İçinde CH geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ch" olan, toplam 147 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ch bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ch ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ch olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

CHOLİSTANİKOYUNU, DUTCHERCİSİMCİĞİ, ECHİNOSTOMATİDAE, ICHTHYOPHTHİRİUS, PENTATRİCHOMONAS, SCHİSTOSOMATİDAE, TRİCHOSTRONGYLUS

15 harfli kelimeler

ARCHAEOBACTERİA, CHEYLETİELLİDAE, CHİHUAHUAKÖPEĞİ, CHROMOBAKTERİUM, DACHSHUNDKÖPEĞİ, LEİSCHMANBOYASI, MİCHAELİSBOYASI, PROMPHORHYNCHUS, PSYCHOACOUSTİCS, SAKAGUCHİDENEYİ, SCHİSTOCEPHALUS, SCHİSTOSOMATİUM, SCHMİDTSENDROMU, TRİCHOBİLHARZİA

14 harfli kelimeler

CHONDRİCHTHYES, CHRYSOMONADİDA, ECHİNORHYNCHUS, MUNCHKİNKEDİSİ, OPİSTHORCHİDAE, SCHİZOTRYPANUM, SCHOENOPLECTUS, TRACHİPTERİDAE, TRİCHİNELLİDAE, TRİCHOCEPHALUS, TRİCHOMONADİDA, TRİCHOSOMOİDES, TRİTRİCHOMONAS

13 harfli kelimeler

ACHROMOBACTER, CHİRACANTHİUM, ECHİNOCHASMUS, ECHİNODERMATA, HALARACHNİDAE, PARACHORDODES, PARAMETORCHİS, PSEUDOLYNCHİA, PTEROBRANCHİA, SACCHAROMYCES

12 harfli kelimeler

CHAETOGNATHA, CHASTEKFELCİ, CHEYLETİELLA, CHİLODONELLA, CHİRONOMİDAE, ECHİNOCOCCUS, GASTROTRİCHA, ICHTHYOMYZON, KOCHYASALARI, KOİLLONYCHİA, MYZORHYNCHUS, NUDİBRANCHİA, OPİSTHORCHİS, OSTEİCHTHYES, PERİTRİCHİDA, SCHİSTOSOMUM, SPOROTRİCHUM, TRİCHECHİDAE, TRİCHODECTES, TRİCHOPHYTON, TRİCHUROİDEA, TRİONYCHİDAE, ZANNİCHELLİA

11 harfli kelimeler

ACHATİNİDAE, ANSCOCHROME, CHELİCERATA, CHİLOGNATHA, CHLOROPİDAE, COCHLİOMYİA, DİTYLENCHUS, ECHİNOCHLOA, ECHİNOSTOMA, ECHİUROİDEA, EHRLİCHİEAE, ESCHERİCHİA, HYDROCHARİS, KİNORHYNCHA, OLİGOCHAETA, PERİTRİCHİA, PSYCHODİDAE, SCHİSTOSOMA, SYMBRANCHİİ, TECHNİCOLOR, TECHNİSCOPE, TETRANYCHUS, TRİCHİNELLA, TRİCHOMONAS, TRİCHOPHYRA, TRİCHOPTERA, TRİCHURİDAE

10 harfli kelimeler

CHARACİDAE, CHELONİDAE, CHİRONOMUS, CHORİOPTES, CHRYSOMYİA, CLONORCHİS, ECHİNOİDEA, EKTACHROME, ESHERİCHİA, GEOTRİCHUM, GEVACHROME, HAEMONCHUS, HERCİMERCH, KODACHROME, ONCHOCERCA, ROCHALİMEA, SCHİFFBAZI, TECHNİRAMA, TRİCHOSOMA, TROCHOİDEA

9 harfli kelimeler

ACHTHERES, ARACHNİDA, CHABERTİA, CHİLOPODA, CHLAMYDİA, CHROMATİC, ECHİURİDA, EHRLİCHİA, METORCHİS, MONONCHUS, TRİCHURİS

8 harfli kelimeler

CHAGASİA, CHRYSOPS, DRASCHİA, HACHACIK, TOUCHİNG, TRİCHİNA

7 harfli kelimeler

ACHAMIR, VECHİYE

6 harfli kelimeler

CHİTON, CHORUS, EHDACH, PİCHİA, RÜCHAN

5 harfli kelimeler

CHIPS, CHORD, PİTCH, VECHİ

4 harfli kelimeler

ACHE, ECHO, PACH

3 harfli kelimeler

ACH, CHE

Bazı kelimelerin anlamları

PROMPHORHYNCHUS

Boynu ve proboskisi uzun, hemen hemen silindirik olup 10-14 çengeli bulunan, 12-20 çengel sırasına sahip bir akantosefal cinsi.

ARCHAEOBACTERİA

Peptidoglikandan yoksun prokaryot organizmalar.

CHOLİSTANİKOYUNU

Pakistan'da bulunan, kuyruğu ince-kısa, etçi yapağıcı özellikte, yapağı rengi beyaz, baş ve kulaklar ise siyah veya kahverengi renkte koyun ırkı.

CHİHUAHUAKÖPEĞİ

Şivava köpeği.

SCHİSTOSOMATİDAE

İnsan ve hayvanlarda parazitlenen, Heterobilharzia, Schistosomatium, Schistosoma, Ornithobilharzia, Bilharziella, Trichobilharzia, Pseudobilharzia ve Austrobilharzia cinslerini içeren, Trematoda sınıfından kan kelebeği ailesi.

PENTATRİCHOMONAS

Beş adet anteriyor falgelluma sahip, Trichomonas cinsini içeren parazitik protozoa.

DACHSHUNDKÖPEĞİ

Almanya'dan köken alan, geçmişinin 5000 yıl kadar önceye Mısırlı Teckel ırkına dayandığı düşünülen, uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken, rengi koyu kızıl veya kahverengi-siyah, boynu uzun ve kaslı, göğsü geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karnı içe doğru gergin, kuyruğu uzun ve sırtla aynı hizada taşınan, canlı ve sevecen aynı zamanda neşeli, meraklı ve zeki, havlamayı seven ve kendinden beklenmeyecek kadar yüksek ses çıkaran, tavşan ve özellikle porsuk avlamak amacıyla kullanılmış, bekçilik ve avcılık özellikleri gelişmiş köpek ırkı, sosis köpek.

CHEYLETİELLİDAE

Genellikle evcil hayvanlarda ara sıra insanlarda enfestasyona neden olan Cheyletiella cinsini içeren akar ailesi.

MİCHAELİSBOYASI

Alkolde metilen mavisi ve asetondaki eozin çözeltilerinin karıştırılmasıyla elde edilen bir boya. Kanın biçimli elemanlarının ortaya konmasında kullanılır.

ECHİNOSTOMATİDAE

Echinochasmus ve Echinostoma cinslerini içeren ön kısımlarında dikenli bir yaka taşıyan, vücutları uzun ve dikenlerle kaplı, genellikle çekmenleri birbirine yakın olan bir trematod ailesi.

DUTCHERCİSİMCİĞİ

Lenfosit ve plazma hücrelerinin tümörlerinde antikor içeren sitoplazmanın çekirdeğe fıtıklaşması sonucu oluşan çekirdek içi cisimcik.

CHROMOBAKTERİUM

Küçük, sporsuz hareketli, gram negatif ve değişik renklerde pigment oluşturan, Pseudomonaslara benzeyen, genellikle toprak ve suda bulunan, apse, ishal ve septisemi oluşturan çomak biçimli bir bakteri cinsi.

LEİSCHMANBOYASI

Metilen mavisi ve eozin karışımından oluşan kan hücreleri ve kimi kan parazitlerinin saptanmasında kullanılan bir boya.

TRİCHOSTRONGYLUS

Trichostrongylidae ailesinde bulunan ve erişkinleri oldukça küçük olan ve baş kısmını enfekte insan ve hayvanların ince bağırsak mukozasına gömen, yumurtaları kancalı kurt yumurtalarıyla karışabilen nematod cinsi.

ICHTHYOPHTHİRİUS

Hymenostomatida takımında, Ophryoglenina alt takımında bulunan dokuyla beslenen protozoon cinsi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük