İçinde D geçen 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "d" olan 3 harfli toplam 170 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde d harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu d harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında d harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BOD

Biyolojik oksijen ihtiyacı.

DUB

Yalancı.

DOU

Doğu.

ZOD

Onarma (balta, keser vb.).

DİV

Bekâret, kızlık zarı. Dip. Pancar ve kökü, şeker pancarı. Büyük baş, koca kafa: Ele bir yumruk vurramki divin tüşer. Evin bir köşesi. Dev.

ŞUD

Şu.

DÜT

Ayaktopu oyununda şut. Kaleye top girme, sayı, gol.

DAŞ

Taş. Elmas, pırlanta gibi kıymetli taşlar. Muhakkak: Daş bu böyledir. El değirmeni. Dış.

NDA

Onda (III. teklik şahıs zamiri bulunma hâli).

IDL

Orta yoğunluklu lipoprotein.

DOL

Değil anlamında kullanılır. Bir kısım yer, vatan parçası. Sığır derisinden yapılmış torba. Soy, soyun devamını sağlayan çocuk. Canlılarda üremeyi sağlayan tohum. Damızlık hayvan.

FDA

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi. Amerikan gıda ve ilaç dairesi.

DUH

Acıma ünlemi.

ROD

Yunanca kırmızı anlamına gelen bir ön ek.

DİZ

Kaval, baldır ve uyluk kemiğinin birleştiği yer. Oturulduğunda uyluğun üst yanı.

DİP

Oyuk veya çukur bir şeyin en alt bölümü. Kapalı bir yerin kapıya göre en uzak bölümü. Dikili duran bir şeyin yerle birleştiği nokta ve çevresi veya bir şeyin yanı başı. Taban. Arka, kıç.

DOZ

Bir ilacın bir defada veya bir günde alınması gereken miktarı, dozaj. Genellikle bir davranış, bir konuşma vb.nde yeterli görülen ölçü, dozaj. Bir maddenin bir birleşiğe, bir karışıma giren veya girmesi gereken belli miktarı, düze, dozaj.

ICD

İzositrat dehidrojenaz.

DUT

Dutgillerden, kuzey yarım kürenin genellikle ılıman bölgelerinde yetişen, yapraklarıyla ipek böceği beslenen ağaç (Morus). Bu ağacın, ak, kara, pembe renkte ekşi veya tatlı, sulu meyvesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük