İçinde DİZLİK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "dizlik" olan, toplam 1 tane kelime bulunuyor. İçerisinde dizlik bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu dizlik ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında dizlik olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DİZLİK

Korumak amacıyla dize geçirilen şey. Dize kadar uzanan konçlu çorap. İç donu. Şalvar. İş önlüğü. Uç, kuyruk. Erkeklerin giydiği getr biçiminde çorap, tozluk. Dize kadar uzanan uzun konçlu çorap. Önlük, peştemal. Pantalon, şalvar. Kadınların giysi üstüne bağladıkları süslü kuşak ve benzerleri nesne. Zeybek pantolonu. Kadınların şalvar üstüne giydikleri önlük. Sert yüzeyli toprak alanlarda, kalecilerin yaralanmaktan korunmak için dizlerine taktıkları içi pamuklu özel bir koruyucu. Uzun kadın donu. (Yukarıtırtar Yalvaç Isparta; Dardere Bozüyük Bilecik). Kadın iş önlüğü. (Yenikent Aksaray Niğde). Yün pantalon. (Çanksaray Şarkikaraağaç Isparta). Kağnıda diz adı verilen bölümün bir parçası. (Köke Gelendost Isparta). Kunduracının yemeni, mes, ayakkabı diktiği sırada dizine geçirdiği meşin parçası. (Söğüt Bilecik). Belden diz kapağına kadar bacağa giyilen libas, (kısa pantolon) potur.

  -   -   -  

Anlamında DİZLİK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DİZLİK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DEMİ

Yemeni, yazma, başörtüsü, tülbent. Susuz, kıraç tarla. Dizlik, iç donu. Değil mi anlamında.

KUŞOTURAĞI

Bir dizlikbağı motifi. (Yenikent Aksaray Niğde). Tokat şehrinde, Turhal belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DERPE

Dizlik, don.

YAYBAŞI

Dizlik bağında görülen bir motif. (Yenikent Aksaray Niğde).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük