İçinde DA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "da" olan, toplam 7234 tane kelime bulunuyor. İçerisinde da bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu da ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında da olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMAK, STANDARTLAŞTIRMAK, BAĞDAŞTIRILABİLME, CÜZDANBOŞALTTIRAN, ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ, DAKRİYOSİSTOGRAFİ, DALGALANDIRABİLME, DARIYERİMENGENCİK, DARLAŞTIRILABİLME, FIRILDAKBÖCEKLERİ, KAFADANBACAKLILAR, KIZILDAĞYENİYAPAN, PAYANDALAYABİLMEK, SAYDAMLAŞTIRILMAK

16 harfli kelimeler

BAĞDAŞIKLAŞTIRMA, BAĞDAŞTIRMACILIK, DAMAKSILLAŞTIRMA, GERDANİYEBUSELİK, İDAREİMASLAHATÇI, İKTİDARSIZLAŞMAK, KARABUĞDAYGİLLER, PROVİDANSİYALİZM, STANDARTLAŞTIRMA, TRANSANDANTALİZM, AİREDALETERİYERİ, ANCYLOSTOMATİDAE, ANOPLOCEPHALİDAE, ARTDAMAKSILLAŞMA, AŞIKYOLDAŞAŞIRIR, BAĞDAŞTIRABİLMEK, DALGALANDIRILMAK, DARIYERİHASANBEY, DARIYERİYÜRÜKLER, DARLAŞTIRABİLMEK, DAYANIKSIZLAŞMAK, DAYANILMAZLAŞMAK, ECHİNOSTOMATİDAE, FAYDALANDIRILMAK, GNATHOSTOMATİDAE, IŞIMISILIŞILDAMA, IŞIMIŞILIŞILDAMA, İMİDAZOLETİLAMİN, KARACADAĞDEMİRCİ, KARBOKSİPEPTİDAZ, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ÇAĞDAŞLAŞTIRMAK, DALGINLAŞTIRMAK, DAMARGENİŞLETEN, DARMADAĞINIKLIK, İKTİDARSIZLAŞMA, PROPAGANDACILIK, SAYDAMLAŞTIRMAK, STANDARDİZASYON, ANAPLAZMODASTAT, AŞAĞIDAMLAPINAR, BAĞDAŞTIRABİLME, BALAENOPTERİDAE, BENZİMİDAZOLLER, CENTRACANTHİDAE, CERATOPOGONİDAE, CHEYLETİELLİDAE, ÇATIRDAYABİLMEK, ÇITIRDATABİLMEK, ÇITIRDAYABİLMEK, ÇOBANALDATANLAR, DACHSHUNDKÖPEĞİ, DAĞÇİFTLİĞİKÖYÜ, DAKRİYOADENİTİS, DAKRİYOSİSTİTİS, DALDIRILABİLMEK, DALGALANABİLMEK, DALGALANDIRILMA, DALLIBACAKLILAR, DAMGALANABİLMEK, DAMGALANIVERMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANTİPROPAGANDA, BAĞDAŞIKLAŞMAK, BAŞDANIŞMANLIK, BAŞKUMANDANLIK, ÇAĞDAŞLAŞTIRMA, ÇOBANDAĞARCIĞI, DALGALANDIRMAK, DALKAVUKLAŞMAK, DAMAKSILLAŞMAK, FUNDAMENTALİST, FUNDAMENTALİZM, GERGEDANGİLLER, İDAREİMASLAHAT, KABADAYILANMAK, MAYDANOZGİLLER, SAYDAMLAŞTIRMA, SONDALAMACILIK, STANDARTLAŞMAK, STANDARTSIZLIK, VAKTİZAMANINDA, DENİZGERGEDANI, ADATOPRAKPINAR, AHMETDANİŞMEND, ALDATILABİLMEK, AMİNOKSİDAZLAR, ANCYLOSTOMİDAE, AŞAĞIDANİŞMENT, AŞAĞIDÜZMEYDAN, BAĞDAŞTIRILMAK, CHRYSOMONADİDA, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ADABIMUAŞERET, AĞDALAŞTIRMAK, BAĞDAŞTIRMACI, CADALOZLAŞMAK, DALAVERECİLİK, DAMAKSILLAŞMA, DAMARDARALTAN, DARMADUMANLIK, DARMSTADTİYUM, DAYANILMAZLIK, DUDAKSILLAŞMA, HIRDAVATÇILIK, İKTİDARSIZLIK, İSTİDATSIZLIK, KABADAYILANMA, KABADAYILAŞMA, KONSOLİDASYON, MADALYASIZLIK, MODALAŞTIRMAK, ODAKLAŞTIRMAK, SADAKATSİZLİK, SANDALYECİLİK, STANDARTLAŞMA, SÜMMETTEDARİK, TRANSANDANTAL, TURFANDACILIK, ÇAVDARMAHMUZU, DENİZKADAYIFI, MEDARIİFTİHAR, ACİPENSERİDAE, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ADALETSİZLİK, AĞDALAŞTIRMA, ANDAVALLILIK, BADANALANMAK, BADANALATMAK, BAĞDAŞMAZLIK, BAĞDAŞTIRMAK, BANDAJLATMAK, BEDAVALAŞMAK, BEŞİBİRARADA, BODOSLAMADAN, BUDALACASINA, BUDALALAŞMAK, BUĞDAYGİLLER, CADALOZLAŞMA, CUMBULDATMAK, ÇAĞDAŞLAŞMAK, ÇINGIRDATMAK, ÇOBANALDATAN, DAĞITIMCILIK, DAKTİLOGRAFİ, DAKTİLOSKOPİ, DAKTİLOTEKNİ, DALGINLAŞMAK, DALLANDIRMAK, DARBUKACILIK, DARGINLAŞMAK, DARLAŞTIRMAK, DARMADAĞINIK, DAVRANDIRMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABRAKADABRA, ADALETLİLİK, AKDAĞMADENİ, ALAKADARLIK, ANLAMDAŞLIK, ANTİOKSİDAN, ARDAKLANMAK, ASILMIŞADAM, BADANACILIK, BADANALAMAK, BADANALANMA, BADANALATMA, BAĞDAŞIKLIK, BAĞDAŞILMAK, BAĞDAŞTIRMA, BANDAJLAMAK, BANDAJLATMA, BANGIRDAMAK, BAŞDANIŞMAN, BAŞKUMANDAN, BEDAVACILIK, BEDAVALAŞMA, BINGILDAMAK, BUDAKLANMAK, BUDALALAŞMA, CAYIRDATMAK, CAZIRDATMAK, CIVILDAŞMAK, CIYIRDATMAK, CIZIRDATMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ADAKLANMAK, ADAMAKILLI, ADAMCASINA, ADAMCILLIK, ADAMSIZLIK, ADAPTASYON, ADAYAVRUSU, AĞDALANMAK, AĞDALAŞMAK, ALDATILMAK, ANDAVALLIK, ARDAKLANMA, ARKADAŞLIK, BAĞDALAMAK, BAKIMINDAN, BARDAKALTI, BEDAVASINA, BORDALAMAK, CADALOZLUK, CAYIRDAMAK, CAYIRDATMA, CAZIRDAMAK, CAZIRDATMA, CIRILDAMAK, CIVILDAMAK, CIVILDAŞMA, CIYIRDAMAK, CIZILDAMAK, CIZIRDAMAK, CUMBULDAMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADAKLAMAK, ADAKLANMA, ADALETSİZ, ADAMCAĞIZ, ADAPAZARI, AĞDACILIK, AĞDALANMA, AĞDALAŞMA, AĞDALILIK, ALDATILMA, ALDATMACA, ANAFORDAN, ANDANTİNO, ANDAVALLI, ARKADAŞÇA, ATARDAMAR, AVADANLIK, AVANTADAN, BADANASIZ, BAĞDALAMA, BAĞDAŞMAK, BAĞDAŞMAZ, BALLIDARI, BEDAHETEN, BEDAVADAN, BESBEDAVA, BINGILDAK, BORDALAMA, BOYDAŞLIK, BUDALALIK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABDALLIK, ADAKLAMA, ADALESİZ, ADALETLİ, ADAMKÖKÜ, AKBUĞDAY, AKHARDAL, AKSİSEDA, AKŞAMDAN, ALABANDA, ALAKADAR, ALDANGIÇ, ALDANMAK, ALDATMAK, ALTINDAĞ, ANAKONDA, ANLAMDAŞ, AVADANCI, AYVADANA, BADANACI, BADANALI, BAĞDAMAK, BAĞDAŞIK, BAĞDAŞIM, BAĞDAŞMA, BAĞILDAK, BAĞIRDAK, BARDACIK, BARDAKÇI, BAŞTARDA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAKLIK, ADAKSIZ, ADALELİ, ADAMCIK, ADAMCIL, ADAMLIK, ADAMOTU, ADAMSIZ, ADANMAK, ADAPTÖR, ADAŞLIK, ADATMAK, ADAYLIK, AĞDALIK, AĞIZDAN, AKÇADAĞ, ALDANIŞ, ALDANMA, ALDATIŞ, ALDATMA, ALEMDAR, ANDANTE, ANDAVAL, ARDAHAN, ARDANUÇ, ARKADAŞ, AZDAVAY, BABADAĞ, BAĞDADİ, BAĞDAMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABORDA, ADACIK, ADACYO, ADAKLI, ADALAR, ADALET, ADAMAK, ADAMCA, ADANMA, ADAPTE, ADATMA, ADAVET, AĞDACI, AĞDALI, AJANDA, AKDARI, ALADAĞ, ALDANÇ, ANINDA, ARMADA, BADANA, BAĞDAŞ, BAĞDAT, BANDAJ, BARDAK, BARDAN, BAŞODA, BEDAVA, BEDAYİ, BEYDAĞ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABDAL, ADALE, ADALI, ADAMA, ADANA, AİDAT, ANDAÇ, ARDAK, BADAS, BADAT, BARDA, BİDAR, BORDA, BUDAK, CİDAL, CİDAR, CUDAM, CUNDA, ÇIDAM, DADAŞ, DADAY, DAĞAR, DAĞCI, DAĞLI, DAHİL, DAİMA, DAİRE, DAKİK, DALAK, DALAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADAK, ADAM, ADAP, ADAŞ, ADAY, AĞDA, ARDA, CÜDA, DADI, DAĞİ, DAHA, DAHİ, DAİM, DAİR, DAMA, DANA, DANE, DANG, DANS, DARA, DARI, DARP, DARU, DATA, DAVA, DAYE, DAYI, EDAT, FEDA, GEDA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ADA, DAĞ, DAL, DAM, DAR, DAV, DAZ, EDA, ODA, DAA, DAD, DAG, DAİ, DAK, DAN, DAS, DAŞ, DAY, FDA, İDA, NDA

2 harfli kelimeler

DA

Bazı kelimelerin anlamları

DA

Doğrulama, uygun bulma, evet. Daha anlamında kullanılır. Şaşma bildirir ünlem. Değil mi ya anlamında kullanılır. İşte, orada, şurada. Genellikle cümle sonlarında çeşitli anlamlarda kullanılan ünlem. Bağlama ve kuvvetlendirme edatı. Daha, henüz. Da, dahi (bk. de). Dağ. Dahi, da. Henüz. Dağı. Dağa. Daha.

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

SAYDAMLAŞTIRILMAK

Saydam duruma getirilmek, şeffaflaştırılmak.

DARLAŞTIRILABİLME

Darlaştırılabilmek işi.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

DALGALANDIRABİLME

Dalgalandırabilmek işi.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

DAKRİYOSİSTOGRAFİ

Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi.

KAFADANBACAKLILAR

Baş bölgesinde sert bir gagası ve bunun çevresine sıralanmış çekmenli ayakları bulunan yumuşakçalar sınıfı.

STANDARTLAŞTIRMAK

Standart duruma getirmek.

FIRILDAKBÖCEKLERİ

Durgun ya da az akıntılı suların yüzünde fırıl fırıl dönerek yaşayan kınkanatlı böcekler familyası; dönerböcekler.

PAYANDALAYABİLMEK

Payandalama olasılığı bulunmak.

BAĞDAŞTIRILABİLME

Bağdaştırılabilmek işi.

CÜZDANBOŞALTTIRAN

Yünden yapılmış kahverengi bir kadın kumaşı. (Avşar Gelendost Isparta).

BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK

Bağdaşık duruma getirmek, homojenleştirmek.

DARIYERİMENGENCİK

Düzce şehrinde, Kaynaşlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında DA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.