İçinde C geçen 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "c" olan 10 harfli toplam 1944 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde c harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu c harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında c harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TRİCHOSOMA

Capillaria.

INCIKLAMAK

Kederlenmek.

İNCEGUŞLUK

Sabahla kuşluk arasındaki zaman.

MINCIKLAMA

Mıncıklamak işi.

BUZALAMACI

Oyun oynarken mızıyan, mızıkçı.

ERKİNCİLİK

Bireyin özgürlüğünü ve ekonomik güçler arasında hür yarışmayı savunan, bireyler, sınıflar ve uluslararasındaki ekonomik ilişkilere devletin karışmamasını isteyen öğreti, liberalizm, toplumculuk karşıtı. Herkese vicdan, inanç, düşünce özgürlüğü tanınmasının gerekli olduğunu savunan, hür düşünüşe bağlı dünya görüşü, liberalizm. Düşünme ve konuşma özgürlüğünü benimseyen, kişileri doğal yetenek ve ilgileri yönünde geliştirmeyi eğitimin temel ereklerinden sayan görüş. Zihnin, özellikle mantık, matematik, klasik diller ve fizikötesi gibi bilgi dallarını kapsayan bir öğretim programı ile özgürlüğe kavuşabileceğini ileri süren eğitim görüşü. Ekonomide yasalar sınırı içinde kalmak koşulu ile her tür girişimde alabildiğine özgürlüğü olumlu kılan yöntem. Ekonomik yaşamda hem bireyin, hem de toplumun en büyük çıkarını gerçekleştirmenin en iyi yolunun yarışma özgürlüğü olduğunu savunan öğreti. (Erkinci ekonomi düzeninin siyasal görüşü)İnsanın haksız ya da gereksiz sayılan bütün zorlama ve baskılardan kurtarılmasını savunan öğreti.

YERCEGÖVCE

Kokarca.

LAĞIMCILIK

Lağımcının yaptığı iş.

PARÇACIKLI

Parçacığı olan, partiküllü.

CIĞAZLAMAK

Oyunda mızıkçılık etmek.

PROJECİLİK

Projeci olma durumu.

CAMLATILMA

Camlatılmak işi.

CIZIKLAMAK

Acele etmek. Zor karşısında oraya buraya koşturmak.

PENİCULİNA

Hymenostomatia alt sınıfında, Hymenostomatida takımında bulunan birçok türü alg yapılı ve Gram negatif, Paramecium cinsini içeren, büyük, serbest yüzen, biçimi değişmeyen, tatlı su protozoa alt takımı.

ILICAPINAR

Konya şehri, Taşkent ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

PICİKLEMEK

Köklenmek, kök vermek : Bu sene diktiğimiz kavaklar pıciklemiş.

OCAKDELİĞİ

Ocağın içinde kibrit, çıra ve benzerleri şeyleri koymak için yapılan raf.

OBURCASINA

Oburca.

KARABALCIK

Sivas şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KÖSEHACILI

Kayseri şehrinde, Bünyan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük