İçinde D geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "d" olan 5 harfli toplam 2662 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde d harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu d harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında d harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MADEN

Yer kabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan mineral. Kolay ve iyi kazanç sağlayan iş ya da parası elinden kolaylıkla alınan kimse. Bu mineralden yapılmış. Uyuşturucu, esrar, eroin. Çok değerli şeyleri kapsayan kaynak. Metal. Maden ocağı veya maden işletmesi. Elâzığ iline bağlı ilçelerden biri.

BEDRE

Su kovası, bakraç. Göz bebeğinde görülen, perdeye benzer leke. Kova.

DİDAN

Keçi yavrusu.

DİLEH

Dilek.

DÜŞÇÜ

Düşleyen.

SUDAN

Baştan savma, inandırıcı olmaktan uzak olan.

ÖDSÜS

Korkak.

BÜRDE

Çarşaf, çar.

BANDO

Türlü üflemeli ve vurgulu çalgılardan oluşan ve genel olarak geçit törenlerinde kullanılan mızıkacılar topluluğu veya takımı, mızıka. Takım, topluluk.

DEĞİM

Liyakat.

DARĞA

Mübaşir.

DÖLEÇ

İzbe, mahzen.

DAHGA

Dakika.

ŞEDRE

İri gözlü kalbur.

DUVER

Kapı kasası.

AKDES

En kutsal, en kutlu.

CEDİT

Yeni.

BIDİK

Kısa boylu, ufak yapılı, cüce, bodur, tıknaz. Küçük. Köpekleri çağırma ünlemi. Küçük nakış, leke. Kenar, çıkıntı (Erzincan Merkez).

DALGA

Deniz veya göl gibi geniş su yüzeylerinde genel olarak rüzgâr, deprem vb.nin etkisiyle oluşan kıvrımlı hareket. Bir yüzeydeki kıvrım. Geçici sevgili. Arka arkaya gelen kriz vb. olayların her biri. Sıcak, soğuk, moda için belli bir süre etkili olan dönem. Gizli iş, dalavere. Titreşimin bir ortam içinde yayılma hareketi. Geçici aşk ilişkisi. Saçların kıvrım genişliği. Dalgınlık. Esrar, eroin vb. uyuşturucu maddelerin verdiği keyif durumu.

DÜLME

Lahana.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük