İçinde D geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "d" olan 5 harfli toplam 2662 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde d harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu d harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında d harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DOLİN

Eriyebilen kayaçların bulunduğu yerlerde, kimyasal aşınma ile ya da yeraltı inlerinin çökmesiyle oluşan çanak biçiminde basıklıklar ya da dik kenarlı çukurlar. (Tava, koyak, kokurdan, düden, obruç olarak da adlandırılır.).

FİDİT

Yeni dikilen bağ.

ARVAD

Kadın, avrat. Eş, zevce, karı. Kadın, hanım. Avrat, hanım.

VADİE

Vedia.

ANDIK

Sırtlan.

DERHE

Bir çeşit budama bıçağı, tahra.

HUNDA

Şuna, buna.

MUDUL

Tomurcuk. Hayvanları dürtmek için kullanılan ucu çivili değnek ya da değneğin ucundaki çivi, nodul. At, eşek, öküzleri dürtmekte kullanılan ucu çivili değnek, üvendire. Nodul, üvendire çivisi.

AEDES

Aedini takımında, Culicidae ailesinde ve Culicinae alt ailesinde çoğunlukla tropikal ve subtropikal bölgelerde insanlarda bulunan sarı ateş ve dang virüsü gibi hastalık etkenlerinin taşıyıcısı olan türleri içeren sivrisinek cinsi.

YUDAK

Bataklık.

DEHNA

Çok, pek çok: Dehna kadar buğdayınız var, hep bunları nereye koyuyorsunuz?.

NEYDİ

Ne olurdu?.

DUYUR

Haber.

DAERİ

Dağ eriği, yabani erik.

DOĞAY

(karşılık: favna),Bir memleket, alan ya da devreye has hayvanlar topluluğu. "Ey ay, artık doğ, kendini göster" anlamında kullanılan bir isim".

DIRMA

Geçilemeyecek kadar sık çalılık yer.

ENDİR

Alçakgönüllülük: Bu evlere endir etmez.

MAMUD

Mahmut.

ÇUĞDA

İnsan vücudunun genel görünüşü.

DÜYÜM

Güğüm. Düğüm.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük