İçinde C geçen 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "c" olan 14 harfli toplam 304 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde c harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu c harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında c harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ANCYLOSTOMİDAE

Kancalı kurtlar.

GÖZDENGEÇİRİCİ

Geçmişte kabul edilen bir durum veya görüşün gözden geçirilerek yeniden ortaya konmasını ileri süren kişi. Devrimci bakış açısından Marksizmi doğrulamak ya da haklı çıkarmak için yeniden yorumlayıp özünü değiştirerek bu görüşü savunan kişi.

SEĞRİCEKLENMEK

Yerinde duramamak, kıpır kıpır oynamak.

FAKIEKİNCİLİĞİ

Kayseri ili, Pınarbaşı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

GEBERCİKLENMEK

İlkbaharda ağaçlar tomurcuklanmak.

HALORAGİDACEAE

Gövdeleri yuvarlak kesitli ve gövde içi ışınsal perdeli olup renkleri yeşilden kırmızı kahverengiye kadar değişen, durgun ve akarsularda gelişen, çok yıllık su bitkileri.

SIĞIRCIKGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımından, gagaları düz ya da hafif kıvrık, kanatları uzun ve sivri, böcek ve meyvelerle beslenen, 125 kadar türü bulunan bir familya. Sığırcık (Sturnus vulgaris), ala sığırcık (S.roseus) iyi bilinen türleridir. (Sturnidae),iyi bilinirler. Göçederler. Böcek, meyve yerler.

DOMANİÇKOZLUCA

Kütahya ilinde, Domaniç belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

EVCİLLEŞTİRMEK

Evcil bir duruma getirmek, ehlîleştirmek.

DOLANDIRICILIK

Dolandırıcı olma durumu, ayyarlık. Dolandırıcının yaptığı iş.

CAZİPLEŞTİRMEK

Cazip duruma getirmek.

HAMAMBÖCEKLERİ

On bir bölümden yapılma karınları, eşit olmayan iki çift kanatları bulunan, bitkisel, hayvansal her çeşit besini oburca yiyen, kurtçukları erginlerine benzer, karanlık ve sıcak sever, uzun duyargalı böcekler takımı.

UCUZLATABİLMEK

Ucuzlatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ECHİNORHYNCHUS

Vücudu küçük veya orta büyüklükte, proboskis uzun ve ventrale dönük, 9-26 çengel sırasına sahip olup her sırada 5-16 adet çengel bulunan bir Akantosefala cinsi.

CİDDİYETSİZLİK

Laubalilik.

KARABORSACILIK

Karaborsacı olma durumu.

KALORİFERCİLİK

Kalorifercinin yaptığı iş.

BUHARLAŞTIRICI

Buharlaşma işlemini gerçekleştiren alet. Sıvıların buharlaştırmasında kullanılan aygıt.

ACILAŞTIRILMAK

Tadı acı duruma getirilmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük