İçinde EĞ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 1579 tane kelime bulunuyor. İçerisinde eğ bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu eğ ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında eğ olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DEĞERLENDİREBİLME, DEĞERLENDİRİVERME, DEĞERSİZLEŞEBİLME, DEĞERSİZLEŞTİRİCİ, DEĞERSİZLEŞTİRMEK, DEĞİŞTİRİLEBİLMEK, DEĞİŞTİRİLİVERMEK, DENİZKÖPEĞİGİLLER

16 harfli kelimeler

DEĞERLENDİRİLMEK, BİYOEŞDEĞERLİLİK, DEĞERLENDİRMELİK, DEĞERSİZLEŞTİRME, DEĞİŞTİRİLEBİLME, DEĞİŞTİRİLİVERME, DENİZİNEĞİGİLLER, ORTALIKTEKERLEĞİ, ÖKSÜZOĞLANÇİÇEĞİ, STARLİNGEĞRİLERİ, SÜMÜKLEĞENBÖCEĞİ, SÜREĞENLEŞTİRMEK

15 harfli kelimeler

DEĞERLENDİRİLME, BEĞENDİREBİLMEK, CHİHUAHUAKÖPEĞİ, ÇEVRÜLİCEĞİZLİK, DACHSHUNDKÖPEĞİ, DEĞDİRİLEBİLMEK, DEĞERLENDİRİLİŞ, DEĞERLENEBİLMEK, DEĞERLENİVERMEK, DEĞİRMENCİUŞAĞI, DEĞİŞTİREBİLMEK, DEĞİŞTİRİVERMEK, DRAHTHAARKÖPEĞİ, EĞİTİLEBİLİRLİK, EĞLENDİREBİLMEK, ESKİÇOKDEĞİRMEN, IŞILDAYIKBÖCEĞİ, KRALİÇEKELEBEĞİ, MERCİMEKÇÖMLEĞİ, ORTAÇOKDEĞİRMEN, SÜMÜKLEENHÖCEĞİ, SÜREĞENLEŞTİRME, TERVUERENKÖPEĞİ, YENİÇOKDEĞİRMEN, ZEKİMÜRENGÖBEĞİ

14 harfli kelimeler

DEĞERBİLMEZLİK, DEĞERLENDİRMEK, DEĞİŞİNİMCİLİK, ÖRÜMCEĞİMSİLER, SÜTLEĞENGİLLER, BALTACIKERKEĞİ, BEĞENDİREBİLME, BEĞENECEKLEYİN, BEĞENMEZLENMEK, DEĞDİRİLEBİLME, DEĞERLENEBİLME, DEĞERLENİVERME, DEĞERSİZLEŞMEK, DEĞİNİLEBİLMEK, DEĞİRMENAYVALI, DEĞİRMENBOĞAZI, DEĞİRMENÇAYIRI, DEĞİRMENDERESİ, DEĞİRMENGEÇİDİ, DEĞİRMENLİDERE, DEĞİŞTİREBİLME, DEĞİŞTİRİVERME, EĞLENDİREBİLME, GERGEDANBÖCEĞİ, MALİNESEKÖPEĞİ, MERCİMEKGÖBEĞİ, MOMURGANBÖCEĞİ, MUMURGANBÖCEĞİ, ÖZDEĞERLENDİRİ, ÖZORTAKDEĞİŞKE, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

DEĞERLENDİRME, DEĞİRMENCİLİK, DEĞİRMİLEŞMEK, DEĞİŞTİRİLMEK, GÜÇBEĞENİRLİK, ÖTLEĞENGİLLER, SÜREĞENLEŞMEK, DENİZÖRÜMCEĞİ, BEĞENDİRİLMEK, BOBTAİLKÖPEĞİ, DEĞDİREBİLMEK, DEĞDİRİVERMEK, DEĞERBİLİRLİK, DEĞERLENDİRİM, DEĞERSİZLEŞME, DEĞİNİLEBİLME, DEĞİRMENCİELİ, DEĞİRMENCİLER, DEĞİRMENKÖPRÜ, DEĞİRMENOCAĞI, DEĞİRMENOLUĞU, DEĞİŞİMSİZLİK, DEĞİŞTİRİMSİZ, DEĞŞİNİMCİLİK, DERİKÖSTEBEĞİ, DEVEÇÖKÜRDEĞİ, DOKUZDEĞİRMEN, DOLMADEĞİRMEN, EĞERLİDEREKÖY, EĞERLİKOZÖREN, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BEĞENİLİRLİK, BEĞENİRLİLİK, ÇEĞMELLENMEK, ÇOBANDEĞNEĞİ, DEĞİRMİLEMEK, DEĞİRMİLEŞME, DEĞİŞTİRİLİŞ, DEĞİŞTİRİLME, DEĞİŞTİRTMEK, EĞİTİMSİZLİK, SÜREĞENLEŞME, BEAGLEKÖPEĞİ, BEĞENDİRİLME, BEĞENDİRTMEK, BEĞENEBİLMEK, BEĞENİŞLİLİK, BEĞENİVERMEK, BEYDEĞİRMENİ, CIRCIRBÖCEĞİ, ÇAYDEĞİRMENİ, DEĞDİREBİLME, DEĞDİRİVERME, DEĞİNEBİLMEK, DEĞİNİVERMEK, DEĞİRMENAĞZI, DEĞİRMENALTI, DEĞİRMENARKI, DEĞİRMENBAŞI, DEĞİRMENBELİ, DEĞİRMENCİLİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ASTEĞMENLİK, BEĞENDİRMEK, BEĞENMEZLİK, ÇEĞMELLENME, DEĞERBİLMEZ, DEĞERLENMEK, DEĞERSİZLİK, DEĞİRMENLİK, DEĞİRMİLEME, DEĞİŞİNİMCİ, DEĞİŞKENLİK, DEĞİŞKİNLİK, DEĞİŞMEZLİK, DEĞİŞTİRGEÇ, DEĞİŞTİRMEK, DEĞİŞTİRTME, DEĞNEKÇİLİK, DEĞNEKLEMEK, DİŞEĞİLEMEK, EĞİTİMCİLİK, EĞLENDİRMEK, ELEĞİMSAĞMA, HANIMGÖBEĞİ, KADINGÖBEĞİ, KOYUNGÖBEĞİ, ÜSTEĞMENLİK, YEĞİNLEŞMEK, DUDAKDEĞMEZ, AŞAĞIBEĞDEŞ, BAKLAÇİÇEĞİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BEĞENİLMEK, BEĞENİRLİK, DEĞERLEMEK, DEĞERLENME, DEĞERLİLİK, DEĞİRMENCİ, DEĞİŞİKLİK, DEĞİŞİMSİZ, DEĞİŞTİRGE, DEĞİŞTİRİM, DEĞİŞTİRME, EĞİTSELLİK, EĞLENCELİK, EĞLENCESİZ, EĞLENDİRME, EĞLENİLMEK, EĞRETİLEME, GÜÇBEĞENİR, KUZUGÖBEĞİ, SAYGIDEĞER, YEĞİNLEŞME, YEĞNİLEMEK, YEĞNİLTMEK, YEĞNİSEMEK, DEĞERBİLİR, DENİZİNEĞİ, ACEMÇİÇEĞİ, ADALEYLEĞİ, AKÇABÖCEĞİ, AKDEĞİRMEN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BALÇİÇEĞİ, BEĞENİLİR, BEĞENİLME, BEĞENİSİZ, CAMGÖBEĞİ, ÇİÇEĞİMSİ, DEĞDİRMEK, DEĞERLEME, DEĞİŞİMLİ, DEĞİŞİNİM, EĞİMÖLÇER, EĞİTİLMEK, EĞİTİMSEL, EĞİTİMSİZ, EĞLENCELİ, EĞLENDİRİ, EĞLENİLME, EĞRETİLİK, EĞRİLTMEK, ERKEĞİMSİ, GEREĞİNCE, İTDİRSEĞİ, KUŞEKMEĞİ, NARÇİÇEĞİ, SAĞBEĞENİ, SEĞİRTMEK, TEĞMENLİK, YEĞLENMEK, YEĞNİLMEK, YEĞNİLTME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ASTEĞMEN, AYÇİÇEĞİ, BEĞENİLİ, BEĞENMEK, DEĞDİRİŞ, DEĞDİRME, DEĞERSİZ, DEĞİMSİZ, DEĞİNMEK, DEĞİRMEK, DEĞİRMEN, DEĞİŞİCİ, DEĞİŞKEN, DEĞİŞKİN, DEĞİŞMEK, DEĞİŞMEZ, DEĞNEKÇİ, EĞDİRMEK, EĞELEMEK, EĞİLİMLİ, EĞİRTMEK, EĞİTİLME, EĞİTİMCİ, EĞİTİMLİ, EĞLENMEK, EĞLEŞMEK, EĞRİLMEK, EĞRİLTME, EĞRİTMEK, FESLEĞEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BEĞENCE, BEĞENİR, BEĞENİŞ, BEĞENME, DEĞERLİ, DEĞİMLİ, DEĞİNİŞ, DEĞİNME, DEĞİNTİ, DEĞİRME, DEĞİRMİ, DEĞİŞİK, DEĞİŞİM, DEĞİŞİŞ, DEĞİŞKE, DEĞİŞME, EĞDİRİŞ, EĞDİRME, EĞELEME, EĞİKLİK, EĞİLMEK, EĞİMSİZ, EĞİNMEK, EĞİRDİR, EĞİRMEK, EĞİRMEN, EĞİRTME, EĞİTİCİ, EĞİTMEK, EĞİTMEN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BEĞENİ, BİLEĞİ, ÇEĞMEL, DEĞGİN, DEĞİNİ, DEĞMEK, DEĞNEK, DİŞEĞİ, EĞİLİM, EĞİLİŞ, EĞİLME, EĞİMLİ, EĞİNİK, EĞİNME, EĞİNTİ, EĞİRME, EĞİTİM, EĞİTME, EĞLEME, EĞRETİ, EĞRİCE, EĞRİLİ, EREĞLİ, GEĞREK, İVEĞEN, KÖSEĞİ, ÖTLEĞİ, SEĞMEN, TEĞMEN, YEĞLİK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DEĞER, DEĞİL, DEĞİM, DEĞİN, DEĞİŞ, DEĞME, EĞLEK, EĞMEÇ, EĞMEK, EĞMÜR, EĞREZ, EĞRİM, İTEĞİ, LEĞEN, MEĞER, TEĞET, YEĞEN, YEĞİN, YEĞNİ, BEĞCE, BEĞEL, BEĞER, BEĞİR, BEĞİŞ, BEĞİT, BEĞRE, CEĞAN, CEĞEL, CEĞEN, CEĞER, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

EĞER, EĞİÇ, EĞİK, EĞİL, EĞİM, EĞİN, EĞİR, EĞİŞ, EĞME, EĞRİ, EĞSİ, AŞEĞ, BEĞE, CEĞA, ÇEĞE, EĞBE, EĞDİ, EĞEÇ, EĞEF, EĞEK, EĞEN, EĞES, EĞEŞ, EĞEY, EĞEZ, EĞGİ, EĞİT, EĞLİ, EĞNİ, EĞRE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

YEĞ, BEĞ, CEĞ, ÇEĞ, EĞA, EĞE, EĞİ, EĞN, EĞZ, HEĞ, PEĞ, SEĞ, ŞEĞ, TEĞ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Vücuttaki eklem yerleri. Parmak boğumu. Peki, öyle olsun anlamında. Etek: Eğinden aldım yakasına yamadım. Araba dingili.

DEĞERLENDİRİVERME

Değerlendirivermek işi.

BİYOEŞDEĞERLİLİK

Farmasötik eşdeğer olan iki müstahzarın aynı molar dozda verilişinden sonra biyoyararlanımlarının ve böylece terapötik etkilerinin hem etkinlik hem de güvenlik bakımından aynı olmasını sağlayacak derecede benzer olması.

DEĞERLENDİRİLMEK

Değerlendirme işi yapılmak, kıymetlendirilmek.

DEĞERSİZLEŞEBİLME

Değersizleşebilmek işi.

DENİZİNEĞİGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, denizinekleri (Sirenia) takımından, başları küçük ve dişleri olmayan, parçalı kuyruklu, Asya kıyılarında denizlerde yaşayan bir familya. Memeliler (Mammalia) sınıfının, denizinekleri (Sirenia) takımından, başları küçük ve dişleri olmayan, parçalı kuyruklu, Asya kıyılarında, denizlerde yaşayan bir familya.

DEĞERSİZLEŞTİRMEK

Değersiz duruma getirmek.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

DEĞERSİZLEŞTİRİCİ

Kemleyici kelimesinin anlamdaşı.

DEĞİŞTİRİLEBİLMEK

Değiştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DEĞERLENDİRMELİK

Yeniden yol yapımı, önündeki yolun asfaltlanması ve benzeri nedenlerle değerleri arttırılmış olan binalardan alınan vergi.

DEĞERSİZLEŞTİRME

Değersizleştirmek işi.

DEĞİŞTİRİLİVERMEK

Çabucak veya ansızın değiştirilmek.

DEĞİŞTİRİLİVERME

Değiştirilivermek işi.

DEĞERLENDİREBİLME

Değerlendirebilmek işi.

DEĞİŞTİRİLEBİLME

Değiştirilebilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında EĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

ADİ

Değersiz, kötü, sıradan, hiçbir özelliği olmayan. Bayağı. Aşağılık, alçak.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ADAMAK

Bir dileğin gerçekleşmesi amacıyla kutsal olduğuna inanılan bir güce niyette bulunmak, nezretmek. İthaf etmek. Bir şeyle yoğun olarak ilgilenmek. Kutsal saydığı bir şey uğruna kendini feda etmek üzere söz vermek. Ayırmak, tahsis etmek.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ADAMAKILLI

Gereğinden çok, iyice, bir güzel, bir temiz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük