek.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında EŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMİLEŞME

Acemileşmek durumu.

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

AÇIMLAMA

Açımlamak işi, teşrih, şerh.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

ACEMKÜRDİ

Klasik Türk müziğinde birleşik bir makam.

ACEMLEŞTİRME

Acemleştirmek işi.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

AÇILAMA

Güç bir sahnenin çeşitli açılardan çekiminin yapılması.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

ACAYİPLEŞME

Acayipleşmek durumu.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACEMLEŞME

Acemleşmek durumu.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.