İçinde D geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "d" olan 4 harfli toplam 659 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde d harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu d harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında d harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ADAL

Erkek dana. "Adın yayılsın, ün kazan" anlamında bir isim.

ODRA

Lades.

DARS

Sıkıntı, üzüntü, eziyet.

BÖDÜ

Ördek. Deve yavrusu. Kavun, karpuz kabuğuna ip bağlanarak yapılan oyuncak. Çorba içine atılan fasulye, nohut. Kaz (Kaman), karşılığı bodu.

EKDİ

Oğlak. Yetim çocuk. Yanaşma, piç, öksüz. Anası başka bir kocaya gidince babasının evinde kalan çocuk. Serseri, başıboş. İki yüzlü, yüze gülücü. Kurnaz, açıkgöz (insan). Anası ölüp de başka bir koyuna alıştırılan ya da elde beslenen kuzu. Önüne gelen koyunu emen kuzu. Alışkın, evcil. Asalak, başkalarının sırtından geçinen. Arsız, yüzsüz, görgüsüz. Hizmetçi. Halk dilinde Mezbaha.

ERDİ

Başakları olgunlaşmış ekin. Amacına ulaşan, erişen. Olgun. Ermiş, veli.

DİOL

İki -OH grubu içeren organik bileşik.

PEND

Arkadaş. Bent.

DADE

Düğünde erkek tarafından kız tarafına giden kadın, yenge.

ÖNAD

Adı önde gelen, tanınan.

DERİ

İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten. Bu tabakadan yapılmış. Pazar veya panayır kurulan gün, dernek. İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu. Toplantı, düğün.

DİLA

Ey gönül.

UDUM

Yetenek, el uzluğu. Yudum. Yetenek, beceri.

ORDO

Takım.

KODO

Kısa boylu, tıkız kişi.

DORE

Altın rengi. Bu renkte olan.

OECD

Türkçe'de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bazen de İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı olarak anılır. Uluslararası bir ekonomi örgütü. 1961 yılında kurulmuştur. 1948 yılında kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (OEEC) devamı niteliğindedir. Üye ülkelerinin çoğu Avrupa Birliği üyesidir ve sanayi olarak gelişmiş ülkelerdir bir çoğu da sadece gözlemci olan üyelerdir.

AGDA

Kaynatılarak koyulaştırılmış pekmez, şeker vb., ağda.

SAYD

Said, karşılığı sayıd.

CÖDE

Küçük somun.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük