İçinde DOM geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "dom" olan, toplam 207 tane kelime bulunuyor. İçerisinde dom bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu dom ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında dom olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

MANGALİTSADOMUZU, RABDOMİYOBLASTOM

15 harfli kelimeler

BERKSHİREDOMUZU, DOMUZELİNİNKÖRÜ, HAMPSHİREDOMUZU, RABDOMİYOSARKOM, YORKSHİREDOMUZU

14 harfli kelimeler

DENGİLDOMBALAK, DOMANİÇKARAKÖY, DOMANİÇKOZLUCA, ENDOMETRİYOZİS, İNTRAABDOMİNAL, KUNEKUNEDOMUZU, PSÖDOMELANOZİS, PSÖDOMEMBRANLI, PSÖDOMEMBRANÖZ, RABDOMİYOLİZİS, REKTOABDOMİNAL, TRANSABDOMİNAL

13 harfli kelimeler

ABDOMİNOSKOPİ, DOMANİÇERİKLİ, DOMUZAĞIRŞAĞI, DOMUZBITIRAĞI, DOMUZLAHANASİ, KODOMİNANTLIK, MEİSHANDOMUZU, TÜYLÜDOMBALAK

12 harfli kelimeler

DOMUZTIRNAĞI, DOMBAYÇAYIRI, DOMİNİYONİZM, DOMUZKUYRUĞU, ENDOMETRİTİS, ENDOMETRİYAL, ENDOMETRİYUM, ENDOMETRJYUM, ENDOMORFİZİM, JİNHUADOMUZU, OLEANDOMİSİN, PSÖDOMEMBRAN, TÜLÜDOMBALAK

11 harfli kelimeler

BORDOMTIRAK, DOMUZGİLLER, DOMUZLAŞMAK, ABDOMİNALİS, BAZNADOMUZU, DOMBAYLAMAK, DOMBURDADAN, DOMURLANMAK, DOMUZARŞAĞI, DOMUZDİKENİ, DOMUZKULAĞI, DUROCDOMUZU, KONDOMİNYUM, POSTABDOMEN, PSEUDOMONAS

10 harfli kelimeler

DOMUZAYAĞI, DOMBALAKEŞ, DOMBALAKUÇ, DOMBALAMAK, DOMBALTMAK, DOMBAYDERE, DOMDOMADAN, DOMUZBURNU, DOMUZERİĞİ, DOMUZLAŞMA, ENDOMENİKS, ENDOMİKSİS, ENDOMİSYUM, ENDOMİZYUM, HOMEODOMEN, İYODOMETRİ, KODOMİNANS, KODOMİNANT, MOLSİDOMİN, PREABDOMEN, RABDOMİYOM, TEPEDOMBAK, TÜLÜDOMBAK

9 harfli kelimeler

DOMALTMAK, PEDOMETRE, DOMUZBAĞI, DOMUZDAMI, ABDOMİNAL, DOMARTLAK, DOMBALMAK, DOMBULCAK, DOMBURCUK, DOMESTİKA, DOMRULMAK, DOMURAMAK, DOMURCALI, DOMURTMAK, DOMUZBAŞI, ENDOMİTOZ, HİBRİDOMA, PANDOMİMA, PONDOMİNA, TALİDOMİT

8 harfli kelimeler

DOMALMAK, DOMALTMA, DOMESTİK, DOMİNANT, DOMİNYON, DOMUZLAN, DOMUZLUK, DOMUZUNA, PANDOMİM, DOMARMAK, DOMAZLIK, DOMBADAK, DOMBADAN, DOMBADIZ, DOMBADİZ, DOMBALAH, DOMBALAK, DOMBALAN, DOMBAYLI, DOMBULUŞ, DOMİNANS, DOMKAYLI, DOMMİNEK, DOMURCAK, DOMURCUH, DOMURCUK, DOMURMAG, DOMURMAK, DOMUŞKAN, DOMUŞMAG, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DOMALAN, DOMALIŞ, DOMALMA, DOMANİÇ, DOMATES, ABDOMEN, CUNDOMA, DOMADIZ, DOMALAK, DOMALIÇ, DOMALİÇ, DOMATAN, DOMATÇA, DOMATİS, DOMATİZ, DOMAYLI, DOMBALA, DOMNİÇE, DOMURCA, DOMUŞAK, DOMUŞUK, DOMUZCU, DOMUZLA, PODOMER, RİTİDOM

6 harfli kelimeler

DOMBAY, DOMDOM, DOMİNO, KONDOM, DOMAİN, DOMAĞA, DOMAĞI, DOMALI, DOMATA, DOMATE, DOMBAK, DOMBAZ, DOMBEY, DOMBIZ, DOMBİL, DOMBUL, DOMBUZ, DOMDAN, DOMRUH, DOMRUK, DOMRUN, DOMŞAK, DOMUCA, KORDOM, RABDOM

5 harfli kelimeler

DOMUR, DOMUZ, DOMAÇ, DOMAH, DOMAK, DOMAL, DOMAS, DOMAT, DOMBE, DOMBİ, DOMBU, DOMEK, DOMEN, DOMİK, DOMLA, DOMLU, DOMNA, DOMRA, DOMUK

4 harfli kelimeler

DOMA, DOMU

3 harfli kelimeler

DOM

Bazı kelimelerin anlamları

DOM

Davul. Ağıl. Tavan tahtası yapmak için çam ağacından ayrılan kalıplar. Doğum. Buhar kazanından buharın alındığı kubbeli kısım.

DENGİLDOMBALAK

Takla: Çocuklar dengildombalak atmışlar, ev altüst olmuş.

MANGALİTSADOMUZU

Ana vatanı Macaristan olan, son yıllarda Avrupa'da da bulunan, domuz eti ve domuz yağı üreticileri için oldukça fazla tercih edilen, strese ve hastalılara karşı dayanıklı, sağlıklı yapıda, güçlü bacak ve toynakları bulunan, deri yapısı kalın ve tüylü bu sayede hava koşullarından korunması kolay olan, çeşitli renk varyetelerine sahip (sarımsı-beyaz veya kırmızı) domuz ırkı.

İNTRAABDOMİNAL

Karın boşluğunda bulunan.

PSÖDOMEMBRANLI

Yalancı zarlı.

DOMANİÇKOZLUCA

Kütahya ilinde, Domaniç belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

RABDOMİYOBLASTOM

Rabdomiyosarkom.

KUNEKUNEDOMUZU

Diğer domuz ırklarından oldukça küçük olan, bacakları kısa ve vücutları yuvarlak kısa formda, tüy rengi ise değişik olup siyah, siyah-beyaz, sarı ve kahverengi olabilen, dişileri 5 aylık yaşta gebe kalabilme yeteneği gösteren domuz ırkı.

BERKSHİREDOMUZU

Orta irilikte vücut yapısı bulunan, İngiltere'den köken alan, vücudu tamamen siyah renkli ancak ayaklar, yüz ve kuyruk ucu beyaz, kulakları dik, büyüme oranı ve kas gelişimi oldukça iyi, erkekleri çok iyi karkas kalitesine sahip domuz ırkı.

DOMUZELİNİNKÖRÜ

Köy odalarında üzerine kütük dayamak için ocağın arka tarafına konulan, üç ayaklı, deve boyunlu, demir sacayak.

YORKSHİREDOMUZU

İngiltere'de bulunan, tüy rengi beyaz, uzun vücut formuna sahip, anaç ırk olarak da bilinen, yavru verimi oldukça iyi, iri kafa yapısına sahip, kulaklar geniş ve dik, fazla sayıda yavru verimine sahip kombine verimli, yağsız ve kaslı vücudu bulunan domuz ırkı.

RABDOMİYOSARKOM

Çizgili kas hücrelerinden veya embriyonel mezenkimden köken alan sıkça lenf yumruları, dalak, akciğer ve böbreklere metastazlar oluşturan, genç hayvanlarda görülen oldukça kötücül tümör, rabdomiyoblastom.

ENDOMETRİYOZİS

Döl yatağı endometiyumuna veya stroma elemanlarına, döl yatağı dışındaki karın boşluğunun diğer doku veya organlarda rastlanması. En sık miyometriyumda ve yumurtalıklarda görülür.

DOMANİÇKARAKÖY

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

PSÖDOMELANOZİS

Kokuşma lekesi.

HAMPSHİREDOMUZU

Amerika'dan köken alan, muhtemelen Amerika'nın en eski domuz ırkı olan vücut tamamen siyah, ancak ön kolları da kapsayan kemer şeklinde beyaz tüylere sahip, geniş dik küçük kulakları bulunan, etçi, kaslı yağsız et yapısına sahip domuz ırkı.

  -   -   -  

Anlamında DOM bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DOM geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AZNİF

Bir domino oyunu türü.

DOMALTMA

Domaltmak işi.

DOLMA

Dolmak işi. Üç sigara kâğıdına bolca sarılmış esrar. Yalan, hile, dalavere. Tavuk, kuzu gibi hayvanların veya biber, domates vb. sebzelerin içine pirinç ve başka şeyler doldurularak pişirilen yemek. Doldurularak yapılan.

BASKIN

Suç işlediği veya suçluların bulunduğu sanılan bir yere ansızın girme. Benzerleri arasında güç ve önem bakımından başta gelen, başat, hâkim, dominant. Sertlik, zorluk bakımından üstün. Su basması, sel. Ansızın çıkagelme. Kısa süreli, beklenmedik saldırı.

DOKUZLU

Dokuz parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden dokuz tane bulunan. İskambil, domino vb. oyunlarda dokuz işaretini taşıyan kâğıt veya pul.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

DOMALIŞ

Domalma işi.

BORDOMTIRAK

Bordomsu.

DOMALTMAK

Domalmasını sağlamak.

ALTILI

Altı parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden altı tane bulunan. Altılı ganyan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde altı işareti bulunan kâğıt veya pul. Divan edebiyatında her bendi altı dizeden oluşan nazım biçimi.

AS

Kakım. Bir işte başta gelen (kimse veya şey). İskambil, domino vb. oyunlarda bir işaretini taşıyan kâğıt veya taş, birli, bey. Arsenik elementinin simgesi.

DÖRTLÜ

Dört parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden dört tane bulunan. Dört kişiden oluşan müzik topluluğu, kuartet. Taşıtlarda uyarı için dört sinyal lambasının aynı anda yanıp sönmesini sağlayan düzen, flaşör. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde dört işareti bulunan kâğıt veya pul.

DOMDOM

Domdom kurşunu.

CANAVAR

Masallarda sözü geçen yabani, yırtıcı hayvan. Herhangi bir şeye çok düşkün olan. Kurt, domuz vb. cana kıyan yaban hayvanı. Köpek balığı. Acımasız, kötü ruhlu, zalim (kimse). Haşarı, yaramaz çocuk.

BATIRIK

Köftelik bulgur, dövülmemiş ceviz içi, soğan, domates, nane, maydanoz, tahin ve limon suyu kullanılarak yapılan, taze asma yaprağı veya lahanaya sarılarak yenilen bir salata türü.

BEŞLİ

Beş parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden beş tane bulunan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde beş işareti bulunan kâğıt veya taş. Beş müzisyenin çaldığı caz orkestrası. Divan edebiyatında beş dizeli bölümlerden oluşmuş manzume, muhammes. Beş ses veya beş müzik aracı için yazılan müzik eseri, kentet, kuintet. Halk edebiyatında üçlemeli bir bende, konu ile ilgili aynı ölçüde bir çift dizenin bağlanmasıyla oluşan manzume.

EZME

Ezmek işi. Bitkilerin etli ve yumuşak kısımlarını macun kıvamına getirmek üzere parçalama, katı ve telsel kısımlarını süzerek ayıklama işlemi. Soğan ve domatesin çok küçük parçalara bölünmesiyle hazırlanan bir meze türü. Sebzelerin ezilmesiyle yapılmış olan meze.

DOMALMA

Domalmak işi.

ERİK

Gülgillerden, beyaz çiçekli bir ağaç (Prunus domestica). Bu ağacın kabuğu ince, çeşitli renklerde, mayhoş veya tatlı, eti sulu, tek ve sert çekirdekli yemişi.

DOMUZ

Çift parmaklılardan, eti, yağı, derisi veya kılı için beslenen, evcil hayvan (Susacrofa domestica). Hain, aksi, ters, inatçı, hınzır kimse.