İçinde AVİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "avi" olan, toplam 226 tane kelime bulunuyor. İçerisinde avi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu avi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında avi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

PAPİLLOMAVİRÜSLER

15 harfli kelimeler

AVİANADENOVİRÜS, HEPATNAVİRÜSLER, MONONEGAVİRALES, PARAVİTAMİNOZİS, PİKORNAVİRÜSLER, POLYOMAVİRÜSLER, TERMOGRAVİMETRİ

14 harfli kelimeler

HEPADNAVİRİDAE, KORONAVİRÜSLER, PAPOVAVİRÜSLER, PİCORNAVİRİDAE

13 harfli kelimeler

BAŞMÜŞAVİRLİK, ARENAVİRÜSLER, BAKIRLIZAVİYE, BİRNAVİRÜSLER, BÜNYAVİRÜSLER, CORONAVİRİDAE, FLAVİVİRÜSLER, HANTAVİRÜSLER, KARAVİLLENMEK, KAVİLEŞTİRMEK, LİZZAVİRÜSLER, MAVİLEŞTİRMEK, PAPOVAVİRİDAE, POLİYOMAVİRÜS

12 harfli kelimeler

KAVİLEŞTİRME, MAVİKANTARON, MAVİHASTALIK, ALFAVİRÜSLER, ARENAVİRİDAE, AVİTAMİNOZİS, BİRNAVİRİDAE, BUNYAVİRİDAE, FLAVİVİRİDAE, GARAVİRLEMEK, HEPATOFLAVİN, KARAVİLLEMEK, KLAVİKULARİS, LUMİNOFLAVİN, MAVİLEŞTİRME, STREPTAVİDİN, TOGAVİRÜSLER

11 harfli kelimeler

KAVİLLEŞMEK, ULTRAVİYOLE, ALAVİRESİYE, KARACAVİRAN, KAVİSLENMEK, KOCAVİLAYET, LAKTOFLAVİN, MÜTESAVİYEN, NAVİKULARİS, RADYOTEDAVİ, TAVİZKARLIK, TOGAVİRİDAE, VERDOFLAVİN, VİSTAVİSİON

10 harfli kelimeler

İSLAVİSTİK, KAVİLEŞMEK, KAVİLLEŞME, MAVİLEŞMEK, MAVİMTIRAK, MÜŞAVİRLİK, PANSLAVİZM, TAVİZCİLİK, BAŞMÜŞAVİR, AKRİFLAVİN, ARENAVİRUS, AVİKLEŞMEK, AVİTAMİNOZ, BİLİFLAVİN, DALAVİRACI, DELTAVİRÜS, GRAVİMETRE, İNTRAVİTAL, İNTRAVİTAM, KARAVİLLOĞ, KAVİSLENME, LYSSAVİRUS, NAVİGASYON, PANAVİSİON

9 harfli kelimeler

KAVİLEŞME, MAVİLEŞME, MUAVİNLİK, MÜTECAVİZ, MÜTENAVİP, SLAVİSTİK, TORNAVİDA, AVİRÜLANS, AVİRÜLENT, BUZDOLAVİ, GÖKMAVİSİ, KLAVİKULA, MAVİÇÜRÜK, MAVİLEYİN, MÖTECAVİZ, MÜTEDAVİL, NAMAZLAVİ, NAVİGATÖR, NAVİKULAR, OVOFLAVİN, RİBAVİRİN, ROTAVİRÜS, YILANKAVİ

8 harfli kelimeler

İSLAVİST, KANAVİÇE, KARAVİDE, ZAVİYEVİ, AVİRULAN, AVİRÜLAN, DALAVİRA, DEMURAVİ, GRAVİDUS, KARAVİDA, KAVİSSİZ, KLAVİGER, MAVİDERE, MAVİKENT, MÜTESAVİ, OTUMAVİL, TATAVİYE, TAVİZKAR, TAVİZSİZ, TEDAVİCİ, UHRAVİYE

7 harfli kelimeler

ATAVİZM, HALKAVİ, KALLAVİ, KAVİLYA, KAVİSLİ, MASMAVİ, MAVİLİK, MAVİMSİ, MUKAVİM, MÜCAVİR, MÜDAVİM, MÜŞAVİR, SLAVİST, TAVİZCİ, TERAVİH, MAVİKÜF, AVİDİTE, ÇAHÇAVİ, DEMRAVİ, GAVİNNE, GRAVİTE, KARAVİL, KARAVİT, KAVİNNE, KAVİTAS, KAVİYAZ, KÖSRAVİ, MANAVİŞ, MAVİDİL, MAVİSEL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARHAVİ, ATAVİK, AVİSTO, MAVİLİ, MUAVİN, MÜDAVİ, MÜSAVİ, SEMAVİ, TEDAVİ, ZAVİYE, AVİDİN, AVİSİT, AVİYET, BERAVİ, BİLAVİ, CANAVİ, FLAVİN, GAVİLA, GRAVİS, KAŞAVİ, KAVİTE, KLAVİS, KUTAVİ, OHLAVİ, OKLAVİ, SAKAVİ, SİMAVİ, TATAVİ, TAVİÇE, TERAVİ

5 harfli kelimeler

AVİZE, KAVİL, KAVİM, KAVİS, MAVİŞ, TAVİK, TAVİZ, ALAVİ, AVAVİ, AVİAN, AVİVE, DAVİN, GAVİK, GAVİL, HAVİC, HAVİK, KAVİZ, LAVİK, MAVİN, SUAVİ, TAVİL, YAVİĞ, YAVİZ

4 harfli kelimeler

HAVİ, KAVİ, MAVİ, AVİL, AVİS, AVİT, BAVİ, DAVİ, GAVİ, RAVİ, YAVİ

3 harfli kelimeler

AVİ

Bazı kelimelerin anlamları

AVİ

Ayı.

TERMOGRAVİMETRİ

Kontrollü ısıtma programına tabi tutulan bir numunenin kütlesinin sıcaklıkla değişiminin ölçüldüğü ve grafiğe geçirildiği bir teknik.

ARENAVİRÜSLER

Doğal konakçıları çoğunlukla kemirgenler olan ve insanlarda hastalığa yol açan lenfositik koryomenenjitis ve lassa hastalıkları virüslerin de yer aldığı, elektron mikroskoptaki görüntüsü kum taneciklerine benzeyen, tek iplikli ve parçalı yapıda negatif anlamlı RNA genoma sahip virüs ailesi Arenaviridae.

KORONAVİRÜSLER

RNA genom yapısına sahip, yaklaşık 100 nm çapında, zarflı ve güneş hüzmesi görünümünde virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Coronaviridae.

HEPATNAVİRÜSLER

İnsan hepatit B virüsü ve hayvanlardaki hepatit B virüs benzeri virüsleri bünyesinde bulunduran, kısmi çift iplikli DNA genom yapısına sahip, zarflı ve yaklaşık 42 nm büyüklüğe sahip virüslerin oluşturduğu aile, Hepadnaviridae.

PİCORNAVİRİDAE

Pikornavirüsler.

MONONEGAVİRALES

Paramyxoviridae, Rhabdoviridae ve Filoviridae ailelerinin yer aldığı üst aile veya düzen.

PARAVİTAMİNOZİS

Eksik belirtili vitamin eksikliği.

POLYOMAVİRÜSLER

Papovaviridae ailesinde yer alan bir virüs cinsi.

BAŞMÜŞAVİRLİK

Başdanışmanlık.

AVİANADENOVİRÜS

Kanatlılarda enfeksiyona neden olan Adenovirüsler.

PAPİLLOMAVİRÜSLER

Papovaviridae ailesinde yer alan ve pek çok canlıda deri ve mukozalarda siğillerin oluşumuna yol açan virüsleri bünyesinde bulunduran virüs cinsi.

HEPADNAVİRİDAE

İnsanlarda hepatit B hastalığına ve karaciğer tümörlerine sebep olan, 42 nm çapında, çift iplikli DNA içeren, kılıflı, kapsidi ikozahedral şekilli, bir virüs familyası. Hepatnavirüsler.

PİKORNAVİRÜSLER

İnsanlarda soğuk algınlığı ve hepatit A gibi hastalıklara sebep olan, 28-30nm çapında, tek iplikli RNA içeren ( + iplikli), küçük, kılıfsız, ikozahedral kapsidli, bir virüs familyası. Şap hastalığı virüsü gibi yapılarında yaklaşık 7-8 kb uzunlukta, pozitif anlamlı ve tek iplik RNA genomu bulunduran, zarfsız, kübik simetrili ve 20-30 nm büyüklüğünde küçük virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Picornaviridae.

BAKIRLIZAVİYE

Sinop ili, Yenikonak nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

PAPOVAVİRÜSLER

Birçok hayvan türünde ve insanlarda siğillere yol açan virüslerin yer aldığı, yapılarında çift iplikli DNA genomu bulunan, zarfsız ve yaklaşık 45-55 nm çapında virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Papovaviridae.

  -   -   -  

Anlamında AVİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AVİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ANIK

Hazır. Ballıbabagillerden, tek yıllık, mavi çiçekli, yemeklere koku vermek için kullanılan bir bitki, dağ reyhanı (Ziziphora).

ANTİALERJİK

Alerjilerin önlenmesinde veya tedavisinde kullanılan ilaç. Alerjiye neden olmayan.

ANTİMON

Atom numarası 51, atom ağırlığı 121,76 olan, 630 °C'de eriyen, haddede veya çekiç altında işlenemeyen, çoğunlukla basım harfleri alaşımında kullanılan, mavimtırak beyaz renkte bir element (simgesi Sb).

ASİT

Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik, hamız.

ATACILIK

Uzaklarda bulunan ve birçok kuşaktan beri görünmeyen birtakım özelliklerin yeni bir kuşakta birden ortaya çıkması, ataya çekme, atavizm.

AKVAM

Kavimler.

AMELİYAT

Hasta üzerinde tedavi amacıyla uygulanan kesme ve dikme işlemi, cerrahi müdahale, operasyon. İşler, faaliyetler.

AÇISAL

Açı ile ilgili, zaviyevi.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AMPÜTASYON

Kol, bacak, kulak gibi organların tedavi amacıyla kısmen veya tamamen kesilip çıkartılması. Herhangi bir bütünden bir parça kesme veya koparma.

ANZAROT

Sıcak ülkelerde yetişen bodur bir ağaç (Sarcocolla). Alkollü içecek. Bu ağacın yara tedavisinde kullanılan reçinesi.

AKUPUNKTUR

Vücudun belirli noktalarına genellikle altın iğne batırılarak yapılmış olan tedavi.

ASINTI

Bir işi hemen yapmayıp bekleterek geri bırakma, tehir, tavik. Sırnaşan, tebelleş olan kimse. Birini tedirgin edecek kadar üzerine düşme.

ALFATERAPİ

Alfa ışınları kullanılarak yapılmış olan tedavi.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

ACIMIK

Mavikantaron.

ARAGONİT

Beyaz, yeşil, mavimsi gri renkte billurlaşmış bir kalsiyum karbonat türü.

AKZAMBAK

Zambakgillerden, süs bitkisi olarak yetiştirilen, çiçeği diş ve yüz şişlerinin tedavisinde kullanılan bir bitki (Lilium candidum).

ALIKOYMA

Alıkoymak işi, tavik.

ALMAŞIK

İki veya daha çok şeyin sıralanmasında karşılıklı değil, aralıklı olarak sağda ve solda yerleşmiş olan. Almaşlı olarak işleyen, mütenavip, alternatif.