İçinde ARLANMAK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "arlanmak" olan, toplam 53 tane kelime bulunuyor. İçerisinde arlanmak bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu arlanmak ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında arlanmak olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

EHTİYARLANMAK

12 harfli kelimeler

TEKRARLANMAK, CINDARLANMAK, KASTARLANMAK, RÜZGARLANMAK, SAYHARLANMAK, TALVARLANMAK

11 harfli kelimeler

ASTARLANMAK, DAMARLANMAK, ISMARLANMAK, KAŞARLANMAK, KATARLANMAK, PAZARLANMAK, TASARLANMAK, TOPARLANMAK, YARARLANMAK, YUVARLANMAK, AMBARLANMAK, ANLARLANMAK, AŞGARLANMAK, AŞĞARLANMAK, AŞKARLANMAK, AVŞARLANMAK, ÇINARLANMAK, DİŞARLANMAK, EFKARLANMAK, KAÇARLANMAK, KASARLANMAK, KOBARLANMAK, KUBARLANMAK, KUKARLANMAK, SINARLANMAK, ŞİKARLANMAK, TALARLANMAK, TOMARLANMAK, TUVARLANMAK

10 harfli kelimeler

AYARLANMAK, AZARLANMAK, UYARLANMAK, ACARLANMAK, AŞARLANMAK, TUARLANMAK, UMARLANMAK

9 harfli kelimeler

KARLANMAK, ÇARLANMAK, DARLANMAK, HARLANMAK, PARLANMAK, SARLANMAK, TARLANMAK, YARLANMAK, ZARLANMAK

8 harfli kelimeler

ARLANMAK

Bazı kelimelerin anlamları

ARLANMAK

Utanmak.

ASTARLANMAK

Astar geçirilmek.

KAŞARLANMAK

Bir işte, bir hareketle çok deneyim kazanmak. Hoşa gitmeyen bir harekete veya bir işe alışarak artık ondan üzüntü duymaz olmak.

EHTİYARLANMAK

İhtiyarlamak, yaşlanmak.

TALVARLANMAK

Ağaç dal budak salarak genişlemek : Söğüt adamakıllı talvarlandı.

TOPARLANMAK

Toparlama işine konu olmak veya toparlama işi yapılmak. Sağlığı düzelmek. Para yönünden durumunu düzeltmek. Bir işi, bir hareketi yapmaya hazır duruma gelmek. Etkilenilen herhangi bir şeyden kurtulmaya başlanmak. Gelişmek, daha iyi duruma gelmek.

ISMARLANMAK

Bir şeyin yapılması veya getirilmesi birine söylenmek.

RÜZGARLANMAK

Yel esmeye başlamak. Yele karşı durmak.

TASARLANMAK

Tasarlama işi yapılmak.

SAYHARLANMAK

Bir işi baştan savmak.

PAZARLANMAK

Satışa sunulmak.

KASTARLANMAK

Kastar işi yapılmak.

KATARLANMAK

Katar durumuna gelmek, arka arkaya gelmek.

TEKRARLANMAK

Tekrar edilmek, yinelenmek.

CINDARLANMAK

Sinir buhranı geçirmek.

DAMARLANMAK

Damarlı duruma gelmek.

  -   -   -  

Anlamında ARLANMAK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ARLANMAK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AĞNAMAK

Hayvan, yere yatıp yuvarlanmak.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

GAGALANMAK

Gagalama işi yapılmak. Azarlanmak, hırpalanmak.

ALINMAK

Alma işi yapılmak. Uyarlanmak. Elde edilmek. Bir sözün, bir davranışın kendisine söylediğini veya yapıldığını sanarak incinmek, kırılmak.

DAYAMAK

Yaslamak. Bir yerden, bir kimseden yararlanmak, güç almak. Korkutmak için hızla, öfkeyle yaklaştırmak, uzatmak. Kalitesiz, kötü veya çürük bir malı, gizlice iyi olanların arasına katıp müşteriye satmak. Kapı veya pencereyi ardına kadar açmak. Varmak, ulaşmak. Vakit geçirmeden, bekletmeden vermek.

BERAT

Bir buluştan, bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge, patent. Osmanlı Devleti'nde bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan veya ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.

ÇEREZLENMEK

Çerez türünden bir şeyler yemek. Bir şeyden biraz yararlanmak, çimlenmek.

DÜRÜLMEK

Dürme işine konu olmak veya dürme işi yapılmak. Bükülmek. Sarılmak, katlanmak. Toplanmak, toparlanmak.

AĞINMAK

Hayvan yere yatıp yuvarlanmak.

EMMEK

Dudak, dil ve soluk yardımıyla bir şeyi içine çekmek, somurmak. Tükürük yardımıyla eriterek içine çekmek. Uzun süre yararlanmak. Soğurmak.

AYARLANMA

Ayarlanmak işi.

BAŞVURMAK

Bir işin yapılması için bir kimsenin aracılığını istemek. Bilgi sahibi olmak için bir kaynağı kullanmak, müracaat etmek. İsteği, dileği belirtmek için herhangi bir işlem başlatmak. Bir şeye yararlanmak amacıyla el atmak. Bir işe girmek, bir sınava katılmak vb. konularda müracaatta bulunmak.

FAYDALANMAK

Yararlanmak.

GEDİK

Bir düzey üstündeki yıkık, çatlak veya aralık, rahne. Güçlük, güç durum. Boşluk, eksiklik. Yarma saldırısında düşman mevzilerinde açılan yer. Eksik dişli. Bir işi yapmak, bir şeyden yararlanmak yolunda verilen hak, imtiyaz. Dağ geçidi.

AZARLANMA

Azarlanmak işi, paylanma.

DOĞRULMAK

Eğik veya eğri bir şey, düz bir duruma gelmek. Oturan veya yatan bir kimse toparlanmak, dik bir duruma gelmek. Yönelmek. Para sağlanmak, kazanılmak. Yeniden güçlenmek, kalkınmak.

İSLİM

Gücünden yararlanmak için elde edilen buhar, istim.

FALAN

Söylenmesi istenmeyen veya gerekli görülmeyen bir özel adın yerini tutan kelime, filan. Tarih, yer, kişi vb.nin önüne gelerek tekrarlanmak istenmeyen sözlerin yerine kullanılan kelime. Cümlede belirtilen nesne veya nesnelerden sonra gelerek "ve benzerleri" anlamında kullanılan bir söz.

FIRÇALANMAK

Fırça ile ovulmak, düzgünleştirilip parlatmak veya temizlenmek. Çok azarlanmak.

KARLANMA

Karlanmak işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük