İçinde CİKE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "cike" olan, toplam 7 tane kelime bulunuyor. İçerisinde cike bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu cike ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında cike olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

GECİKEBİLMEK

11 harfli kelimeler

GECİKEBİLME

9 harfli kelimeler

OCİKEDİSİ

6 harfli kelimeler

CİCİKE, ELCİKE, VİCİKE

4 harfli kelimeler

CİKE

Bazı kelimelerin anlamları

CİKE

Aşık kemiğinin çukur tarafı.

ELCİKE

Haşhaş yağı çıkaran cendere. (Elmirdağ Afyonkarahisar; Emet Kütahya) (Dereköy Eşme Uşak).

CİCİKE

Tarla kuşu.

GECİKEBİLME

Gecikebilmek işi.

VİCİKE

Küçük, ufak.

GECİKEBİLMEK

Gecikme imkânı veya olasılığı bulunmak.

OCİKEDİSİ

Amerika'dan köken alan, Habeş, Amerikan kısa tüylü ve Siyam ırkları karışımından oluşan, Güney Amerikalı vahşi kedi Ocelat'a benzerliği nedeniyle bu adı almış, iri vücudu, kısa ve muntazam gövdesi, gelişmiş kasları ve geniş göğüs yapısı sayesinde oldukça atletik görünen, küçük ve oval baş yapısı ve dikkat çekici boyutlardaki büyük kulakları en belirgin özelliği olan, tüyleri yumuşak ve benekli, genelde gümüş tonları, kahve lila ve çikolata renklerinde, yüz bölgesindeki tüyleri vücudundakilere göre daha açık renkli, akılcı ve mantıklı yapıda, oldukça etkin, atletik ve sportmen, zamanla Siyamların uyanık, nazik ve sevecen yapılarını da alan, kısa tüylü kedi ırkı.

  -   -   -  

Anlamında CİKE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde CİKE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

HİCİKMEK

İçini çekerek ağlamak: Çocuk hicike hicike ağlıyor. Ürpermek.

HELE

Özellikle. "Sonunda" anlamıyla geciken davranışları bildirmek için kullanılan bir söz. Uyarma, korkutma veya söz verme anlatan bir söz.

BASUK

Cılız, zayıf, boysuz. Türlü sebeplerle basıldığına inanılan ve bu yüzden hastalanan loğusa kadın, yürümesi geciken çocuk.

İÇYÜKÜL

Bir dış elektrik alanı etkisinde, iç yükleri sınırlı sürçmelere uğrayan ya da çiftucaylı özdecikelri dönerek dış alanla etkileşen, böylece iç yapısı üzerinde bilgi edinilen yalıtkan bir özdek. anlamdaş yalıtkan.

BASHUN

Türlü sebeplerle basıldığına inanılan ve bu yüzden hastalanan loğusa kadın, yürümesi geciken çocuk. Baskın.

BASILMIŞ

Türlü sebeplerle basıldığına inanılan ve bu yüzden hastalanan loğusa kadın, yürümesi geciken çocuk.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük