İçinde B geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "b" olan 4 harfli toplam 661 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde b harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu b harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında b harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ŞIBI

Hoşt!.

ZABT

elinden alım. -a karşı tekeffül ( te'minât ) :elinden alıma karşı sağlama.

BAAK

Boğazda deri altında olan şiş, guatr. Vücutta ve elde meydana gelen beyaz benekler. Şaşma, korku, pişmanlık, beğenmeme, öfke, acıma bildirir ünlem.

ABUR

Obur, çok yiyen. Kaba, anlayışsız, vurdumduymaz. Küçük çocukların kasık ve koltuk altlarına pudra yerine sürülmek üzere nane, mersin, kekik, gül ve cennet süpürgesi yapraklarının döğülmesinden elde edilen toz. Namus, şeref, haysiyet. Kılık, kıyafet, biçim. Öğme, medih. Karalâhana, fasulye ve mısır unu ile yapılan bir çeşit yemek. Kekliklerin gelme zamanında ilk gelen keklikler.

BERE

Bir yere çarpma, incitme veya vurma sonucu vücudun herhangi bir yerinde oluşan çürük. Yuvarlak, yassı ve sipersiz başlık. Herhangi bir şeyde görülen ezik, çizik.

BİLİ

Bilgi.

BOOZ

Bu defa, bu sefer.

İBOH

Oo! aa!.

JABS

Bulanık, saydamsız, çeşitli renkte bir taş - Kadıköytaşı- (Sarı ya da yeşiline: yeşm-i Mısri, kırmızısına kırmızı yeşim denir.).

BİÇE

Bir oluşum, durum ya da sürecin ilk örneğinin ya da ayırıcı biçiminin, ayrıtsal özellikleriyle simgesel anlatımı.

TBPA

Tiroksin bağlayan prealbumin.

ABUV

Şaşma ve korku ünlemi. Acı bildirir bir ünlem.

BOBU

Çocuk dilinde ayakkabı.

KÜBÜ

Huni.

BANİ

Kurucu (kimse). Yapan (kimse).

ÖJBE

Şımarık, kendini beğenmiş.

BİZİ

Çarık dikmek için kullanılan demir, ağaç çivi.

BARE

Bari, keşke, hiç olmazsa, öyle ise. Ocak önlüğü. Hiç olmazsa, bari. Bari.

KABE

Arapça kökenli Kâ'be: Kâbe. Mekke'de bulunan, Müslümanlarca kıble olarak kabul edilen ve hac ibadeti yapılırken tavaf edilen kutsal yer. Bir kimsenin taptığı, kutsal saydığı yer.

EBRE

Çağırma ünlemi. Şaşma bildirir ünlem. Kardeş. Arkadaş.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük