İçinde AYNİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ayni" olan, toplam 8 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ayni bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ayni ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ayni olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

8 harfli kelimeler

AYNİYYET

7 harfli kelimeler

AYNİYAT, AYNİYET, AYNİŞAH

6 harfli kelimeler

AYNİSA, AYNİYE

5 harfli kelimeler

DAYNİ

4 harfli kelimeler

AYNİ

Bazı kelimelerin anlamları

AYNİ

Gözle ilgili. Para olarak değil, madde olarak verilen. Ayna. özdeş. nesnel. Para dışındaki tüm maddi şeyler. Gözle ilgili olan.

AYNİYAT

Özdek.

AYNİYET

Aynılık.

AYNİSA

Ay gibi güzel olan kadın.

AYNİYE

Gözle ilgili olan.

DAYNİ

Dayı.

AYNİŞAH

Şahın ta kendisi.

AYNİYYET

özdeşlik.

  -   -   -  

Anlamında AYNİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AYNİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MAHDUD

sınırlı. -ayni hak: sınırlı nesnel hak. -ehliyyet: sınırlı yetenek. -ehliyyetli: sınırlı yetenekli. -yeteneksiz: sınırlı yeteneksiz.

ÖZDEK

İş yerlerinde eşya ve malzeme işleriyle ilgilenen bölüm, ayniyat. Kullanılmaya, harcamaya uygun, taşınması kolay eşya, ayniyat. Duyularla algılanabilen, bölünebilen, ağırlığı olan nesne, madde. İnsanın çalışmasıyla bir amaç uğruna biçim verdiği veya yararlandığı doğal cisimler, nesneler.

AYNILIK

Aynı olma durumu, özdeşlik, ayniyet.

TEMEN

Tütün dizmeye yarayan iğne. Teğmen. Tamamiyle, tıpkı, ayniyle, hemen.

AŞAR

Tarım ürünlerinden alınan onda bir oranındaki vergiler. Ondalık. Boyanacak iplik veya kumaşı asıl rengine boyamadan önce başka renge boyama. Yıkanacak çamaşırları önceden küllü suda bekletme. Aşağı, aşağıya. Toprak mahsullerinden hazine için alınan onda bir nispetindeki vergi. Türkiye'de 1925 yılına kadar tarımsal ürünün onda biri oranında ayni olarak alınan vergi. karşılığı ayni vergi.

ARGIL

Ayni boyda iki kamış düdüğün birleştirilmesiyle yapılan, çingenelerin tulumla ve çobanların ağızla çaldıkları bir çalgı. Şanlıurfa ili, Halfeti belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TESCİL

Herhangi bir şeyi resmî olarak kaydetme, kütüğe geçirme. Bir taşınmazın üzerinde bir ayni hakkın kurulması için tapu kütüğüne yapılması gerekli kayıt.