İçinde D geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "d" olan 4 harfli toplam 659 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde d harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu d harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında d harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PAND

Çocuğun düşmemesi için beşiğe bağlanan 40 cm. genişliğindeki bez kuşak.

DUBA

Yük taşımak veya köprü kurmak için kullanılan altı düz bir tür deniz aracı. İçi boş, her yanı kapalı, suyun üstünde yüzen bir tür büyük şamandıra.

DEFO

Kusur, özür, bozukluk.

DERZ

Duvar taşlarının veya tuğlalarının harçla doldurulup üzerinden mala çekilerek düzeltilen aralığı.

ÖRDE

Rüşvet.

ARDA

İşaret olarak yere dikilen çubuk. Maden üzerine kazıma yapmak ve çıkrıkta çevrilen şeyleri yontmak için kullanılan çelik kalem. Ardıl.

DENH

Top, balya. Denk, akran, eşit.

DİMA

Öksürük, boğmaca öksürüğü.

DIKA

Nokta, ufak leke. Cilt üzerine iğne ile yapılan ufak dövme. Şişe, testi kapağı, mantar, tıpa. Desti ağzını kapamak için kullanılan ağaç tıpa. (Karaağaç, Kandilli Bozüyük Bilecik).

DEER

Değer.

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

DAAN

Sehpa. Üç ağacın bir noktada birleştirilmesiyle yapılan ve kaba şeyleri dokumak için kullanılan basit tezgâh. Çitlembik ağacı ve meyvesi.

DACE

Henüz, şimdiye keder.

İDİŞ

Enenmiş insan ya da hayvan. Zayıf at. Armut.

DOŞU

Küçük ve yuvarlak kulaklı keçi, koyun.

DUVA

Dua.

SUDA

Baş ağrısı.

VİRD

Kuruntu.

CUDİ

Cömert, eli açık.

ÖDÜL

Bir başarı karşılığında verilen armağan, mükâfat. Bir iyiliğe karşılık olarak verilen armağan, mükâfat.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük