İçinde BİK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "bik" olan, toplam 167 tane kelime bulunuyor. İçerisinde bik bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu bik ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında bik olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

TROMBİKULİYAZİS

14 harfli kelimeler

KAYADİBİKAVLAK, UBİKUİTİNLEŞME

13 harfli kelimeler

TROMBİKULOZİS

12 harfli kelimeler

ANTİMİKROBİK, BİKUSPİTALİS, HODİBİKLEMEK, İBİBİKGİLLER, KLOSTROFOBİK, MİKROAEROBİK

11 harfli kelimeler

MİKROSKOBİK, İBİKLİKAZMA, KİÇKİNEBİKE, MAKROSKOBİK, ORBİKULARİS

10 harfli kelimeler

BİKARBONAT, EDEBİKELAM, TATBİKATÇI, TELESKOBİK, HİDROFOBİK, MOZAMBİKLİ, TERMOFOBİK

9 harfli kelimeler

ANAEROBİK, ÇİTLEMBİK, ALTINBİKE, AMİKROBİK, ANTİRABİK, BİKEREMİZ, BİKIRICIK, CİTLENBİK, DOĞANBİKE, DUDUBİKEM, ERDİBİKEM, İBİKGÜGÜK, İBİKKUKUK, İBİKLEMEK, İBİKSEYDİ, KAKARİBİK, KELİBİBİK, KOKARİBİK, ORBİKULUS, SALIKBİKE, SALINBİKE, SÜLÜNBİKE, TARIMBİKE, TOLUNBİKE, UBİKUİTİN

8 harfli kelimeler

BİKESLİK, MİKROBİK, TATBİKAT, BİKIRTIK, BİKIRTİK, BİKLİNUM, BİKORNİS, CİRCİBİK, DİBİKARA, ERDİBİKE, GÜLBİKEM, IŞINBİKE, İBİKKAYA, İÇİMBİKE, İSENBİKE, UBİKİNON, UĞANBİKE, USUNBİKE, ZIRZUBİK

7 harfli kelimeler

AEROBİK, BİKARAR, AMFİBİK, BİKELLE, BİKIRIK, BİKUÇUK, ÇİLİBİK, DELEBİK, DUDİBİK, GELEBİK, GILİBİK, GİLİBİK, GÜLBİKE, GÜLİBİK, HANBİKE, HİBİBİK, HODİBİK, İSEMBİK, KELİBİK, KILİBİK, KUDİBİK, NAZBİKE, NEBİKÖY, ŞİBİKLİ, TATBİKİ, YİRİBİK

6 harfli kelimeler

BİKİNİ, İBİBİK, İBİKLİ, İBİKSİ, TATBİK, TOMBİK, YİLBİK, AYBİKE, BİKERE, BİKİTİ, BİKLEÇ, BİLBİK, CİNBİK, CİRBİK, ÇAPBİK, GUMBİK, İBİKEN, İBOBİK, İLBİKE, İVİBİK, KESBİK, KULBİK, KUMBİK, LEPBİK, NABBİK, ÖDEBİK, ŞEBBİK, ŞİRBİK, TEPBİK, TESBİK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİKES, BİKİR, İMBİK, KÜBİK, BEBİK, BİKAÇ, BİKAR, BİKAS, BİKAŞ, BİKÇİ, BİKEK, BİKEZ, BİKİS, BOBİK, BUBİK, CEBİK, CİBİK, DİBİK, EBİKE, ERBİK, GEBİK, GİBİK, GOBİK, HEBİK, İBBİK, İRBİK, KEBİK, KİBİK, LEBİK, LOBİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

İBİK, BİKA, BİKE, BİKİ, EBİK

3 harfli kelimeler

BİK

Bazı kelimelerin anlamları

BİK

Tarlada açılan su yolu, ark. Mermer kesmeğe yarayan külünk.

İBİKLİKAZMA

Sivri kısmı keser ağzı gibi olan kazma. (Mudurnu Bolu).

TROMBİKULOZİS

Trombiculidae ailesinde bulunan, larvaları fundalık tifüsüne neden olan riketsiya etkenlerini taşıyan Trombicula cinsi etkenlerin insan ve evcil hayvanlarda neden olduğu küçük, kızarıklık ve kabartılarla belirgin deri enfestasyonu, şigger deri yangısı, trombiozis, trombikulidiyazis, trombikulidiyazis.

MİKROSKOBİK

Mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan.

KAYADİBİKAVLAK

Bartın şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BİKUSPİTALİS

İki uçlu, iki parçalı.

KLOSTROFOBİK

Kapalı yer korkusuna ait, bu korkuyla ilgili.

ORBİKULARİS

Dairesel, daire biçiminde olan.

KİÇKİNEBİKE

Küçük hanım.

MİKROAEROBİK

Mikroaerofil.

UBİKUİTİNLEŞME

Ubikuitinin bir proteine kovalent bağlarla bağlanması.

TROMBİKULİYAZİS

Trombikulozis.

İBİBİKGİLLER

Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımından, gagaları uzun ve yanlardan basık, kanat örtü tüyleri ve tarsometatarsusu kısa, dış iki parmağı yalnız dip kısımlarda birleşmiş, dişisi oyuklarda kuluçkaya yatan ve erkek tarafından beslenen, Avrupa, Asya ve Afrika'da yaşayan, Türkiye'de de görülen türleri olan bir familya. Çavuş kuşugiller.

MAKROSKOBİK

Gözle görülebilen. Mikroskop kullanmadan çıplak gözle görülebilen.

ANTİMİKROBİK

Mikropların üremesini engelleyen veya onları öldüren.

HODİBİKLEMEK

Kibirlenmek.

  -   -   -  

Anlamında BİK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BİK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇITLIK

Çitlembik.

PARABOL

Bir düzlemin odak denen sabit bir noktadan ve doğrultman denen sabit bir doğrudan eşit uzaklıktaki noktalarının geometrik yeri, yarı kübik.

EMZİK

Süt çocuklarını oyalamak için ağızlarına verilen kauçuk meme. Sigara ağızlığı. İbrik, çaydanlık, testi vb. kapların, suyu azar azar akıtmaya yarayan içi delik uzantısı, ibik. Beslemek için süt çocuklarına meme yerine emdirilen ağzı kauçuklu süt şişesi, biberon.

KIZLIK

Cinsel ilişkide bulunmamış bayanın durumu, erdenlik, bakirlik, bekâret, bikir. Bir kadının evlenmeden önceki yaşantısıyla ilgili, o döneme özgü. Üvey kız.

ÖRTMECE

Söylenmesi kaba, çirkin veya sakıncalı görülen nesnelerin, kavramların, başka kelimelerle daha uygun ve edepli bir biçimde anlatılması, edebikelam. Kandırma, gizleme.

MANEVRA

Bir aletin işleyişini düzenleme, yönetme işi veya biçimi. İstenilen amaca ulaşmak için tutulması gereken yol. Geminin bir yere yanaşmak veya bir yerden çıkmak için yaptığı hareket. Hareket, gidiş geliş. Lokomotifin, katar katmak veya katar dağıtmak için ileri geri giderek hattan hatta geçmesi. Tatbikat.

İBİKSİ

İbiği andıran, ibiğe benzeyen, ibik gibi.

DARDAĞAN

Palmiye cinsinden bir ağaç (Celtis tournefortii). Bu ağacın çitlembik büyüklüğünde, sert çekirdekli tatlı yemişi.

DAMITICI

İmbik. Endüstride türlü ham maddeleri damıtan kimse.

SARA

Zaman zaman kendini kaybederek olduğu yere düşme, vücutta şiddetli çırpınmalar ve ağız köpürmesi ile ortaya çıkan bir sinir hastalığı, tutarık, tutarak, tutarga, yilbik, epilepsi.

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

KARBONAT

Karbonik asidin bazlarla birleşerek oluşturduğu tuzların genel adı. Sodyum bikarbonat. Genellikle sindirimi kolaylaştırmak için suya katılan kimyasal birleşim.

KARARSIZ

Kararı olmayan. Dengesiz. Karar vermekte güçlük çeken, duruksun, tereddütlü, bikarar, mütereddit.

KİMSESİZLİK

Kimsesiz olma durumu, yalnızlık, bikeslik.

MANTAR

Mantarlardan, içinde zehirlileri de bulunan, silindir bir gövde ve üst tarafı şapka biçiminde olan ilkel canlıların genel adı (Fungi). Esnek ve sudan hafif olduğundan şişe tapası, cankurtaran simidi, cankurtaran yeleği, ayakkabı tabanı ve daha birçok şeyin yapımında kullanılan, su geçirmeyen, meşe ağacı tabakası. Balık ağlarını su yüzünde tutmaya veya olta sarmaya yarayan mantar parçası. Uydurma söz, yalan. Mantar hastalığı. Mantar hastalığına neden olan mikroskobik canlı. Hayvanların burun ucu. Kaldırıma araçların park edilmesini engellemek amacıyla zemine gömülmüş mantar biçiminde beton yükselti. Bu tabakadan yapılmış olan şişe tapası. Çocukların özel tabanca ile patlattıkları barutlu madde.

NANOTEKNOLOJİ

Maddenin atomik veya moleküler boyutta işlenerek mikroskobik boyutta ürünlerin üretilmesi yöntemi.

ÇEKMEK

Bir şeyi tutup kendine ya da başka bir yöne doğru yürütmek. Atmak, vurmak. Taşıma gücü olmak. Bir kimseyi veya bir şeyi geri almak. Kaçan ilmeği örmek. Asmak. Herhangi bir engel kurmak. Şans denemek amacıyla hazırlanmış kâğıtlardan birini almak. Güç durumlara dayanmak, katlanmak. Görüntüyü bir aletle özel bir nesne üzerine kaydetmek. Üzerinde bulunan bir silahla saldırmak için davranmak. Dişi hayvanı çiftleşmek için erkeğin yanına götürmek. İmbik yardımı ile elde etmek. Hoşa gitmek, sarmak. Tartıda ağırlığı olmak. Masrafını karşılamak, ikramda bulunmak. Yollamak. İçine almak, emmek. Hamur vb. iyice pişmiş duruma gelmek. Daralıp kısalmak. Vericiden gelen dalgaları algılayarak televizyon, radyo, telefon vb. aygıtlarla bağlantı kurmak. Bir kimse ailesinden birine herhangi bir bakımdan benzemek. Germek. Tedavi amacıyla şişe, vantuz, sülük vb.ni uygulamak. Bir duyguyu içinde yaşatmak. Aynısını yazmak veya çizmek. Bir yerden bir şeyi yukarı doğru almak. Öğütmek. Çizgi durumunda uzatmak. Boya, badana vb. sürmek. Döşemek. Yürütmek, sürmek. Yol, ay sürmek. Bir yerden başka bir yere taşımak. Örtmek, giymek. Protesto, poliçe, çek vb. düzenleyip yürürlüğe koymak. Bir amaçla ortadan kaldırmak. Bir cisim, belli bir yakınlıktaki başka bir cismi kendisine yaklaşmaya zorlamak, itmek karşıtı. Herhangi bir anlama almak. Taşıtı bir yere bırakmak, koymak. Bir şeyin içyüzünü anlamak amacıyla bir kimseyi sıkıştırmak. İçki içmek. Bir şeyi emip dışarıya çıkarmak.

DAMITMAK

Gaz ürünler elde etmek için, bazı katı nesneleri ısı yoluyla temel ögelerine ayrıştırmak, imbikten çekmek, taktir etmek. Sıvı karışımlarda, karmaşık, değişken birleşimleri oluşturan ögeleri, özellikleri belirli ürünlere ayırmak.

PERONOSPORA

Patates, pancar, asma ve daha başka bitkilerde mildiyu hastalığına yol açan mikroskobik mantar.

MİNORKA

Genellikle siyah tüylü, balta veya gül ibikli yumurta tavuğu.