İçinde CIMLA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "cımla" olan, toplam 3 tane kelime bulunuyor. İçerisinde cımla bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu cımla ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında cımla olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CIMLA

Çapak.

KIVILCIMLANMA

Kıvılcımlanmak işi.

KIVILCIMLANMAK

Kıvılcım saçarak yanmak, kıvılcımlı duruma gelmek.

  -   -   -  

Anlamında CIMLA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde CIMLA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GORUCAK

Kuru ot ve çubuğun yakılırken çıkarttığı kıvılcımların sönmüş hali. Kurum, is.

CİLTİLLENDİRMEK

Kıvılcımlandırmak.

CİLTİLLEMEK

Kıvılcımlanmak.

CİLTİLLENMEK

Kıvılcımlanmak. Kızdırmak, öfkelendirmek.

ÇOĞO

Sönmüş ateşin kıvılcımlanması (hk.). Çok yanmış ateş.

KAVCAR

Ağaç rendelenirken çıkan talaş. Ardıç ağacının kabuğu. Darı kabuğu. 30-40 cm. uzunluğunda, kemik saplı çalı, budak kesmeye yarayan bıçak. Kıvılcımla tutuşabilen nesne, kav.

KORONA

Güneş tacı. Zavallı. Aken tipi meyveye sahip bazı bitki meyvelerinin üzerinde taç şeklinde yer alan yapılar. Denizlâlelerinin tekası. 3.Rotator gibi bazı hayvanların ön tarafında bulunan silli, halkasal yapı. Yüksek gerilimli hatlarda ve kıvılcımla ateşlenen motorlarda daha çok gözlenen, oksijenin iyonlaşıp ozon oluşmasına sebep olan elektriksel boşalım etkisi. Oluşan ozonun şiddetli yükseltgeyici etkisinden dolayı bu tür yerlerdeki kablo, tel veya fiş bağlantılarında yükseltgenmeye dirençli naylon, neopren ve diğer sentetik maddeler kaplama için kullanılır. Deniz lalelerinin tekası. Rotator gibi bazı hayvanların başlarında bulunan silli, halkasal yapı. Taç, çelenk. Taç veya çelenge benzeyen oluşum.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük