İçinde DE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "de" olan, toplam 7022 tane kelime bulunuyor. İçerisinde de bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu de ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında de olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ, DENGESİZLEŞTİRMEK, DERECELENDİRİLMEK, DEVLETLEŞTİRİLMEK, DEVREDİLEBİLİRLİK, BROMODEOKSİÜRİDİN, DEĞERLENDİREBİLME, DEĞERLENDİRİVERME, DEĞERSİZLEŞEBİLME, DEĞERSİZLEŞTİRİCİ, DEĞERSİZLEŞTİRMEK, DEĞİŞTİRİLEBİLMEK, DEĞİŞTİRİLİVERMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DENİZKÖPEĞİGİLLER, DENİZYILANIGİLLER, DENKLEŞTİREBİLMEK, DENKLEŞTİRİVERMEK, DERİNLEŞTİREBİLME, DESTANLAŞTIRILMAK, DEVİNDİRİLEBİLMEK, GÖZDENGEÇİRİCİLİK, MASTADENOVİRÜSLER, MEHMETDEDETEKKESİ, ÖKSÜZOĞLANÇİĞDEMİ, ÖZDEŞLEŞTİREBİLME, ÖZDEVİMLİLEŞTİRME, SADELEŞTİREBİLMEK, SELFDETERMİNASYON, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

DEĞERLENDİRİLMEK, DEMOKRATİKLEŞMEK, DENGESİZLEŞTİRME, DENİZISIRGANLARI, DENİZŞAKAYIKLARI, DERECELENDİRİLME, DEVLETLEŞTİRİLME, EDEBİYATSEVERLİK, KENDİLİĞİNDENLİK, ABİDELEŞTİRİLMEK, ACANTHOBDELLİDEA, AFRİCANDERSIĞIRI, BEYHUDELEŞTİRMEK, BİYOEŞDEĞERLİLİK, DEĞERLENDİRMELİK, DEĞERSİZLEŞTİRME, DEĞİŞTİRİLEBİLME, DEĞİŞTİRİLİVERME, DEKARBOKSİLASYON, DEMİNERALİZASYON, DEMİRMIKNATISLIK, DEMİRMIKNATISSAL, DENİZİNEĞİGİLLER, DENİZKESTANELERİ, DENKLEŞTİREBİLME, DENKLEŞTİRİVERME, DENSİZLEŞEBİLMEK, DEPREŞTİREBİLMEK, DERİNLEŞTİRİLMEK, DESPOTLAŞABİLMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYET, DEĞERLENDİRİLME, DEMOKRATİKLEŞME, DENİZYILDIZLARI, DERECELENDİRMEK, DERMANSIZLAŞMAK, DEVLETLEŞTİRMEK, HİDDETLENDİRMEK, KADEMELENDİRMEK, KAYINBİRADERLİK, MEDENİLEŞTİRMEK, MEDENİYETSİZLİK, MODERNLEŞTİRMEK, MUKADDESATÇILIK, ÖDEVLENDİRİLMEK, PEYGAMBERDEVESİ, ŞİDDETLENDİRMEK, ABDURRAHMANDEDE, ABİDELEŞTİRİLME, ADENOMİYOFİBROM, AKARODERMATİTİS, ARİTENOİDEKTOMİ, AŞAĞIKAYALIDERE, AVİANADENOVİRÜS, BEYHUDELEŞTİRME, DAKRİYOADENİTİS, DEFOSFORİLASYON, DEĞDİRİLEBİLMEK, DEĞERLENDİRİLİŞ, DEĞERLENEBİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRMEK, ANTİDEMOKRATİK, ÇEKİRDEKLENMEK, DEĞERBİLMEZLİK, DEĞERLENDİRMEK, DEĞİŞİNİMCİLİK, DEJENERELEŞMEK, DEMOKRATLAŞMAK, DENEYÜSTÜCÜLÜK, DENİZALTICILIK, DENİZKESTANESİ, DEPOLİTİZASYON, DERİNLEŞTİRMEK, DESTELEYİCİLİK, DETAYLANDIRMAK, DEVLETLEŞTİRME, DEYİMLEŞTİRMEK, KAYINVALİDELİK, MEDENİLEŞTİRME, MEDENİYETÇİLİK, MODERNLEŞTİRME, MÜDDEİUMUMİLİK, ÖDEVLENDİRİLME, ÖZDEŞLEŞTİRMEK, PERAKENDECİLİK, SEMENDERGİLLER, SERDENGEÇTİLİK, ŞİDDETLENDİRME, YENİŞARBADEMLİ, DENİZGERGEDANI, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRME, ADEDİMÜRETTEP, BANKERZEDELİK, BASÜBADELMEVT, BAŞDEKORCULUK, CENDERELEŞMEK, ÇEKİRDEKÇİLİK, ÇEKİRDEKLENME, DEDİKODUCULUK, DEĞERLENDİRME, DEĞİRMENCİLİK, DEĞİRMİLEŞMEK, DEĞİŞTİRİLMEK, DEMOKRATİKLİK, DEMONSTRASYON, DENETİMSİZLİK, DENKLEŞTİRMEK, DERİNLEMESİNE, DERİNLİKÖLÇER, DERSHANECİLİK, DETERMİNASYON, DEVİMSELCİLİK, DEZENFEKSİYON, EDEBİYATSEVER, EDEPSİZCESİNE, EDEPSİZLEŞMEK, FEDERALLEŞMEK, GÜNDELİKÇİLİK, HARİKULADELİK, İNDETERMİNİZM, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABDESTSİZLİK, AKADEMİCİLİK, BEŞİBİRYERDE, CANIGÖNÜLDEN, CENDERELEŞME, ÇOBANDEĞNEĞİ, DEFNEYAPRAĞI, DEFTERDARLIK, DEFTERİKEBİR, DEĞİRMİLEMEK, DEĞİRMİLEŞME, DEĞİŞTİRİLİŞ, DEĞİŞTİRİLME, DEĞİŞTİRTMEK, DEHŞETLENMEK, DEKORATÖRLÜK, DELİKANLILIK, DEMLENDİRMEK, DENETİMCİLİK, DENEYİMCİLİK, DENİZMAYMUNU, DENİZTAVŞANI, DENİZTİLKİSİ, DENİZYILDIZI, DENKLEŞTİRME, DENSİZLENMEK, DENSİZLEŞMEK, DEPREŞTİRMEK, DERLEYİCİLİK, DERMANSIZLIK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABDESTBOZAN, ABDESTLİLİK, ABİDELEŞMEK, AKADEMİSYEN, AKDAĞMADENİ, ASİLZADELİK, BANGLADEŞLİ, BEDELSİZLİK, BERABERİNDE, BİLİSTİFADE, CEDELLEŞMEK, ÇAYIRSEDEFİ, ÇEKİRDEKSEL, ÇEKİRDEKSİZ, DEDEKTİFLİK, DEFİNECİLİK, DEFNEDİLMEK, DEFNEGİLLER, DEFNOLUNMAK, DEFORMASYON, DEFTERCİLİK, DEĞERBİLMEZ, DEĞERLENMEK, DEĞERSİZLİK, DEĞİRMENLİK, DEĞİRMİLEME, DEĞİŞİNİMCİ, DEĞİŞKENLİK, DEĞİŞKİNLİK, DEĞİŞMEZLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDESTHANE, ABİDELEŞME, ADDEDİLMEK, ADEMELMASI, AKDEDİLMEK, AKORDEONCU, ALELADELİK, ALTIKARDEŞ, ASRISAADET, BADEMCİLİK, BANKERZEDE, BAŞDEKORCU, BENİLDEMEK, BERDELACUZ, BEYHUDELİK, BEYZADELİK, BİRADERLİK, BİRDENBİRE, CEDELLEŞME, CİĞERDELDİ, ÇEKİRDEKÇİ, ÇEKİRDEKLİ, DEBDEBESİZ, DEBELENMEK, DEDİKODUCU, DEDÜKSİYON, DEFİBRATÖR, DEFNEDİLME, DEFTERHANE, DEĞERLEMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABDESTLİK, ABDESTSİZ, ADDEDİLME, AĞAÇDELEN, AKADEMİCİ, AKDEDİLME, BEDEVİLİK, BENDEHANE, BENDEZADE, BENİLDEME, BEŞKARDEŞ, BİZDENLİK, CEHDETMEK, ÇAMLIDERE, DEBDEBELİ, DEBELENİŞ, DEBELENME, DEBİMETRE, DECCALLIK, DEDİRTMEK, DEFALARCA, DEFLASYON, DEFNETMEK, DEFROSTER, DEFTERDAR, DEĞDİRMEK, DEĞERLEME, DEĞİŞİMLİ, DEĞİŞİNİM, DEHLENMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABDESTLİ, ADDETMEK, ADEMİYET, ADEMOĞLU, AFETZEDE, AHDETMEK, AKABİNDE, AKADEMİK, AKDETMEK, AKORDEON, AMCAZADE, ASİLZADE, ASUDELİK, AZADELİK, BADEMCİK, BADEMLİK, BADEMSİZ, BEDELSİZ, BEDENSEL, BEDESTEN, BERDEVAM, BEYNİNDE, BOZÖRDEK, CEHDETME, ÇEKİRDEK, DAYIZADE, DEBİLLİK, DEBRİYAJ, DEDANTÖR, DEDEKTİF, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABİDEVİ, ADDETME, AHDETME, AKADEMİ, AKDENİZ, AKDETME, ALDEHİT, ALELADE, ANDEZİT, ARDEŞEN, AYDEMİR, BADEMCİ, BADEMLİ, BADEMSİ, BADERNA, BEDELCİ, BEDELLİ, BEDENCE, BEDENCİ, BEDENEN, BEYHUDE, BEYZADE, BİRADER, BÜRUDET, CELADET, CENDERE, DARENDE, DEBAGAT, DEBDEBE, DEDELİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABDEST, ADENİT, ADETÇE, ANİDEN, ARBEDE, BADEHU, BADEMA, BEDEVİ, BİRDEN, CERİDE, CİDDEN, ÇEDENE, ÇİĞDEM, ÇÖRDEK, DEBBAĞ, DEBBOY, DECCAL, DEFANS, DEFİLE, DEFİNE, DEFOLU, DEFTER, DEGAJE, DEĞGİN, DEĞİNİ, DEĞMEK, DEĞNEK, DEHDEH, DEHHAŞ, DEHLİZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABİDE, ADESE, AKİDE, AMADE, ANİDE, ASİDE, ASUDE, AVDET, AZADE, BADEM, BEDEL, BEDEN, BELDE, BENDE, CADDE, CEDEL, ÇİĞDE, DEBBE, DEBİL, DEFİN, DEFNE, DEGAJ, DEĞER, DEĞİL, DEĞİM, DEĞİN, DEĞİŞ, DEĞME, DEİST, DEİZM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADEM, ADET, BADE, BİDE, CİDE, DEBİ, DEDE, DEFA, DEFİ, DEFO, DEHA, DELİ, DELK, DEME, DENİ, DENK, DEPO, DERÇ, DERE, DERİ, DERK, DERS, DERT, DERZ, DEVA, DEVE, DEYİ, DİDE, EDEP, EDER, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DEF, DEH, DEK, DEM, DEV, EDE, ADE, DED, DEE, DEG, DEİ, DEL, DEN, DER, DES, DEŞ, İDE, ODE

2 harfli kelimeler

DE

Bazı kelimelerin anlamları

DE

Türk alfabesinin beşinci harfinin adı, okunuşu.

DEĞERLENDİRİVERME

Değerlendirivermek işi.

DEĞERSİZLEŞTİRMEK

Değersiz duruma getirmek.

DEĞERLENDİREBİLME

Değerlendirebilmek işi.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

DEĞİŞTİRİLİVERMEK

Çabucak veya ansızın değiştirilmek.

DEĞERSİZLEŞTİRİCİ

Kemleyici kelimesinin anlamdaşı.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

DENİZKEDİSİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, keski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfının, tüm başlılar (Holocephali) takımından, vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olan türlere sahip bir familya. (Chimaeridae),takımına giren bir familyası. Vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olur. Deniz kedisi (Chimare monstrosa)iyi bilinen türüdür.

DERECELENDİRİLMEK

Derecelendirme işi yapılmak.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

DEVREDİLEBİLİRLİK

Bir hakkın karşılıklı veya karşılıksız olarak başkasına geçirilebilme durumu.

DEĞERSİZLEŞEBİLME

Değersizleşebilmek işi.

BROMODEOKSİÜRİDİN

Virüslere karşı ilaç olarak kullanılan bir timidin analoğu. 5-bromodeoksiüridin.

DEĞİŞTİRİLEBİLMEK

Değiştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında DE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDESTLİLİK

Abdestli olma durumu.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.