İçinde D geçen 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "d" olan 7 harfli toplam 4191 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde d harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu d harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında d harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DEDEŞEN

Ardahan şehri, Göle belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HOPUDUK

Tavuk yumurtası.

KADROLU

Bir kuruluşta kadrosu olan, kadroya girmiş olan.

DURKALA

Az kalsın, hemencecik: Durkala attan düşüyordu.

TEVDİAT

Banka vb. yerlere para, senet yatırma.

RAPSODİ

İçinde, Homeros'un şiirlerindeki olaylardan birini işleyen şarkı veya parça. Genellikle halk türkülerinden ve millî ezgilerden oluşturulmuş müzik eseri.

YÖRÜDÜM

Damızlık davar, sığır. Eşeklerde, şişliklerle beliren bir hastalık.

DIMIŞKİ

Bir tür üzüm.

LAKKADA

Birdenbire, damdan düşercesine.

DİŞLİCE

Çatal. Yedi ya da dokuz dişli tırmık.

HODEMEK

Sığırları durdurmak.

EŞGÜDÜM

Belirli amaçlar için bütünleşen bilişim dizgeleri ya da çalışma takımları arasında, uyumun sağlanması ve ilişkilerin, en yüksek toplam verimi en kolay biçimde sağlayacak bir düzen içerisinde gelişebilmesi için iş ve eylem birliği gütme.

USULDAN

Yavaşça, sessizce.

DÖRTMEK

Ekmek dilimlerinin üstüne ya da arasına yağ, kaymak, reçel ve benzerleri şeyler sürerek sandviç yapmak.

LASDİYH

Fransızca kökenli elastigue: lastik; kauçuk; mestin üstüne giyilen lastik ayakkabı; çarık yerine giyilen lastik veya plastik ayakkabı.

BİDİDİK

Minimini, küçücük.

ACIDERE

Denizli ili, Sarayköy belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas kenti, Karayün bucağına bağlı bir bölge.

DONRAGI

Kalınlaşmış, tabaka haline gelmiş kir.

GÖLDAĞI

Bilecik şehri, Gölpazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çankırı şehrinde, Şabanözü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop şehri, Yenikonak nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KADAMAH

Teyellemek, iri iri dikmek. Hayvanı bir yere kısa ve sıkı bağlamak. Boyunu kesmeden kısaltmak için ucunu katlayıp dikmek (giysi, çarşaf, örtü ve benzerleri nesneler için).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük