İçinde C geçen 15 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "c" olan 15 harfli toplam 199 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde c harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu c harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında c harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CAHİLLEŞEBİLMEK

Cahilleşme olasılığı bulunmak.

ALACAKLANDIRICI

Vadeli satış yapan firmaların her türlü mal ve hizmet satışından doğan haklarını devralan finansal kuruluş.

CHİHUAHUAKÖPEĞİ

Şivava köpeği.

CERATOPOGONİDAE

Diptera takımı ve Nematocera alt takımı içinde yer alan, dişileri insan ve hayvanlardan kan emerek beslenen kimi virüs, protozoon ve helmintlere vektörlük eden, oldukça küçük sinekleri içeren aile. Veteriner hekimlik açısından bu ailede bulunan Culicoides cinsindeki türler önemlidir.

CANSIZLAŞTIRMAK

Cansız duruma getirmek. Bir dişin canlı dokusunu yok etmek.

DERECELENDİRMEK

Dereceleme işini yaptırmak.

KIRAATHANECİLİK

Kıraathanecinin yaptığı iş.

CIVIKLAŞTIRILMA

Cıvıklaştırılmak işi.

UMURSAMAZCASINA

Umursamazca.

YÜRÜKKARACAÖREN

Afyon ili, Bolvadin belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

BİLGİSAYARCILIK

Bilgisayarcının yaptığı iş.

CAZİBELEŞTİRMEK

Çekici, alımlı duruma getirmek.

EKLEMBACAKLILAR

Sert bir kitinle örtülü vücutları iki yanlı bakışık, ayakları eklemli olup, böcekler, örümcekler, kabuklular ve çok ayaklılar gibi asalakbilim yönünden pek önemli sınıfları içine alan omurgasızlar kökü. (Arthropoda), Sölomlu hayvanların birincil-ağızlılar (Protostomia) filumunun en geniş bir dalı. Vücutları baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölgeye ayrılmıştır. Her bölge çeşitli sayıda bölütlerden yapılmıştır. Bölütlere bağlı oları ekstremiteler daima eklemli parçalardan yapılmışlardır. Kan birincil ve ikincil karın boşluklarının birleşmesinden meydana gelen genel vücut boşluğu ya da kan boşluğu içinde dolaşır. Deri zaman zaman atılan kitin bir örtü ile kaplıdır. Petek gözler gelişmiştir. Ayrı eşeylidirler. Kara, su ve havada yaşarlar. 700000 kadar türü vardır. İlkel-eklembacaklılar (Malacopoda) ve gerçek-eklembacaklılar (Euarthropoda) olmak üzere iki alt-dala ayrılırlar.

DESTEKLEYİCİLİK

Destekleyicinin yaptığı iş. Destekleyici olma durumu.

HAYVANİÇİNCİLİK

Hayvanların ahlaki ve toplumsal konumları, hayvan refahı ve hayvan haklarıyla ilgili tartışmalarda hayvanı merkez alan görüş, zoosantrizm.

GÜNCELLEYEBİLME

Güncelleyebilmek işi.

CESARETLENDİRME

Cesaretlendirmek işi, yüreklendirme, yiğitlendirme.

ENCEPHALİTOZOON

Orijinal olarak Sporozoea sınıfının bir üyesi olup günümüzde Microsporea sınıfının bir parçası olarak kabul edilen paraziter protozoa cinsi.

HEYECANLANDIRMA

Heyecanlandırmak işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük