İçinde BO geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "bo" olan, toplam 2051 tane kelime bulunuyor. İçerisinde bo bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu bo ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında bo olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BOLLAŞTIRILABİLME, BORAZANKUŞUGİLLER, CÜZDANBOŞALTTIRAN, KARBOKSİPENİSİLİN, RAMBOUİLLETKOYUNU, RİBONÜKLEOPROTEİN, SEMBOLLEŞTİRİLMEK, SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ

16 harfli kelimeler

BOLLAŞTIRABİLMEK, BONKÖRLEŞEBİLMEK, BOYUTLANDIRILMAK, DEKARBOKSİLASYON, DİPHYLLOBOTHRİUM, GUMBOROHASTALIĞI, HİPERKATABOLİZMA, HİPERMETABOLİZMA, İPLİKBOYNUZLULAR, KARBOKSİPEPTİDAZ, KARBONATLAŞTIRMA, MEİBOMİANADENOMU, RANVİERBOĞUMLARI, SEMBOLLEŞTİRİLME, YİLANBOYUNGİLLER, YUKARIBOYNUYOĞUN

15 harfli kelimeler

BORÇLANDIRILMAK, SEMBOLLEŞTİRMEK, AŞAĞIBOYNUYOĞUN, BOĞAZCUMAFAKILI, BOĞAZLANABİLMEK, BOĞAZLAŞABİLMEK, BOĞAZLATABİLMEK, BOĞAZLAYABİLMEK, BOĞAZLAYIVERMEK, BOĞUKLAŞABİLMEK, BOĞUMLANABİLMEK, BOLLAŞTIRABİLME, BOMBALANABİLMEK, BOMBALATABİLMEK, BOMBALAYABİLMEK, BOMBALAYIVERMEK, BOMBELENEBİLMEK, BONKÖRLEŞEBİLME, BOŞALTILABİLMEK, BOŞALTILIVERMEK, BOYUTLANDIRILIŞ, BOYUTLANDIRILMA, BOZDURULABİLMEK, DÖNERBOYUNLULAR, HİPOMETABOLİZMA, HİPPOBOSKİDOZİS, KISABOYNUZLULAR, KÖKBOYASIGİLLER, LEİSCHMANBOYASI, LYMEBORELİYOZİS, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

BOYNUZLUGİLLER, BOYUNLANDIRMAK, BOYUTLANDIRMAK, KARABORSACILIK, ROBOTLAŞTIRMAK, SEMBOLLEŞTİRME, KARBONMONOKSİT, AŞAĞIBORANDERE, BOCALATABİLMEK, BOCALAYABİLMEK, BOĞAZLANABİLME, BOĞAZLAŞABİLME, BOĞAZLATABİLME, BOĞAZLAYABİLME, BOĞAZLAYIVERME, BOĞUKLAŞABİLME, BOĞUKLAŞTIRMAK, BOĞUMLANABİLME, BOLLAŞTIRILMAK, BOMBALANABİLME, BOMBALATABİLME, BOMBALAYABİLME, BOMBALAYIVERME, BOMBELENEBİLME, BONSMARASIĞIRI, BORNOVAMİSKETİ, BOŞALTILABİLME, BOŞALTILIVERME, BOŞATILABİLMEK, BOYATILABİLMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BORAZANCIBAŞI, BORÇLANDIRMAK, GÜVERCİNBOYNU, HİDROKARBONAT, KARBONDİOKSİT, ROBOTLAŞTIRMA, ŞEKERCİBOYASI, VOLEYBOLCULUK, İNEBOLUKÜTÜĞÜ, ANTİMETABOLİT, ARABACIBOZKÖY, BAŞBOYUNDURUK, BOBTAİLKÖPEĞİ, BOCALATABİLME, BOCALAYABİLME, BOĞASAKLANMAK, BOĞAZDANLAŞMA, BOĞAZLATILMAK, BOĞDURABİLMEK, BOĞDURUVERMEK, BOĞUKLAŞTIRMA, BOLLAŞABİLMEK, BOLLAŞIVERMEK, BOLLAŞTIRILMA, BOMBALATILMAK, BOŞALTABİLMEK, BOŞALTIVERMEK, BOŞANDIRILMAK, BOŞATILABİLME, BOŞİNANÇÇILIK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BAŞIBOZUKLUK, BODOSLAMADAN, BOLLAŞTIRMAK, BONCUKLANMAK, BONCUKLAŞMAK, BORAZANCILIK, BORÇLANDIRMA, BORÇLANILMAK, BOTANİKÇİLİK, BOYNUZLANMAK, BOYNUZLAŞMAK, BOYNUZLATMAK, BOYNUZLUTEKE, BOZKIRLAŞMAK, HENTBOLCULUK, KARBONATLAMA, KARBONHİDRAT, KARBONLAŞMAK, ORDUBOZANLIK, OYUNBOZANLIK, SABOTAJCILIK, SEMBOLLEŞMEK, DOLDURBOŞALT, ABOMAZOPEKSİ, AMOEBOTAENİA, ANTİSEBOREİK, ARBOVİRÜSLER, AŞAĞIBOZKUYU, AŞAĞIKARABOY, ATEROEMBOLUS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABDESTBOZAN, ARABOZANLIK, BASKETBOLCU, BODURLAŞMAK, BOĞAZLANMAK, BOĞAZLAŞMAK, BOĞAZLATMAK, BOĞDURULMAK, BOĞUKLAŞMAK, BOĞUMLANMAK, BOLLAŞTIRMA, BOLŞEVİKLİK, BOMBALANMAK, BOMBALATMAK, BOMBARDIMAN, BONBONCULUK, BONCUKÇULUK, BONCUKLANIŞ, BONCUKLANMA, BONCUKLAŞMA, BORÇLANILMA, BORDOMTIRAK, BOSTANCILIK, BOŞALTILMAK, BOŞANDIRMAK, BOŞATTIRMAK, BOŞBOĞAZLIK, BOYKOTÇULUK, BOYLAMASINA, BOYNUZLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACEMBORUSU, ANABOLİZMA, BAŞIBOŞLUK, BİKARBONAT, BOCALATMAK, BODOSLAMAK, BOĞAZKESEN, BOĞAZLAMAK, BOĞAZLAŞMA, BOĞAZLIYAN, BOĞDURTMAK, BOĞUMLAMAK, BOĞUMLANMA, BOĞUŞULMAK, BOHÇALAMAK, BOMBALAMAK, BOMBALATMA, BONFİLELİK, BORÇLANMAK, BORDALAMAK, BOŞATTIRMA, BOYALANMAK, BOYASIZLIK, BOYATILMAK, BOYNUZUMSU, BOYUNDURUK, BOYUTLANMA, BOZDURTMAK, GELİNBOĞAN, HİPERBOLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALAYBOZAN, ARBORETUM, BASKETBOL, BAŞIBOZUK, BEYZBOLCU, BOAGİLLER, BOCALAMAK, BOCALATMA, BODOSLAMA, BOĞASAMAK, BOĞAZKALE, BOĞAZLAMA, BOĞDURMAK, BOĞDURTMA, BOĞMACALI, BOĞUMLAMA, BOĞUŞULMA, BOHÇALAMA, BOKLANMAK, BOKLAŞMAK, BOKSÖRLÜK, BOLİVYALI, BOLLANMAK, BOLLAŞMAK, BOLLATMAK, BOLOMETRE, BOLŞEVİZM, BOMBALAMA, BOMBARDON, BONCUKLUK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABONELİK, ARABOZAN, AYIBOĞAN, BAĞBOĞAN, BOCALAMA, BOCURGAT, BODURLUK, BOĞASAMA, BOĞAZSIZ, BOĞDURMA, BOĞMAKLI, BOĞULMAK, BOĞUŞMAK, BOHRİYUM, BOKLAMAK, BOKLANMA, BOKLAŞMA, BOLALMAK, BOLARMAK, BOLLANMA, BOLLAŞMA, BOLLATMA, BOLŞEVİK, BOLVADİN, BOMBESİZ, BONBONCU, BONCUKÇU, BONCUKLU, BONMARŞE, BOSTANCI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABONMAN, ABORJİN, ALABORA, AMFİBOL, BAŞIBOŞ, BEYZBOL, BOBİNAJ, BOĞALIK, BOĞANAK, BOĞASAK, BOĞAZLI, BOĞMACA, BOĞULMA, BOĞUMLU, BOĞUNTU, BOĞUNUK, BOĞUŞMA, BOHÇACI, BOKLAMA, BOLALMA, BOLARMA, BOMBACI, BOMBELİ, BONFİLE, BOPSTİL, BORASİT, BORAZAN, BORÇSUZ, BORİKLİ, BORNOVA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABORDA, BOALAR, BODRUM, BOĞADA, BOĞASI, BOĞMAK, BOKLUK, BOKSİT, BOKSÖR, BOLERO, BOLİÇE, BOLLUK, BOMBOK, BOMBOŞ, BOMBOZ, BONBON, BONCUK, BONJUR, BONKÖR, BOPLUK, BORAKS, BORALI, BORANİ, BORÇKA, BORÇLU, BORDRO, BORDÜR, BORİNA, BORNOZ, BORUCU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABONE, BOBİN, BOCUK, BODUÇ, BODUR, BOĞAK, BOĞAZ, BOĞMA, BOĞUK, BOĞUM, BOHÇA, BOHEM, BOKLU, BOLCA, BOMBA, BOMBE, BORAK, BORAN, BORAT, BORDA, BORDO, BORİK, BORSA, BORUK, BOYAR, BOYCA, BOYLU, BOYNA, BOYOZ, BOYUN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BOCA, BOCİ, BOĞA, BOKS, BOLU, BONE, BONO, BORA, BORÇ, BORU, BOYA, BOZA, SABO, ABBO, ABOF, ABOĞ, ABOH, ABOS, ABOU, ABOV, BOAZ, BOBA, BOBO, BOBU, BOCE, BOCU, BOÇA, BOÇK, BOÇO, BOÇU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BOA, BOK, BOL, BOM, BOP, BOR, BOŞ, BOT, BOY, BOZ, ABO, BOD, BOH, BON, BOS, İBO, OBO

2 harfli kelimeler

BO

Bazı kelimelerin anlamları

BO

Şaşma, korku, pişmanlık, beğenmeme, öfke, acıma bildirir ünlem. Bu.

DİPHYLLOBOTHRİUM

Geçmişte Bothriocephalus ve Dibothriocephalus olarak adlandırılan Diphyllobothriidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

GUMBOROHASTALIĞI

Enfeksiyöz bursal hastalık.

BOLLAŞTIRILABİLME

Bollaştırılabilmek işi.

SEMBOLLEŞTİRİLMEK

Simgeleştirilmek.

BOYUTLANDIRILMAK

Boyut kazanması sağlanmak.

DEKARBOKSİLASYON

Bir amino asitten karbondioksidin uzaklaştırılması. Bir molekülden karboksil grubunun ayrılması. Yapısında karboksil grubu bulunan bileşiklerin bu grubu kaybetmesi olayı.

SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ

Kırşehir ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

RİBONÜKLEOPROTEİN

RNA ve proteinden oluşan herhangi bir bileşik.

RAMBOUİLLETKOYUNU

Fransa'da elde edilmiş, ancak bugün en çok Amerika da yetiştirilen, yapağı verim ve kalitesiyle birlikte erken gelişme ve etçilik özellikleri de iyi olan, etçi-yapağıcı tip olarak kabul edilen vücut beyaz, yüz ve bacaklar yapağıyla örtülü, koçları boynuzlu olan koyun ırkı.

BONKÖRLEŞEBİLMEK

Bonkörleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

CÜZDANBOŞALTTIRAN

Yünden yapılmış kahverengi bir kadın kumaşı. (Avşar Gelendost Isparta).

HİPERKATABOLİZMA

Katabolizmanın anormal olarak artması durumu.

BOLLAŞTIRABİLMEK

Bollaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BORAZANKUŞUGİLLER

(Psophidae),iyi bilinir.

KARBOKSİPENİSİLİN

Benzilpenisilinin yan zincirinin alfa-karbonu üzerine amino grubu getirilmesi sonucu oluşan penisilin türevi ilaç.

  -   -   -  

Anlamında BO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.