İçinde DÜ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 2192 tane kelime bulunuyor. İçerisinde dü bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu dü ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında dü olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

OKSİDOREDÜKTAZLAR, ÖDÜLLENDİREBİLMEK

16 harfli kelimeler

DÜŞÜNCELLEŞTİRME, MÜVELLİDÜLHUMUZA, ÖDÜLLENDİREBİLME

15 harfli kelimeler

ÖDÜLLENDİRİLMEK, ÇÖZDÜRÜLEBİLMEK, ÇÖZÜNDÜREBİLMEK, DÜĞÜMLEYEBİLMEK, DÜŞMANLAŞTIRMAK, DÜŞÜNDÜREBİLMEK, DÜZELTİLEBİLMEK, DÜZENLENEBİLMEK, DÜZENLETEBİLMEK, DÜZENLEYEBİLMEK, GÜDÜLELMAHACILI, ISILDÜZENLEYİCİ, İMMÜNOMODÜLATÖR, SÖNDÜRÜLEBİLMEK, SÖYÜNDÜRÜNÜLMEK, YUKARIDÜĞENCİLİ, YUKARIDÜZMEYDAN

14 harfli kelimeler

DÜŞÜNDÜRÜCÜLÜK, DÜZENLEMECİLİK, DÜZENLEYİCİLİK, ENDÜSTRİLEŞMEK, ENDÜSTRİYALİZM, AŞAĞIDÜZMEYDAN, ÇÖZDÜRÜLEBİLME, ÇÖZÜNDÜREBİLME, DÜĞÜMLEYEBİLME, DÜĞÜRCÜKLENMEK, DÜŞMANLAŞTIRMA, DÜŞÜNDÜREBİLME, DÜŞÜNÜLEBİLMEK, DÜZELTİLEBİLME, DÜZENLENEBİLME, DÜZENLETEBİLME, DÜZENLETTİRMEK, DÜZENLEYEBİLME, EKSTRAMEDÜLLER, FOTOREDÜKSİYON, GERÇEKMEDÜZLER, GÖDÜRSÜZLENMEK, İMİDOPEPTİDÜRİ, KARAGÖYÜNDÜRME, OKSİDOREDÜKTAZ, ÖDÜLLENDİRİLİŞ, ÖDÜLLENDİRİLME, SÖNDÜRÜLEBİLME, SÜRDÜRÜMLENMEK

13 harfli kelimeler

BAŞDÜMENCİLİK, DÜŞÜNCESİZLİK, ELHAMDÜLİLLAH, ENDÜSTRİLEŞME, İNDİVİDÜALİST, İNDİVİDÜALİZM, ÖDÜLLENDİRMEK, REPRODÜKSİYON, SÜRÜNDÜRÜLMEK, TEKDÜZELEŞMEK, ABDÜLKADİRKÖY, BÖLDÜREBİLMEK, ÇAMURDÜNEMESİ, ÇÖYDÜRÜKLEMEK, ÇÖZDÜREBİLMEK, ÇÖZELENDÜRMEK, ÇÖZÜNDÜRÜLMEK, DANLAYADÜŞMEK, DESDİLİDÜMLEK, DÖNDÜREBİLMEK, DÜĞÜCÜKLENMEK, DÜMBELEKÇİLİK, DÜMSÜYHLEMEYH, DÜMÜKDÜRÜLMEK, DÜŞLEYEBİLMEK, DÜŞÜNDÜRMELİK, DÜŞÜNÜLEBİLME, DÜZELTEBİLMEK, DÜZELTMECİLİK, DÜZENLEŞTİRME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

DÖVDÜRTÜLMEK, DÜRTÜŞTÜRMEK, DÜŞKÜNLEREVİ, DÜŞKÜNLEŞMEK, DÜŞMANLAŞMAK, DÜŞÜNCELİLİK, DÜŞÜNDÜRTMEK, DÜZELTİCİLİK, GÜLDÜRÜCÜLÜK, GÜNDÜZSEFASI, KONDÜKTÖRLÜK, MÜVELLİDÜLMA, ÖDÜLLENDİRME, PRODÜKTİVİTE, PRODÜKTÖRLÜK, SÜRÜNDÜRÜLME, TEKDÜZELEŞME, KADINDÜĞMESİ, AMİNOASİDÜRİ, AŞAĞIDÜRMELİ, BÖLDÜREBİLME, BÜZDÜKLENMEK, ÇOKDÜZEYLEME, ÇÖZDÜREBİLME, ÇÖZÜNDÜRÜLME, DEĞİRMENDÜZÜ, DEĞZİNDÜRMEK, DENİZGÖRÜNDÜ, DEREGÜNDÜZLÜ, DÖNDÜREBİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BAŞMÜDÜRLÜK, ÇOBANDÜDÜĞÜ, ÇÖZÜNDÜRMEK, DÖNDÜRÜLMEK, DÖRDÜNCÜLÜK, DÖVDÜRTÜLME, DÖVDÜRÜLMEK, DÜELLOCULUK, DÜĞMELENMEK, DÜĞÜMLENMEK, DÜĞÜNCÜBAŞI, DÜRTÜKLEMEK, DÜRTÜŞLEMEK, DÜRTÜŞTÜRME, DÜŞKÜNLEŞME, DÜŞMANLAŞMA, DÜŞÜNCELLİK, DÜŞÜNDEŞLİK, DÜŞÜNDÜRMEK, DÜŞÜNDÜRTME, DÜŞÜNDÜRÜCÜ, DÜŞÜNÜCÜLÜK, DÜZELTİLMEK, DÜZENLEMECİ, DÜZENLENMEK, DÜZENLEYİCİ, DÜZENSİZLİK, DÜZEYSİZLİK, DÜZTABANLIK, ENDÜSTRİYEL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDÜLLEZİZ, BAŞDÜMENCİ, DEDÜKSİYON, DÖRDÜZLEME, DÖVDÜRTMEK, DÜBBÜASGAR, DÜDÜKLEMEK, DÜĞMELEMEK, DÜĞÜMLEMEK, DÜRÜMLEMEK, DÜŞEYAZMAK, DÜŞÜNCESİZ, DÜŞÜNÜLMEK, DÜŞÜNÜRLÜK, DÜŞÜRÜLMEK, DÜZENCİLİK, DÜZENLEMEK, DÜZENLEŞİK, DÜZENLİLİK, ENDÜKSİYON, GÖMÜLDÜRÜK, GÖRDÜRTMEK, GÜDÜMLEMEK, GÜDÜMLÜLÜK, GÜNDÜZLERİ, GÜPEGÜNDÜZ, HÖDÜKLEŞME, KÜKÜRDÜMSÜ, MODÜLASYON, ÖDÜNÇLEŞME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ARŞİDÜŞES, BEŞİKDÜZÜ, BÖLDÜRMEK, BÜZDÜRMEK, ÇÖĞDÜRMEK, ÇÖZDÜRMEK, DALGÜNDÜZ, DARIDÜNYA, DÖNDÜRMEK, DÖVDÜRMEK, DÖVDÜRTME, DÜDÜKLEME, DÜĞMELEME, DÜĞÜMLEME, DÜLGERLİK, DÜMBÜKLÜK, DÜRTÜLMEK, DÜRTÜŞMEK, DÜRÜMLEME, DÜRÜSTLÜK, DÜŞEYAZMA, DÜŞKÜNLÜK, DÜŞMANLIK, DÜŞSÜZLÜK, DÜŞÜNCELİ, DÜŞÜNTÜLÜ, DÜŞÜNÜLME, DÜŞÜRTMEK, DÜŞÜRÜLME, DÜVESİMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BAŞMÜDÜR, BÖLDÜRME, BÜZDÜRME, CİHARIDÜ, ÇÖĞDÜRME, ÇÖZDÜRME, ÇÜKÜNDÜR, DÖNDÜRME, DÖNDÜRÜŞ, DÖRDÜNCÜ, DÖVDÜRME, DÜELLOCU, DÜĞMESİZ, DÜĞÜMSÜZ, DÜĞÜNSÜZ, DÜĞÜRCÜK, DÜMBELEK, DÜMENSİZ, DÜNÜRLÜK, DÜNYAEVİ, DÜNYALIK, DÜRBÜNLÜ, DÜRTÜLME, DÜRTÜŞME, DÜRÜLMEK, DÜŞÇÜLÜK, DÜŞESLİK, DÜŞEYLİK, DÜŞLEMEK, DÜŞMANCA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARŞİDÜK, DÜALİST, DÜALİZM, DÜDÜKÇÜ, DÜDÜKLÜ, DÜĞMECİ, DÜĞMELİ, DÜĞÜMLÜ, DÜĞÜNCÜ, DÜMENCİ, DÜNÜRCÜ, DÜNYADA, DÜNYALI, DÜNYEVİ, DÜPEDÜZ, DÜRMECE, DÜRTMEK, DÜRÜLME, DÜRÜLÜŞ, DÜŞLEME, DÜŞÜNCE, DÜŞÜNME, DÜŞÜNÜM, DÜŞÜNÜR, DÜŞÜNÜŞ, DÜŞÜRME, DÜŞÜRÜM, DÜŞÜRÜŞ, DÜTTÜRÜ, DÜVENCİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BORDÜR, BÜGDÜZ, DÖRDÜL, DÖRDÜN, DÖRDÜZ, DÜELLO, DÜĞMEK, DÜĞMÜK, DÜKLÜK, DÜLDÜL, DÜLGER, DÜMBÜK, DÜMDAR, DÜMDÜZ, DÜMTEK, DÜNDEN, DÜRBÜN, DÜRMEK, DÜRTME, DÜRTÜŞ, DÜRÜLÜ, DÜRÜST, DÜSTUR, DÜŞKÜN, DÜŞMAN, DÜŞMEK, DÜŞSEL, DÜŞSÜZ, DÜZEME, DÜZGÜN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BEDÜK, DÜBEL, DÜBEŞ, DÜÇAR, DÜDEN, DÜDÜK, DÜĞME, DÜĞÜM, DÜĞÜN, DÜMEN, DÜNİT, DÜNKÜ, DÜNÜR, DÜNYA, DÜRME, DÜRTÜ, DÜRZİ, DÜRZÜ, DÜŞÇÜ, DÜŞES, DÜŞEY, DÜŞKÜ, DÜŞME, DÜŞÜK, DÜŞÜN, DÜŞÜŞ, DÜŞÜT, DÜVEL, DÜVEN, DÜVER, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DÜET, DÜĞÜ, DÜSE, DÜVE, DÜZE, GÜDÜ, ÖDÜL, BÖDÜ, BÜDÜ, CÖDÜ, DÜBE, DÜDÜ, DÜFA, DÜFE, DÜGA, DÜGE, DÜGİ, DÜGÜ, DÜĞE, DÜKE, DÜMA, DÜME, DÜNA, DÜNE, DÜÖD, DÜÖT, DÜRE, DÜRİ, DÜRR, DÜRÜ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DÜK, DÜZ, DÜĞ, DÜH, DÜM, DÜN, DÜP, DÜR, DÜŞ, DÜT, ÖDÜ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

İki. Duman. Diyor.

DÜŞÜNDÜREBİLMEK

Düşündürme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZENLENEBİLMEK

Düzenlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇÖZÜNDÜREBİLMEK

Çözündürme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÖDÜLLENDİRİLMEK

Ödüllendirme işi yapılmak.

MÜVELLİDÜLHUMUZA

Oksijen.

ÖDÜLLENDİREBİLME

Ödüllendirebilmek işi.

DÜZELTİLEBİLMEK

Düzeltilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇÖZDÜRÜLEBİLMEK

Çözdürülme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜZENLETEBİLMEK

Düzenletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜŞMANLAŞTIRMAK

Düşmanlaşmasına yol açmak.

DÜŞÜNCELLEŞTİRME

Kimi olguların en belirgin örneklerine dayalı bir bilimsel çözümleme aracı ve kuram yapma temeli.

OKSİDOREDÜKTAZLAR

Bir bileşiğin indirgenmesiyle diğer bileşiğin oksidasyonunu katalizleyen herhangi bir enzim sınıfı. Dehidrojenazlar, katalazlar, oksidazlar, redüktazlar, peroksidazlar gibi. Oksidasyon redüksiyon enzimleri.

DÜZENLEYEBİLMEK

Düzenleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÖDÜLLENDİREBİLMEK

Ödüllendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DÜĞÜMLEYEBİLMEK

Düğümleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında DÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AÇIKÇASI

Açık söylemek gerekirse, Türkçesi. Düpedüz.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

ACUN

Dünya.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ADALETSİZ

Adalete aykırı düşen (şey). Adaleti olmayan (kimse).

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük