İçinde B geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "b" olan 5 harfli toplam 2739 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde b harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu b harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında b harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LESBİ

Killi, çorak toprak.

BÖCÜK

Orta büyüklükte manda yavrusu, yeni doğmuş manda yavrusu. Bit. Kurt. Yılan. Barsak kurdu, solucan. Tazı. Kötü kadın. Dirilik, canlılık. Şans. Buzağı. Eski türkçe bög-cek: Böcek (Erzincan Merkez). Böcek. ET bög+cek. Böcek, bağırsak solucanı, parazit. Böcek.

GÖBEN

Mahalle çocukları. Yırtık, giyilmeyecek durumda olan elbise.

KÜBRA

En büyük, çok büyük olan.

BATOS

Harman makinesi.

ERBAŞ

İhtiyaçları devletçe karşılanan onbaşı ve çavuş rütbesindeki asker.

GOBAR

Ufak yapraklı ve odun kısmı sert olan bir çeşit meşe.

BASAĞ

Eşik.

DÜLBE

Dişi manda.

BOZÇA

Hayvanlarda görülen bir hastalık. Bir hayvan hastalığına ilâç için kullanılan yabani ot.

CİBAR

Bebeklikten çıkmış çocuk. Bel ağrılarında, kırık ve çıkık tedavisinde kullanılan iç yağı ve karasakız karışımı yakı. Bebek, süt çocuğu. Karasakızla yapılan bir çeşit yakı.

KOBAN

Tavşan.

BAGET

Bateri çalmaya yarayan ince, kısa çubuk. Tavuk, piliç vb. kanatlılarda but ile paça arasında kalan etli bölüm. Çorabı gergin tutmak ve düşmesini engellemek için kullanılan sert lastik. Tıraşlanmış, dikdörtgen biçiminde değerli taş. Düşük gramajlı ince, uzun ekmek.

ŞALBA

1.Öksürüğe karşı kaynatılıp suyu içilen bir dağ otu. 2.Tazeyken sarması yapılan bir bitki. 3.Odun yerine yakılan bir çeşit çalı, ot. 4.Gövdesi uzun, yaprağı enli, hayvanların yemediği bir ot.

ABIRU

Yüz suyu. Irz, namus, şeref, haysiyet.

BASEN

Vücudun bel ile kalça arasındaki bölümü. Kıtasal uzantıdan okyanus ortası sırtlarına kadar devam eden ve 4000-5000 metre derinliği olan deniz dibi.

BAĞIL

Görece. Kendine özgü bir kımıldanışı olduğu hâlde başka bir cisme uyarak sürüklenen cismin görünürdeki kımıldanışının niteliği.

ABZOP

Ahmak, budala, sersem, aptal.

BUZOV

Buzağı.

ASABA

Ölen kimsenin, karısına düşen mal. Erkek mirasçı, erkek evlât. İkinci derecedeki akraba. Dost, arkadaş. Bir ilde, bir memlekette oturanlar. Soy, akraba, sülâle. Boy, yükseklik, derinlik. Fotin veya mestin topuğu örten parçası. Giyside beden: Ceketin asabası genişçe olmuş. Tarlanın yüzü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük