İçinde ARB geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "arb" olan, toplam 310 tane kelime bulunuyor. İçerisinde arb bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu arb ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında arb olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KARBOKSİPENİSİLİN

16 harfli kelimeler

BARBARLAŞABİLMEK, DEKARBOKSİLASYON, HIZARBAŞIKUMARLI, KARBOKSİPEPTİDAZ, KARBONATLAŞTIRMA

15 harfli kelimeler

BARBARLAŞABİLME, DİYARBAKIRLILIK, HIZARBAŞIGÜNLÜK, SIDIKLIDARBOĞAZ, YUKARIPINARBAŞI

14 harfli kelimeler

ARAZBARBUSELİK, BARBUNYAGİLLER, YENİŞARBADEMLİ, KIYMETİHARBİYE, KARBONMONOKSİT, BALIKÇİLARBAŞİ, HİDROKARBONLAR, KARBOHİDRAZLAR, KARBONLAŞTIRMA, KARBONSUZLAŞMA, KARBÜRLEŞTİRME, TRİKARBOKSİLAT, YARBAŞIÇANDIRI

13 harfli kelimeler

HİDROKARBONAT, KARBONDİOKSİT, AKPINARBELENİ, DEKARBOKSİLAZ, HÜNKARBEĞENDİ, KARALARBAHŞİŞ, KARBİNOKSAMİN, KARBONATLAMAK, KARBONİZASYON, KARBUNKÜLOZİS

12 harfli kelimeler

BARBARLAŞMAK, DARBUKACILIK, HİSARBUSELİK, KARBONATLAMA, KARBONHİDRAT, KARBONLAŞMAK, ARBOVİRÜSLER, BARBARCASINA, DİYARBADİYAR, DİYARBAKIRLI, DİYARBAKIRLİ, KARBAMEZEPİN, KARBENİSİLİN, KARBOLFUKSİN, KARBONHİDRAZ, KARBONLANMIŞ, KARBONLAYICI, KARBOSİSTEİN, KUŞLARBELENİ, MEFOBARBİTAL

11 harfli kelimeler

BARBARLAŞMA, HİDROKARBON, HİDROKARBÜR, KARBOKSİLİK, KARBOKSİLLİ, KARBONLAMAK, KARBONLAŞMA, KARBORUNDUM, KUMARBAZLIK, AMİKARBALİD, AMOBARBİTAL, DARBIZLAMAK, EKSARBASYON, GIYKENARBİZ, HABARBÖCÜCÜ, HARBALAŞMAK, HAYDARBEYLİ, KARBOHİDRAT, KARBOHİDRAZ, KARBOKSİZOM, KARBONASYON, KARBONLANMA, KARBOPLATİN, KARBORANDUM, KENARBIÇAĞI, KOÇARBOĞAZI, KOÇMARBELER, MANTARBİLİM, MASTARBASKI, PAZARBELENİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BİKARBONAT, DARBELEMEK, DARBIMESEL, DİYARBAKIR, KARBONATLI, KARBÜRATÖR, SARBANBAŞI, ARBALANMAK, ARBANLAMAK, ARBANNAMAK, AŞKARBEYLİ, AVŞARBEYLİ, BAĞLARBAŞI, BARBİTÜRAT, BARBÜTİRAT, DAKARBAZİN, DARBALAMAK, DARBECİLİK, DARBILAMAK, DİYARBEKİR, HİSARBEYLİ, KARBEPENEM, KARBİMAZOL, KARBOİTLER, KARBONİFER, KARBONLAMA, KARBUTAMİT, KARBÜRLEME, KOHARBÖCEK, LORAKARBEF, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ARBORETUM, BARBARİZM, BARBARLIK, DARBELEME, DARBUKACI, KARBOKSİL, KARBONADO, MİMARBAŞI, PAZARBAŞI, PINARBAŞI, SARBANLIK, YARBAYLIK, DARBETMEK, ACARBEGÜM, AHARBAHAR, AHARBAKAR, ALADARBIZ, ARBOVİRUS, ÇINARBAŞI, DAMARBAŞI, GARBINATA, HARBİYELİ, HAYDARBEY, HIZARBAŞI, KARBİDOPA, KARBOKAİN, KARBONYON, KARBONYUM, KARBUNKÜL, KOHARBÖCE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ARBİTRAJ, BARBAKAN, BARBARCA, BARBUNYA, BARBUTÇU, DARBECİK, HARBİLİK, KARBONAT, KARBONİK, KARBONİL, KARBONİT, KARBONLU, KUMARBAZ, ACARBÜKE, AKARBAŞI, AMBARBUZ, ANARBERİ, ANARBETİ, APROKARB, ARBANMAK, ARBAŞMAK, ARBEDECİ, ARBILMAK, ARBIŞMAK, ARBUSKÜL, BARBAROS, CARBAZAN, DARBETME, DARBOĞAZ, DİNARBEY, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARBALET, BARBAŞI, BARBATA, BARBEKÜ, DARBECİ, DARBUKA, FARBALA, HARBİCİ, HARBİYE, ACARBEY, ARBACAN, ARBAÇAN, ARBADAN, ARBALIK, ARBANDA, ARBATAN, ARBIŞLI, AYARBAZ, BARBULA, CARBANA, CARBICI, DARBAZA, DARBILA, DARBUHA, DARBUNA, FARBALI, HARBADA, HARBALA, HARBAZA, HARBICA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARBEDE, BARBUT, KARBON, KARBÜR, SARBAN, ŞARBON, YARBAY, ARBAÇI, ARBALI, ARBAZA, BARBAH, BARBAL, BARBAR, BARBEL, BARBON, BARBUN, CARBIK, ÇARBAK, DARBIZ, DARBUZ, GARBAN, GARBIL, HARBEK, KARBAN, NARBAT, NARBIZ, NARBİS, NARBUS, SARBEK, ŞARBAT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BARBA, DARBE, FARBA, HARBE, HARBİ, ARBAS, ARBAŞ, ARBAZ, ARBET, ARBIL, ARBIŞ, ARBOR, ARBUL, GARBİ, HARBA, HARBI, KARBO, TARBA, YARBI, ZARBE

4 harfli kelimeler

ARBA, ARBE, ARBI, GARB, HARB, ZARB

3 harfli kelimeler

ARB

Bazı kelimelerin anlamları

ARB

Harp (bk. harb).

BARBARLAŞABİLME

Barbarlaşabilmek işi.

YENİŞARBADEMLİ

Isparta iline bağlı ilçelerden biri.

HIZARBAŞIKUMARLI

Ordu ilinde, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DEKARBOKSİLASYON

Bir amino asitten karbondioksidin uzaklaştırılması. Bir molekülden karboksil grubunun ayrılması. Yapısında karboksil grubu bulunan bileşiklerin bu grubu kaybetmesi olayı.

KARBONATLAŞTIRMA

Bir sıvıyı karbondioksitle doyurma ya da bir özdeği karbondioksitin etkisiyle karbonata dönüştürme.

ARAZBARBUSELİK

Türk müziğinde bir birleşik makam.

YUKARIPINARBAŞI

Konya ilinde, Aşağıpınarbaşı bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HIZARBAŞIGÜNLÜK

Ordu ili, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BARBARLAŞABİLMEK

Barbarlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KIYMETİHARBİYE

Geçerlilik, değer, önem.

KARBOKSİPEPTİDAZ

Ekzopeptidaz.

DİYARBAKIRLILIK

Diyarbakırlı olma durumu.

BARBUNYAGİLLER

Dikenli yüzgeçliler alt takımına giren, vücutları iri pullarla kaplı, barbunya ve tekir türleri iyi bilinen bir familya.

KARBOKSİPENİSİLİN

Benzilpenisilinin yan zincirinin alfa-karbonu üzerine amino grubu getirilmesi sonucu oluşan penisilin türevi ilaç.

SIDIKLIDARBOĞAZ

Kırşehir ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında ARB bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ARB geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ALBÜMİN

Bitkilerin, hayvanların doku ve sıvılarında bulunan, birleşimi karbon, oksijen, azot, hidrojen ve kükürt olan, suda eriyen, beyaza yakın renkte, yapışkan özellikte bir protein.

ALKAN

Doymuş alifatik hidrokarbonların genel adı, parafin.

ALVEOL

Torba biçiminde küçük boşluk veya genişlemiş kısım. Akciğerde bronşçukların bittiği bölümde oksijen karbondioksit taşınmasını sağlayan minik kese biçimindeki boşlukların son ucu.

BARBARCA

Barbara özgü. (barba'rca) Kaba ve kırıcı bir davranışla, barbarcasına.

BARBARLAŞMA

Barbarlaşmak işi.

ALOTROPİ

Karbon, fosfor vb. maddelerin fiziksel bakımdan ayrı özellikler gösterebilmesi durumu.

BARBUTÇU

Barbut oynayan kimse.

BAKTERİDİ

Şarbon hücresi gibi hareketsiz bakteri.

BARBUNYA

Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs). Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye.

BARYUM

Atom sayısı 56, yoğunluğu 3,78 olan, doğada en çok baryum sülfat ve baryum karbonat olarak bulunan, havada çabuk oksitlenen, gümüş renginde, katı ve basit bir element (simgesi Ba).

AMİN

Amonyaktaki hidrojen yerine, tek değerli hidrokarbonlu köklerin geçmesiyle oluşan ürünlerin genel adı.

BİKARBONAT

Hidrojen karbonatların genel adı.

BENZEN

Maden kömürü katranından çıkarılan C6H6 formülündeki hidrokarbonun bilimsel adı. Benzin.

ARAGONİT

Beyaz, yeşil, mavimsi gri renkte billurlaşmış bir kalsiyum karbonat türü.

ASETİLEN

Renksiz, sarımsak kokulu, güçlü ve beyaz bir ışık vererek yanan hidrokarbonlu bir gaz.

BARBARLAŞMAK

Barbar gibi davranmak.

ANTROK

Triyas devri katmanlarında bulunan, derisi dikenlilerden, deniz lalelerinin saplarını oluşturan kalsiyum karbonat birleşimli fosil.

ALBAY

Rütbesi yarbay ile tuğgeneral arasında bulunan ve asıl görevi alay komutanlığı olan üstsubay, miralay.

ATASÖZÜ

Uzun deneme ve gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş, öğüt verici nitelikte söz, deme, mesel, sav, darbımesel.

BARBARLIK

Barbar olma durumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük