İçinde BÜVELEK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "büvelek" olan, toplam 3 tane kelime bulunuyor. İçerisinde büvelek bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu büvelek ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında büvelek olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BÜVELEK

Sığırları rahatsız eden bir çeşit sinek, gübre sineği. Ökse otu. Yazın hayvanlara musallat olan sinek, bambal sineği (Çayağzı). Sokucu olmayıp, çirkin vızıltısı nedeniyle sığırları delice kaçıran ve onlarda nokra yumrularının oluşumuna yol açan kısa boynuzlu sinek türü. (Zorunlu asalaktır. Büve, büğe, büğelek, böğelek, bevelek, iğrice, güğüm sineği, nokra sineği de denir. Soydaş birkaç türü daha vardır.).

BÜVELEKLER

Büvelek türlerini içine alan sinekler topluluğu.

BÜVELEKLENMEK

Sığır böğelek tarafından rahatsız edilmek, ısırılmak.

  -   -   -  

Anlamında BÜVELEK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BÜVELEK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KÖYEĞEN

Eşek sineği, büvelek, eğrice.

PUNPURI

Atsineğine benzer bir çeşit sinek, büvelek.

ÖVEZ

Ağır kanlı, uyuşuk kişi. Solgun, üzgün yüzlü kişi. Atsineği. Küçük sinek. Sivrisinek. Hayvanlara dadanan sinek, büvelek. Kene. Koyun ve keçilere dadanan bir çeşit sinek, küçük kene.

PUMPURİ

Atsineğine benzer bir çeşit sinek, büvelek.

HYPODERMA

Büvelek sinekleri.

MUS

Kan emici bir sinek, büvelek. Çift parmaklılar (Artiodactyla) takımının, geyikgiller (Cervidae) familyasından, sırtında hörgücü olan, burnu büyük ve uzun, erkeklerinde bulunan boynuzlar enli ve dallı olan, Kuzey Amerika ormanlarında yaşayan bir memeli türü. (Alces americana) Çift-parmaklılar (Artiodactyla) takımının geyikgiller (Cervidae) familyasından bir memeli türü. Avrupa, musundan büyüktür. Sırtında hörgüçü vardır. Burnu büyük ve uzun olur. Erkekde bulunan boynuzlar enli ve dallıdır. Kuzey Amerika ormanlarında yaşar.

PUMBURİ

Atsineğine benzer bir çeşit sinek, büvelek.

BAGIRBAŞ

Yeşilimsi mavi renkli bir sinek, büvelek.

GÜVEĞEN

Böğelek sineği. Büvelek.

GİCİ

Öfke, kin. Sığırları ısıran bir çeşit sinek, büvelek. Uyuz hastalığı.

ÜYEZ

Hayvanlara konup yapışan, onları tedirgin eden bir çeşit sinek. Tatarcık. Sivrisinek, at sineği, eşek sineği, tatarcık, büvelek.