İçinde AY geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ay" olan, toplam 7197 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ay bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ay ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ay olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BAYINDIRLAŞTIRMAK, ANAYASALLAŞTIRMAK, AYDINLATILABİLMEK, AYRINTILANDIRILMA, BAYRAKLAŞTIRILMAK, ÇADIRLIHACIBAYRAM, KARACAÖRENYAYLASI, PAYANDALAYABİLMEK, PROGRAMLAYABİLMEK, SAYDAMLAŞTIRILMAK, TASARIMLAYABİLMEK, YAYINBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

BAYINDIRLAŞTIRMA, BİLGİSAYARLAŞMAK, DENİZŞAKAYIKLARI, KARABUĞDAYGİLLER, HAYVANOĞLUHAYVAN, ACAYİPLEŞEBİLMEK, ACAYİPLEŞİVERMEK, ANAYASALLAŞTIRMA, ANLAYIŞSIZCASINA, ANLAYIŞSIZLAŞMAK, ASFALTLAYABİLMEK, AYDINLATILABİLME, AYRINTILANDIRMAK, BAYRAKLAŞABİLMEK, BAYRAKLAŞTIRILMA, BAYRAMLAŞABİLMEK, BİLGİSAYARSIZLIK, BUKAĞILAYABİLMEK, DAYANIKSIZLAŞMAK, DAYANILMAZLAŞMAK, FAYDALANDIRILMAK, HAYVANBİÇİMCİLİK, KARAYAĞCIHACILAR, KAYABALIĞIGİLLER, KAYALAKSOLAKLISI, KAYALARMEMDUHİYE, KAYDETTİREBİLMEK, KAYNAŞTIRABİLMEK, KOLAYLAŞTIRILMAK, KROLLDAĞLAYICISI, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRMEK, AYAZLANDIRILMAK, BAYAĞILAŞTIRMAK, BİLGİSAYARCILIK, HAYVANLAŞTIRMAK, KAYINBİRADERLİK, MAYMUNLAŞTIRMAK, MUHAYYERBUSELİK, MUHAYYERSÜMBÜLE, SANAYİLEŞTİRMEK, SAYDAMLAŞTIRMAK, YAYGINLAŞTIRMAK, KOPYALAYAPIŞTIR, ACAYİPLEŞEBİLME, ACAYİPLEŞİVERME, ALKIŞLAYABİLMEK, ALKIŞLAYIVERMEK, ANLAYIŞSIZLAŞMA, ASFALTLAYABİLME, AŞAĞIKAYALIDERE, AŞAĞILAYABİLMEK, AYDINLANABİLMEK, AYDINLANIVERMEK, AYDINLATABİLMEK, AYDINLATIVERMEK, AYDINLATMACILIK, AYMAZLAŞABİLMEK, AYRICALIKSIZLIK, AYRINTILANDIRIŞ, AYRINTILANDIRMA, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRME, BAYINDIRLAŞMAK, DETAYLANDIRMAK, HAYALPERESTLİK, HAYVANSEVERLİK, KABADAYILANMAK, KAVRAYIŞSIZLIK, KAYINVALİDELİK, KUYRUKSALLAYAN, MAYDANOZGİLLER, MAYMUNLAŞTIRMA, SANAYİLEŞTİRME, SAYDAMLAŞTIRMA, SAYFALANDIRMAK, UYGULAYIMCILIK, YAPAYLAŞTIRMAK, YASAKLAYICILIK, YAYGINLAŞTIRMA, YUMURTLAYANLAR, AÇIKLAYABİLMEK, AÇIKLAYIVERMEK, ADIMLAYABİLMEK, AĞIRLAYABİLMEK, ALÇILAYABİLMEK, ALÇILAYIVERMEK, ALGILAYABİLMEK, ALGILAYIVERMEK, ALKIŞLAYABİLME, ALKIŞLAYIVERME, ANAYASALLAŞMAK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAYICILIK, ALGILAYICILIK, ANLAYIŞSIZLIK, AYAKKABICILIK, AYAKLANDIRMAK, AYAZLANDIRMAK, AYDINLATILMAK, AYDINLIKÖLÇER, BAYATİBUSELİK, ÇAĞLAYANCERİT, DAYANILMAZLIK, DİRAYETSİZLİK, DİVANIHÜMAYUN, GAYRİMUNTAZAM, GÖKTIRMALAYAN, HAYIRSEVERLİK, KABADAYILANMA, KABADAYILAŞMA, KAYINPEDERLİK, KİFAYETSİZLİK, MAYALANDIRMAK, MUHAYYERKÜRDİ, NİHAYETLENMEK, NİHAYETSİZLİK, OLAYLAŞTIRMAK, PAYELENDİRMEK, PAYLAŞIMCILIK, SAYFALANDIRMA, SERMAYESİZLİK, SICAKLIKYAYAR, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞMEK, ANAYASACILIK, ANLAYIŞLILIK, AYAKLANDIRMA, AYAZLANDIRMA, AYDINLATILMA, AYKIRILAŞMAK, AYRICALIKSIZ, AZERBAYCANLI, BABAYİĞİTLİK, BAĞLAYICILIK, BAYAĞILAŞMAK, BAYATİARABAN, BAYGINLAŞMAK, BAYILTTIRMAK, BAYKUŞGİLLER, BAYRAKLAŞMAK, BAYRAKTARLIK, BAYRAMLAŞMAK, BİLGİSAYARCI, BUĞDAYGİLLER, CAYDIRICILIK, ÇAYHANECİLİK, DAYANIKLILIK, DAYATMACILIK, DENİZMAYMUNU, DİRAYETLİLİK, ESMAYIŞERİFE, GAYRETKEŞLİK, GAYRETLENMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞME, AĞLAYICILIK, ASTSUBAYLIK, AYAKKABILIK, AYDINLANMAK, AYDINLATMAK, AYINGACILIK, AYIRTMANLIK, AYKIRILAMAK, AYKIRILAŞMA, AYNŞTAYNYUM, AYRANLAŞMAK, AYRICALIKLI, AYRILMAZLIK, AYRIMLAŞMAK, AYRIMSIZLIK, AYRIŞTIRMAK, BABAYANİLİK, BALTALAYICI, BAYAĞILAŞMA, BAYATLATMAK, BAYGINLAŞMA, BAYILTTIRMA, BAYINDIRLIK, BAYIRLAŞMAK, BAYRAKÇILIK, BAYRAKLAŞMA, BAYRAMLAŞMA, BAYRAMÜZERİ, BUHARLAYICI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AÇIKLAYICI, ADAYAVRUSU, AKINKAYASI, ALELACAYİP, ALGILAYICI, ALTAYİSTİK, ALTINYAYLA, ANLAYIŞSIZ, APAYDINLIK, ARAYICILIK, AYAKKABICI, AYAKLANMAK, AYAKSIZLAR, AYARLANMAK, AYARLATMAK, AYARSIZLIK, AYARTILMAK, AYAZLANMAK, AYAZLATMAK, AYDINLANMA, AYDINLATMA, AYIKLANMAK, AYIKLATMAK, AYIPLANMAK, AYIRICILIK, AYLAKÇILIK, AYNASIZLIK, AYRANLAŞMA, AYRIKSILIK, AYRILANMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACAYİPLİK, AÇIKLAYAN, AÇIKLAYIŞ, ADIMSAYAR, ALACAKAYA, ALAYBOZAN, ALAYCILIK, ALAYLILIK, ALAYUNTLU, ANAYASACI, ANLAYIŞLI, AYAKBASTI, AYAKÇILIK, AYAKLAMAK, AYAKLANMA, AYAKLILIK, AYAKÜZERİ, AYARLAMAK, AYARLANMA, AYARLATMA, AYARTILMA, AYAZLAMAK, AYAZLANMA, AYAZLATMA, AYDINTEPE, AYIBACAĞI, AYIGİLLER, AYIKLAMAK, AYIKLANMA, AYIKLATMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ACIPAYAM, AÇIORTAY, AĞIRAYAK, AĞLAYICI, AKBUĞDAY, ALAYİŞLİ, ALBAYLIK, ALTAYİST, ANAYASAL, ASTSUBAY, AYAKALTI, AYAKKABI, AYAKLAMA, AYAKÜSTÜ, AYAKYOLU, AYARLAMA, AYARTMAK, AYAZLAMA, AYBAŞILI, AYÇİÇEĞİ, AYDINCIK, AYDINGER, AYDINLAR, AYDINLIK, AYIBOĞAN, AYICILIK, AYIKLAMA, AYILTMAK, AYINGACI, AYIPLAMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAYLIK, AĞLAYIŞ, AKSARAY, AKSAYIŞ, ALTAYCA, ANAYASA, ANLAYIŞ, APAYDIN, ARAYICI, ARPAÇAY, AYAKÇAK, AYAKÇIN, AYAKLIK, AYAKSIZ, AYAKTAŞ, AYANCIK, AYANDON, AYARSIZ, AYARTMA, AYAZLIK, AYBASTI, AYDEMİR, AYIKLIK, AYIKMAK, AYILMAK, AYILTMA, AYIPSIZ, AYIRICI, AYIRMAÇ, AYIRMAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACAYİP, ALAYCI, ALAYİŞ, ALAYLI, ALAYSI, APAYRI, ARAYIŞ, ARAYÜZ, ASAYİŞ, AYAKÇI, AYAKLI, AYAKTA, AYARCI, AYARLI, AYARTI, AYAZMA, AYBEAY, AYILIK, AYILMA, AYILTI, AYINGA, AYIPLI, AYIRAÇ, AYIRAN, AYIRMA, AYIRTI, AYKIRI, AYLAMA, AYNACI, AYNALI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALBAY, AYDIN, AYEVİ, AYGIR, AYGIT, AYICI, AYLAK, AYLIK, AYMAK, AYMAZ, AYNAZ, AYNEN, AYRAÇ, AYRAN, AYRIÇ, AYRIK, AYRIM, AYRIT, AYSAR, AYSIZ, AYVAN, AYVAZ, AYYAR, AYYAŞ, AYYUK, AZVAY, BAYAN, BAYAT, BAYIR, BAYMA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADAY, ALAY, AYAK, AYAL, AYAN, AYAR, AYAŞ, AYAZ, AYÇA, AYET, AYIK, AYIN, AYIP, AYIT, AYLA, AYLI, AYMA, AYNA, AYNI, AYOL, AYRI, AYVA, BAYİ, DAYE, DAYI, EMAY, GAYE, GAYR, GAYZ, HAYA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AYA, AYI, AYN, BAY, ÇAY, FAY, HAY, KAY, PAY, RAY, SAY, TAY, VAY, YAY, AYE, AYH, AYO, AYŞ, AYU, DAY, GAY, LAY, MAY, NAY, ŞAY, ZAY

2 harfli kelimeler

AY

Bazı kelimelerin anlamları

AY

Birdenbire duyulan acı, ağrı, şaşırma, ürkme veya sevinç anlatan bir söz. Dünya'nın uydusu olan gök cismi, kamer, mah, meh. Yılın on iki bölümünden her biri. Art arda gelen iki yeni ay arasında geçen süre. Bir ayın herhangi bir gününden ertesi ayın aynı gününe kadar geçen veya yaklaşık otuz gün olarak kabul edilen süre.

ANAYASALLAŞTIRMAK

Yürürlükte olan anayasaya uygun duruma getirmek.

ÇADIRLIHACIBAYRAM

Kırşehir şehrinde, Kaman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YAYINBALIĞIGİLLER

Arakonakçı olarak önemli türleri de bulunan balıklar familyası. (Siluridae),türleri iyi bilinirler.

BAYINDIRLAŞTIRMA

Bayındırlaştırmak işi, imar etme.

BAYINDIRLAŞTIRMAK

Bir yeri bayındır duruma getirmek, imar etmek.

AYRINTILANDIRILMA

Ayrıntılandırılmak işi, detaylandırılma.

DENİZŞAKAYIKLARI

Denizşakayığını içine alan sölenterler alt sınıfı.

KARACAÖRENYAYLASI

Eskişehir kenti, Kaymaz nahiyesine bağlı bir bölge.

BAYRAKLAŞTIRILMAK

Bayrak durumuna getirilmek.

AYDINLATILABİLMEK

Aydınlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

PAYANDALAYABİLMEK

Payandalama olasılığı bulunmak.

BİLGİSAYARLAŞMAK

Bilgisayar düzeniyle donatılmak.

PROGRAMLAYABİLMEK

Programlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

SAYDAMLAŞTIRILMAK

Saydam duruma getirilmek, şeffaflaştırılmak.

TASARIMLAYABİLMEK

Tasarımlama imkânı veya olasılığı bulunmak. Tasarımlamayı becermek.

  -   -   -  

Anlamında AY bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AY geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük