İçinde DEN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "den" olan, toplam 877 tane kelime bulunuyor. İçerisinde den bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu den ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında den olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENGESİZLEŞTİRMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DENİZKÖPEĞİGİLLER, DENİZYILANIGİLLER, DENKLEŞTİREBİLMEK, DENKLEŞTİRİVERMEK, GÖZDENGEÇİRİCİLİK, MASTADENOVİRÜSLER

16 harfli kelimeler

DENGESİZLEŞTİRME, DENİZISIRGANLARI, DENİZŞAKAYIKLARI, KENDİLİĞİNDENLİK, DENİZİNEĞİGİLLER, DENİZKESTANELERİ, DENKLEŞTİREBİLME, DENKLEŞTİRİVERME, DENSİZLEŞEBİLMEK, GASTRODUODENİTİS, MEİBOMİANADENOMU, PİLORODUODENİTİS

15 harfli kelimeler

DENİZYILDIZLARI, MEDENİLEŞTİRMEK, MEDENİYETSİZLİK, ADENOMİYOFİBROM, AVİANADENOVİRÜS, DAKRİYOADENİTİS, DENDROKRONOLOJİ, DENETLENEBİLMEK, DENETLETEBİLMEK, DENETLEYEBİLMEK, DENETLEYİVERMEK, DENKLEŞTİRİLMEK, DENSİZLEŞEBİLME, SAKAGUCHİDENEYİ

14 harfli kelimeler

DENEYÜSTÜCÜLÜK, DENİZALTICILIK, DENİZKESTANESİ, MEDENİLEŞTİRME, MEDENİYETÇİLİK, SERDENGEÇTİLİK, DENİZGERGEDANI, DENİZHIYARLARI, ABASSÖĞODENEME, ADENOSKLEROZİS, BAŞDENETMENLİK, DENETLENEBİLME, DENETLETEBİLME, DENETLETTİRMEK, DENETLEYEBİLME, DENETLEYİVERME, DENGİLDOMBALAK, DENKLEŞTİRİLME, GÖZDENGEÇİRİCİ, İDENTİFİKASYON, KARŞIDENGELEME, LENFADENEKTOMİ, LENFADENOGRAFİ, MADENKÖPRÜBAŞI, MADENSELLEŞMEK, NORKONİDENDRİN, OLİGODENDROSİT, OLİGODENTROSİT, SEKİRDENİYARMA, SİYALOADENİTİS

13 harfli kelimeler

DENETİMSİZLİK, DENKLEŞTİRMEK, KENDİLİĞİNDEN, KONDENSELEŞME, BAŞDENETÇİLİK, DENİZKADAYIFI, DENİZKOZALAĞI, DENİZLALELERİ, DENİZÖRÜMCEĞİ, DENİZPALAMUDU, DENİZPIRASASI, DENİZŞAKAYIĞI, ADENOKARSİNOM, ADENOVİRÜSLER, BRONŞADENİTİS, DEMİRBELDENAT, DENETLETTİRME, DENEYİMSİZLİK, DENEYSELCİLİK, DENİZİNEKLERİ, DENİZKEDİLERİ, DENKLEŞTİRGEN, DENSOVİRÜSLER, FERROMOLİBDEN, İHTİYOLEPİDEN, MADENSELLEŞME, NEDENSELCİLİK, SİYALADENİTİS, TÜMDENGELİMLİ

12 harfli kelimeler

CANIGÖNÜLDEN, DENETİMCİLİK, DENEYİMCİLİK, DENİZMAYMUNU, DENİZTAVŞANI, DENİZTİLKİSİ, DENİZYILDIZI, DENKLEŞTİRME, DENSİZLENMEK, DENSİZLEŞMEK, MEDENİLEŞMEK, MEDENİYETSİZ, ÖDENEKSİZLİK, ABASSÖĞODENE, ADENOHİPOFİZ, ADENOKONDROM, ADENOMATOZİS, ADENOMİYOZİS, ADENOVİRİDAE, DENATÜRASVON, DENATÜRASYON, DENDROLOJİST, DENENEBİLMEK, DENETİMLİLİK, DENEYEBİLMEK, DENEYİMLİLİK, DENEYİVERMEK, DENİLEBİLMEK, DENİZDİŞLERİ, DENİZGÖRÜLEN, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKDAĞMADENİ, DENEMECİLİK, DENETLENMEK, DENEYSELLİK, DENGELENMEK, DENGELEYİCİ, DENGESİZLİK, DENİZALTICI, DENİZASLANI, DENİZÇAKISI, DENİZGÜZELİ, DENİZHIYARI, DENİZİĞNESİ, DENİZKEDİSİ, DENİZKÖPÜĞÜ, DENİZPELİDİ, DENİZTARAĞI, DENSİZLENME, DENSİZLEŞME, GARDENPARTİ, KESTİRMEDEN, MADENKIRMIZ, MEDENİLEŞME, MUAHEDENAME, NEDENSELLİK, NEDENSİZLİK, SERDENGEÇTİ, TÜMDENGELİM, DENİZAYGIRI, ADENOKANSER, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BİRDENBİRE, DENDROLOJİ, DENETÇİLİK, DENETİLMEK, DENETİMSİZ, DENETLEMEK, DENEYCİLİK, DENEYİMSİZ, DENEYLEMEK, DENGECİLİK, DENGELEMEK, DENİZANASI, DENİZAŞIRI, DENİZCİLİK, DENİZİBİĞİ, DENKLENMEK, DENKLEŞMEK, DENKTAŞLIK, DENSİMETRE, GİBİLERDEN, İĞNEDENLİK, MADENCİLİK, MÜNFERİDEN, MÜSTENİDEN, MÜTTEHİDEN, NEMDENETİR, DENİZAYISI, BAŞDENETÇİ, DENİZİNEĞİ, DENİZÜZÜMÜ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BİZDENLİK, DENETİLME, DENETİMCİ, DENETİMLİ, DENETLEME, DENEYİMCİ, DENEYİMLİ, DENEYLEME, DENEYÜSTÜ, DENGELEME, DENİZGÜLÜ, DENİZKIZI, DENKLEMEK, DENKLEŞME, DENSİZLİK, DENŞİRMEK, İKTİSADEN, İSTİNADEN, KARADENİZ, KENDİNDEN, MEDENİLİK, MEDENİYET, NEDENİYLE, ÖDENEKSİZ, TAAMMÜDEN, İÇDENETİR, ADENİFORM, ADENOKROM, ASALETDEN, ASİLEDDEN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BEDENSEL, DENEMECİ, DENENMEK, DENETİCİ, DENEYSEL, DENEYSİZ, DENGELİK, DENGESİZ, DENGEŞİK, DENİLMEK, DENİZATI, DENİZLİK, DENKLEME, DENLİLİK, DENŞİRME, DERİNDEN, ERDENLİK, ERKENDEN, EVVELDEN, EZBERDEN, GARDENYA, HAYBEDEN, MADENSEL, MOLİBDEN, NEDENSEL, NEDENSİZ, ÖDENEKLİ, ÖZDENLİK, ŞİMDİDEN, TEZELDEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKDENİZ, BEDENCE, BEDENCİ, BEDENEN, DENEMEK, DENENME, DENETÇİ, DENETİM, DENEYCİ, DENEYİM, DENEYİŞ, DENEYLİ, DENGECİ, DENGELİ, DENİLME, DENİZCİ, DENİZLİ, DENKLEM, DENKLİK, DENKTAŞ, ESKİDEN, İDENTİK, İNCEDEN, İSNADEN, LADENLİ, MADENCİ, MADENSİ, NARDENK, NEDENLİ, NEDENSE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADENİT, ANİDEN, BİRDEN, CİDDEN, ÇEDENE, DENAET, DENDEN, DENEME, DENKÇİ, DENMEK, DENSİZ, DÜNDEN, GULDEN, MEDENİ, MONDEN, NAKDEN, ÖDENCE, ÖDENEK, ÖDENİŞ, ÖDENME, ÖDENTİ, ŞİRDEN, TÜMDEN, ADENİN, ADENOM, AKDENE, AYDENK, BADDEN, BEDENE, BEDENİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BEDEN, DENEK, DENET, DENEY, DENGE, DENİM, DENİZ, DENLİ, DENME, DENYO, DÜDEN, ELDEN, ERDEN, GÖDEN, LADEN, MADEN, NEDEN, ÖZDEN, ARDEN, CÜDEN, DENAZ, DENDİ, DENEM, DENEP, DENEŞ, DENİŞ, DENLÜ, DÖDEN, DUDEN, GADEN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DENİ, DENK, ADEN, DENE, DENG, DENH, DENS, ÖDEN

3 harfli kelimeler

DEN

Bazı kelimelerin anlamları

DEN

Ekmek ve yemek kırıntısı. Derece. Tane. Tahıl. Kabuğu dövülerek soyulmuş buğday, aşlık. Hububat tanesi, örgüde ilmik. Tane fasulye. Tane, tohum. Buyurun(yemek için): Den bakalım yemek yiyelim. Haydi.

MASTADENOVİRÜSLER

Adenoviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi.

KENDİLİĞİNDENLİK

Dıştan bir belirleme ile değil, kendi kendine gerçekleşen etkinlik, spontaneizm.

DENKLEŞTİREBİLMEK

Denkleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DENİZİNEĞİGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, denizinekleri (Sirenia) takımından, başları küçük ve dişleri olmayan, parçalı kuyruklu, Asya kıyılarında denizlerde yaşayan bir familya. Memeliler (Mammalia) sınıfının, denizinekleri (Sirenia) takımından, başları küçük ve dişleri olmayan, parçalı kuyruklu, Asya kıyılarında, denizlerde yaşayan bir familya.

DENKLEŞTİRİVERMEK

Çabucak denkleştirmek.

DENGESİZLEŞTİRME

Dengesizleştirmek işi.

DENİZKEDİSİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, keski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfının, tüm başlılar (Holocephali) takımından, vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olan türlere sahip bir familya. (Chimaeridae),takımına giren bir familyası. Vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olur. Deniz kedisi (Chimare monstrosa)iyi bilinen türüdür.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

DENİZYILANIGİLLER

Sürüngenler (reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, yılanlar (Ophidia) alt takımının, su yılanları (Colubriformia) bölümünün, önde oyuklular (Proteroglypha) grubundan, denizlerde yaşayan, kürek biçiminde yassı bir kuyrukları bulunan, doğurarak çoğalan, büyük boyları Pasifik ve Hint Okyanuslarında bulunan zehirli bir familya.

DENİZKESTANELERİ

Sölomlu hayvanlardan, ikincil ağızlılar (Deuterostomia) filumunun, derisi dikenliler (Echinodermata) alt filumundan, küre, yürek ya da disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plâkların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denen özel bir çene sistemleri görülen, bayağı denizkestanesi (Echinus esculentus) türü ve sidaris (Cidaris) cinsi iyi bilinen bir sınıf. Derisi dikenliler (Echinodermata) şubesinden, küre, yürek veya disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plakların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denilen özel bir çene sistemleri görülen bir sınıf. (Echinoidea), iyi bilinirler.

DENİZISIRGANLARI

Salgıladıkları sıvılarla insan derisinde ısırgan etkisi uyandıran, iri medüzleri içine alan sölenterler sınıfı.

GÖZDENGEÇİRİCİLİK

Devrimci bakış açısından Marksizmi doğrulamak ya da haklı çıkarmak için yeniden yorumlayıp özünü değiştirerek bu görüşü savunan akım.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

DENİZŞAKAYIKLARI

Denizşakayığını içine alan sölenterler alt sınıfı.

  -   -   -  

Anlamında DEN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DEN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACIPAYAM

Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ACIGÖL

Nevşehir iline bağlı ilçelerden biri.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).