İçinde ASILLI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "asıllı" olan, toplam 5 tane kelime bulunuyor. İçerisinde asıllı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu asıllı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında asıllı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ASILLI

Bir kökene dayanan, kökenli.

DURASILLI

Aydın şehrinde, Nazilli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Manisa ili, Adala bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa ili, Osmancalı nahiyesine bağlı bir yer.

MAYASILLI

Yerinde oturamayan, oturduğu yerde rahat etmeyen.

HASILLI

Haremağalığında bir aşama. bk. haremağası.

HASILLIK

Hayvanların yeşilken yemeleri için ekilen arpa tarlası. Bahçe.

  -   -   -  

Anlamında ASILLI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ASILLI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KÖKENLİ

Asıllı. Belli bir kaynaktan çıkmış olan, bir kaynağa dayanan.

RUM

Müslüman ülkelerde oturan Yunan asıllı kimse. Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde yaşayan, Roma yurttaşı haklarına sahip olan halk. Anadolu.

HAREMAĞASI

Eski Roma, Abbasi, Memluk ve Osmanlı saraylarında ve büyük konaklarda harem bölümünü korumak ve türlü hizmetlerini görmekle yükümlü olan erkekliği giderilmiş zenci görevli. Haremağaları şu aşamalardan geçerlerdi: en aşağı, acemi ağa, nöbet kalfası, ortanca, hasıllı ya da hasırlı, yayla başgulamı, Yenisaray başkapı gulamı. Daha da yükselebilirlerse Eskisaray başkapı gulamı ve sonunda kızlarağası olurlardı.

PANSLAVİZM

Slav asıllı bütün halkları aynı yönetim altında toplama amacı güden politik akım ve hareket.