İçinde B geçen 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "b" olan 6 harfli toplam 3451 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde b harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu b harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında b harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ULUBAĞ

Erzurum ilinde, Uzundere ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

BURGAÇ

Beklenen hızından farklı bir biçimde ve beklenmeyen yönlerden gelen şiddetli hava akımı, türbülans.

BENZOL

Benzin ve tolüen karışımı bir akaryakıt.

ABİDİN

İbadet eden, tapan kullar.

BAŞHAN

En önemli, ileri gelen hükümdar. Bitlis ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır ilinde, Tepe nahiyesine bağlı bir yer.

HABBAP

Nalın.

HUBİRE

Civcivleri yiyen bir çeşit kuş.

BURÇAK

Baklagillerden, taneleri hayvan yemi olarak kullanılan yıllık bir yem bitkisi (Vicia ervilia). Bu bitkinin mercimeğe benzeyen ve genel olarak hayvan yemi olarak kullanılan tanesi.

BARANI

Fasulye sırığı ve üzüm çubuklarını dayamaya yarayan çatal ağaç, kazık. Ispanak, semizotu gibi sebzelerin pirinçle pişirilen yemeği. Bahçe duvarı, çit, avlu duvarları üzerine konulan çalı çırpı, harçsız yapılan duvar, tarla sınırı, tarlaların alt yanına çekilen taş set, siper.

BÖGÜSE

İri ve zehirli örümcek.

DÜNBEK

Dümbelek.

İBİCİK

Köşe, kenar, uç.

TABLET

Düz ve yassı biçimli, çiğnenecek veya yutulacak madde. Eski medeniyetlerden kalma, pişmiş veya güneşte kurutulmuş kilden yapılmış, üzerinde çivi yazısı ile metin yazılı belge.

BERKEŞ

Herkes.

KASBAR

Ermeni dilinden Kapsar: Kaspar; çok cimri; kazandığını yemeyen kimse.

MAHBEZ

Kadınların başlarına örttükleri örtü, yazma.

BURŞAK

Kötü. Mercimek. Yağmurla karışık düşen dolu.

PANBIĞ

Pamuk.

BANNAH

Parmak.

BIKMAK

Tekrarlanması, sürüp gitmesi yüzünden bir şeyden doygunluk veya yorgunluk duyarak onu istemez duruma gelmek, usanmak. Dayanamaz duruma gelmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük