İçinde ARLANMAK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "arlanmak" olan, toplam 53 tane kelime bulunuyor. İçerisinde arlanmak bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu arlanmak ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında arlanmak olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

EHTİYARLANMAK

12 harfli kelimeler

TEKRARLANMAK, CINDARLANMAK, KASTARLANMAK, RÜZGARLANMAK, SAYHARLANMAK, TALVARLANMAK

11 harfli kelimeler

ASTARLANMAK, DAMARLANMAK, ISMARLANMAK, KAŞARLANMAK, KATARLANMAK, PAZARLANMAK, TASARLANMAK, TOPARLANMAK, YARARLANMAK, YUVARLANMAK, AMBARLANMAK, ANLARLANMAK, AŞGARLANMAK, AŞĞARLANMAK, AŞKARLANMAK, AVŞARLANMAK, ÇINARLANMAK, DİŞARLANMAK, EFKARLANMAK, KAÇARLANMAK, KASARLANMAK, KOBARLANMAK, KUBARLANMAK, KUKARLANMAK, SINARLANMAK, ŞİKARLANMAK, TALARLANMAK, TOMARLANMAK, TUVARLANMAK

10 harfli kelimeler

AYARLANMAK, AZARLANMAK, UYARLANMAK, ACARLANMAK, AŞARLANMAK, TUARLANMAK, UMARLANMAK

9 harfli kelimeler

KARLANMAK, ÇARLANMAK, DARLANMAK, HARLANMAK, PARLANMAK, SARLANMAK, TARLANMAK, YARLANMAK, ZARLANMAK

8 harfli kelimeler

ARLANMAK

Bazı kelimelerin anlamları

ARLANMAK

Utanmak.

TEKRARLANMAK

Tekrar edilmek, yinelenmek.

PAZARLANMAK

Satışa sunulmak.

KATARLANMAK

Katar durumuna gelmek, arka arkaya gelmek.

ASTARLANMAK

Astar geçirilmek.

SAYHARLANMAK

Bir işi baştan savmak.

TOPARLANMAK

Toparlama işine konu olmak veya toparlama işi yapılmak. Sağlığı düzelmek. Para yönünden durumunu düzeltmek. Bir işi, bir hareketi yapmaya hazır duruma gelmek. Etkilenilen herhangi bir şeyden kurtulmaya başlanmak. Gelişmek, daha iyi duruma gelmek.

ISMARLANMAK

Bir şeyin yapılması veya getirilmesi birine söylenmek.

TASARLANMAK

Tasarlama işi yapılmak.

CINDARLANMAK

Sinir buhranı geçirmek.

DAMARLANMAK

Damarlı duruma gelmek.

EHTİYARLANMAK

İhtiyarlamak, yaşlanmak.

RÜZGARLANMAK

Yel esmeye başlamak. Yele karşı durmak.

KAŞARLANMAK

Bir işte, bir hareketle çok deneyim kazanmak. Hoşa gitmeyen bir harekete veya bir işe alışarak artık ondan üzüntü duymaz olmak.

TALVARLANMAK

Ağaç dal budak salarak genişlemek : Söğüt adamakıllı talvarlandı.

KASTARLANMAK

Kastar işi yapılmak.

  -   -   -  

Anlamında ARLANMAK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ARLANMAK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DOĞRULMAK

Eğik veya eğri bir şey, düz bir duruma gelmek. Oturan veya yatan bir kimse toparlanmak, dik bir duruma gelmek. Yönelmek. Para sağlanmak, kazanılmak. Yeniden güçlenmek, kalkınmak.

FALAN

Söylenmesi istenmeyen veya gerekli görülmeyen bir özel adın yerini tutan kelime, filan. Tarih, yer, kişi vb.nin önüne gelerek tekrarlanmak istenmeyen sözlerin yerine kullanılan kelime. Cümlede belirtilen nesne veya nesnelerden sonra gelerek "ve benzerleri" anlamında kullanılan bir söz.

GEDİK

Bir düzey üstündeki yıkık, çatlak veya aralık, rahne. Güçlük, güç durum. Boşluk, eksiklik. Yarma saldırısında düşman mevzilerinde açılan yer. Eksik dişli. Bir işi yapmak, bir şeyden yararlanmak yolunda verilen hak, imtiyaz. Dağ geçidi.

DAYAMAK

Yaslamak. Bir yerden, bir kimseden yararlanmak, güç almak. Korkutmak için hızla, öfkeyle yaklaştırmak, uzatmak. Kalitesiz, kötü veya çürük bir malı, gizlice iyi olanların arasına katıp müşteriye satmak. Kapı veya pencereyi ardına kadar açmak. Varmak, ulaşmak. Vakit geçirmeden, bekletmeden vermek.

AĞINMAK

Hayvan yere yatıp yuvarlanmak.

ALINMAK

Alma işi yapılmak. Uyarlanmak. Elde edilmek. Bir sözün, bir davranışın kendisine söylediğini veya yapıldığını sanarak incinmek, kırılmak.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

AZARLANMA

Azarlanmak işi, paylanma.

AĞNAMAK

Hayvan, yere yatıp yuvarlanmak.

KARLANMA

Karlanmak işi.

EMMEK

Dudak, dil ve soluk yardımıyla bir şeyi içine çekmek, somurmak. Tükürük yardımıyla eriterek içine çekmek. Uzun süre yararlanmak. Soğurmak.

FIRÇALANMAK

Fırça ile ovulmak, düzgünleştirilip parlatmak veya temizlenmek. Çok azarlanmak.

BAŞVURMAK

Bir işin yapılması için bir kimsenin aracılığını istemek. Bilgi sahibi olmak için bir kaynağı kullanmak, müracaat etmek. İsteği, dileği belirtmek için herhangi bir işlem başlatmak. Bir şeye yararlanmak amacıyla el atmak. Bir işe girmek, bir sınava katılmak vb. konularda müracaatta bulunmak.

GAGALANMAK

Gagalama işi yapılmak. Azarlanmak, hırpalanmak.

ÇEREZLENMEK

Çerez türünden bir şeyler yemek. Bir şeyden biraz yararlanmak, çimlenmek.

BERAT

Bir buluştan, bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge, patent. Osmanlı Devleti'nde bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan veya ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.

DÜRÜLMEK

Dürme işine konu olmak veya dürme işi yapılmak. Bükülmek. Sarılmak, katlanmak. Toplanmak, toparlanmak.

FAYDALANMAK

Yararlanmak.

İSLİM

Gücünden yararlanmak için elde edilen buhar, istim.

AYARLANMA

Ayarlanmak işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük