İçinde Bİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "bi" olan, toplam 6783 tane kelime bulunuyor. İçerisinde bi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu bi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında bi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİTLENEBİLİRLİK, BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, BİREYSELLEŞTİRMEK, DEVREDİLEBİLİRLİK, ACIMASIZLAŞABİLME, AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK, AÇIKLAŞTIRABİLMEK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, AĞIRLAŞTIRABİLMEK, AHMAKLAŞTIRABİLME, ALEVLENDİREBİLMEK, ANLAMLANDIRABİLME, ANLAMSIZLAŞABİLME, AYDINLATILABİLMEK, BAĞDAŞTIRILABİLME, BAĞIMLILAŞABİLMEK, BARINDIRILABİLMEK, BELGELENDİREBİLME, BELİRSİZLEŞEBİLME, BEREKETLENEBİLMEK, BIRAKTIRILABİLMEK, BİÇİMLENDİREBİLME, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİÇİMSİZLEŞTİRMEK, BİLGİLENDİREBİLME, BİLİNÇLENDİRİLMEK, BİRLEŞTİRİLEBİLME, BİTİŞTİRİLEBİLMEK, BİYOETKİNSİZLEŞME, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRİLMEK, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİLGİSAYARLAŞMAK, BİLİMSELLEŞTİRME, BİREYSELLEŞTİRME, BİYOMETEOROLOJİK, CİBİLLİYETSİZLİK, EDEBİYATSEVERLİK, ELEKTROBİYOLOJİK, HOROZİBİĞİGİLLER, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, TUTTURABİLDİĞİNE, UYGULANABİLİRLİK, ABİDELEŞTİRİLMEK, ACAYİPLEŞEBİLMEK, ACILAŞTIRABİLMEK, AÇGÖZLÜLEŞEBİLME, AÇIKLANABİLİRLİK, AÇIKLAŞTIRABİLME, AĞAÇLANDIRABİLME, AĞIRLAŞTIRABİLME, ALEVLENDİREBİLME, ALGILANABİLİRLİK, ANIMSATILABİLMEK, ARABİNOKSİLANLAR, ARAŞTIRILABİLMEK, ASFALTLANABİLMEK, ASFALTLATABİLMEK, ASFALTLAYABİLMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

BEDBİNLEŞTİRMEK, BİÇİMLENDİRİLME, BİLGİSAYARCILIK, BİLİNÇLENDİRMEK, BİLLURLAŞTIRMAK, BİYOMETEOROLOJİ, ELEKTROBİYOLOJİ, HOROZBİNAGİLLER, İYİLİKBİLMEZLİK, KABİLİYETSİZLİK, KARABİBERGİLLER, KAYINBİRADERLİK, PRESBİTERYENLİK, TABİATÜSTÜCÜLÜK, TERBİYESİZLEŞME, ABİDELEŞTİRİLME, ACAYİPLEŞEBİLME, ACEMİLEŞEBİLMEK, ACILAŞTIRABİLME, AFFETTİREBİLMEK, AHMAKLAŞABİLMEK, AKANTAMEBİYOZİS, AKSETTİREBİLMEK, AKTİFLEŞEBİLMEK, ALÇAKLAŞABİLMEK, ALKIŞLANABİLMEK, ALKIŞLATABİLMEK, ALKIŞLAYABİLMEK, ANIMSATILABİLME, ANKİLOBİLEFARON, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRMEK, BİÇİMLENDİRMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, BİLGİLENDİRMEK, BİLİNEMEZCİLİK, BİREYLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLMEK, BİYOELEKTRONİK, DEĞERBİLMEZLİK, HİDROBİYOLOJİK, İYİLİKBİLİRLİK, KADİRBİLMEZLİK, KONVERTİBİLİTE, MİKROBİYOLOJİK, MUHALLEBİCİLİK, RADYOBİYOLOJİK, REHABİLİTASYON, SABİTLEŞTİRMEK, ŞEBİNKARAHİSAR, TABİİYETSİZLİK, YAPILABİLİRLİK, KIYMETİHARBİYE, ABANDIRABİLMEK, ABARTILABİLMEK, ACEMİLEŞEBİLME, ACINDIRABİLMEK, AÇIKLANABİLMEK, AÇIKLATABİLMEK, AÇIKLAYABİLMEK, ADDEDİLEBİLMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRME, BİBLİYOGRAFİK, BİBLİYOGRAFYA, BİÇİMLENDİRME, BİLEŞİKGİLLER, BİLGİLENDİRME, BİYOKATALİZÖR, BİYOMİKROSKOP, CİBİLLİYETSİZ, DİSPONİBİLİTE, EDEBİYATSEVER, EKSİBİSYONİZM, GÜNÜBİRLİĞİNE, KADİRBİLİRLİK, MİKROBİYOLOJİ, MÜTEKABİLİYET, OTOBİYOGRAFİK, OTOMOBİLCİLİK, RADYOBİYOLOJİ, SABİTLEŞTİRME, STABİLİZASYON, TERBİYESİZLİK, BİLAKAYDUŞART, ABANDIRABİLME, ABARTILABİLME, ACILAŞABİLMEK, ACINDIRABİLME, AÇIKLANABİLİR, AÇIKLANABİLME, AÇIKLATABİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ALABİLDİĞİNE, ASABİYECİLİK, BEDBİNLEŞMEK, BEŞİBİRARADA, BEŞİBİRYERDE, BİBLİYOGRAFİ, BİBLİYOTEKÇİ, BİLGİSAYARCI, BİLİNÇLENMEK, BİLİNÇSİZLİK, BİLİNEMEZLİK, BİLİRKİŞİLİK, BİLİŞİMCİLİK, BİLMEZLENMEK, BİRİKİMCİLİK, BİRLEŞTİRMEK, BİSEKSÜELLİK, BİYOELEKTRİK, BİYOJEOGRAFİ, BİYOKİMYASAL, ÇOKBİLMİŞLİK, DEFTERİKEBİR, ELEKTROMOBİL, FİSEBİLİLLAH, GÜLLABİCİLİK, İYİLİKBİLMEZ, KABİLİYETSİZ, KAMBİYOCULUK, KAYINBİRADER, KIRMIZIBİBER, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABİDELEŞMEK, ANTİBİYOTİK, ARABİZASYON, ASABİLEŞMEK, BAŞTABİPLİK, BEDBİNLEŞME, BİBLİYOGRAF, BİBLİYOMANİ, BİÇERBAĞLAR, BİÇİMLENMEK, BİÇİMSELLİK, BİÇİMSİZLİK, BİLAİSTİSNA, BİLDİRİLMEK, BİLDİRİŞMEK, BİLEŞTİRMEK, BİLEYİCİLİK, BİLGİLENMEK, BİLGİSİZLİK, BİLİMSELLİK, BİLİMSİZLİK, BİLİNÇLENME, BİLİNÇLİLİK, BİLİNEMEZCİ, BİLİSTİFADE, BİLLURLAŞMA, BİLMEMEZLİK, BİLMEZLEMEK, BİLMEZLENME, BİLMUKABELE, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABİDELEŞME, BİBERLEMEK, BİBLİYOFİL, BİBLİYOMAN, BİBLİYOTEK, BİÇERDÖVER, BİÇİMCİLİK, BİÇİMLENME, BİÇKİCİLİK, BİKARBONAT, BİLAVASITA, BİLDİRİŞİM, BİLECENLİK, BİLETÇİLİK, BİLGİCİLİK, BİLGİLENME, BİLGİSAYAR, BİLGİYAZAR, BİLİLTİZAM, BİLİNÇALTI, BİLİNMEDİK, BİLİNMEYEN, BİLİSİZLİK, BİLLURUMSU, BİLMEZLEME, BİNBAŞILIK, BİNDİRİMLİ, BİRADERLİK, BİRAHANECİ, BİRDENBİRE, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AGORAFOBİ, ANAEROBİK, ANITKABİR, ARABİSTİK, ASABİYECİ, BEDBİNLİK, BİBERİMSİ, BİBERLEME, BİÇARELİK, BİÇİMLEME, BİÇTİRMEK, BİLASEBEP, BİLDİKLİK, BİLDİRMEK, BİLEZİKLİ, BİLGİÇLİK, BİLGİNLİK, BİLİNÇSİZ, BİLİNEMEZ, BİLİRKİŞİ, BİLİŞİMCİ, BİLLURİYE, BİLMEZLİK, BİLMİŞLİK, BİLVASITA, BİNDİRMEK, BİNİCİLİK, BİNNETİCE, BİRACILIK, BİRDİRBİR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKABİNDE, AMBİYANS, ARBİTRAJ, ASABİLİK, ASABİYET, BAŞTABİP, BAZOFOBİ, BİBERİYE, BİBERLİK, BİBERSİZ, BİÇİLMEK, BİÇİMSEL, BİÇİMSİZ, BİÇTİRME, BİHAKKIN, BİJUTERİ, BİKESLİK, BİLAHARE, BİLCÜMLE, BİLDİRGE, BİLDİRİM, BİLDİRİŞ, BİLDİRME, BİLEKLİK, BİLENMEK, BİLEŞMEK, BİLETMEK, BİLETSİZ, BİLEYİCİ, BİLGELİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABİDEVİ, AEROBİK, ALBİNOS, AMABİLE, ARABİST, ASABİYE, BABİLİK, BİBEHRE, BİBERLİ, BİBERON, BİÇENEK, BİÇİLME, BİÇİMCİ, BİÇİMLİ, BİDAYET, BİDONCU, BİGADİÇ, BİGÜNAH, BİHABER, BİKARAR, BİLAKİS, BİLANÇO, BİLARDO, BİLDİRİ, BİLECEN, BİLECİK, BİLEMEK, BİLENME, BİLEŞEN, BİLEŞİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AMFİBİ, BEDBİN, BİAMAN, BİBAHT, BİÇARE, BİÇMEK, BİENAL, BİFTEK, BİGUDİ, BİİLAÇ, BİKİNİ, BİLDİK, BİLEĞİ, BİLEME, BİLGİÇ, BİLGİN, BİLİNÇ, BİLLUR, BİLMEK, BİLMİŞ, BİLSAT, BİLYON, BİNAEN, BİNGÖL, BİNİCİ, BİNLİK, BİNMEK, BİNYIL, BİRACI, BİRÇOK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABİDE, ABİYE, ARABİ, ASABİ, BİBER, BİBLO, BİÇEM, BİÇİM, BİÇİŞ, BİÇME, BİDAR, BİDON, BİHUŞ, BİKES, BİKİR, BİLAR, BİLEK, BİLET, BİLGE, BİLGİ, BİLİM, BİLİR, BİLİŞ, BİLME, BİLYE, BİNDİ, BİNEK, BİNER, BİNGİ, BİNİŞ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABİS, BABİ, BİAT, BİBİ, BİDE, BİGA, BİLE, BİLİ, BİNA, BİNİ, BİRA, BİRİ, BİŞİ, BİYE, DEBİ, FOBİ, GABİ, GİBİ, HOBİ, İBİK, İBİS, LOBİ, NEBİ, SABİ, TABİ, ABBİ, ABİH, ABİL, ABİR, ABİŞ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BİN, BİR, BİT, BİZ, ABİ, BİÇ, BİG, BİĞ, BİK, BİL, BİM, BİS, BİŞ, BİY, EBİ, İBİ, OBİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Bir. Beğenmemezlik ve pişmanlık anlatır. Bir (bk. bir). Bir, 1. Şaşma, korku, pişmanlık, beğenmeme, öfke, acıma bildirir ünlem. İki, çift. Bizmut elementinin simgesi.

ACIMASIZLAŞABİLME

Acımasızlaşabilmek işi veya durumu.

AYDINLATILABİLMEK

Aydınlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AĞAÇLANDIRABİLMEK

Bir yeri fidanlar dikerek ağaçlı duruma getirme olasılığı bulunmak.

AĞIRLAŞTIRABİLMEK

Ağırlaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

ANLAMSIZLAŞABİLME

Anlamsızlaşabilmek işi.

BİREYSELLEŞTİRMEK

Bir şeyi ayrı olarak, bireysel olarak göz önüne almak.

AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK

Açgözlü olma olasılığı bulunmak.

AHMAKLAŞTIRABİLME

Ahmaklaştırabilmek işi.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

AÇIKLAŞTIRABİLMEK

Daha açık bir duruma getirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ANLAMLANDIRABİLME

Anlamlandırabilmek işi.

BELİTLENEBİLİRLİK

Belitlenebilen kuram.

DEVREDİLEBİLİRLİK

Bir hakkın karşılıklı veya karşılıksız olarak başkasına geçirilebilme durumu.

ALEVLENDİREBİLMEK

Alevlendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında Bİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Bİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.