İçinde ANDIR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "andır" olan, toplam 572 tane kelime bulunuyor. İçerisinde andır bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu andır ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında andır olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

TEŞKİLATLANDIRMAK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, ANLAMLANDIRABİLME, AYRINTILANDIRILMA, BULANDIRILABİLMEK, CEZALANDIRABİLMEK, COŞKULANDIRABİLME, DALGALANDIRABİLME, HAVALANDIRABİLMEK, MANALANDIRABİLMEK, SABIRSIZLANDIRMAK, SİLAHSIZLANDIRMAK, SONUÇLANDIRABİLME, ŞUURLANDIRABİLMEK, YAPILANDIRABİLMEK

16 harfli kelimeler

BAHARATLANDIRMAK, CEVAPLANDIRILMAK, HEYECANLANDIRMAK, YANITLANDIRILMAK, AĞAÇLANDIRABİLME, ANLAMLANDIRILMAK, AYRINTILANDIRMAK, BOYUTLANDIRILMAK, BULANDIRILABİLME, CEZALANDIRABİLME, DALGALANDIRILMAK, FAYDALANDIRILMAK, HAVALANDIRABİLME, HIZLANDIRABİLMEK, KISKANDIRABİLMEK, KOŞULLANDIRILMAK, KULLANDIRABİLMEK, MANALANDIRABİLME, MÜKAFATLANDIRMAK, SABIRSIZLANDIRMA, SİLAHLANDIRILMAK, SİLAHSIZLANDIRMA, SONLANDIRABİLMEK, SONUÇLANDIRILMAK, ŞUURLANDIRABİLME, TATLANDIRABİLMEK, TEŞKİLATLANDIRMA, VASIFLANDIRILMAK, YAPILANDIRABİLME, YARARLANDIRILMAK

15 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMAK, ALACAKLANDIRICI, ALACAKLANDIRMAK, AYAZLANDIRILMAK, BORÇLANDIRILMAK, CANLANDIRICILIK, CEVAPLANDIRILMA, CEZALANDIRILMAK, HAVALANDIRILMAK, HEYECANLANDIRMA, IŞIKLANDIRILMAK, NUMARALANDIRMAK, TOPRAKLANDIRMAK, YANITLANDIRILMA, ALEKSANDIRCILIK, ANLAMLANDIRILIŞ, ANLAMLANDIRILMA, AYRINTILANDIRIŞ, AYRINTILANDIRMA, BAHARATLANDIRMA, BOYUTLANDIRILIŞ, BOYUTLANDIRILMA, BULANDIRABİLMEK, BULANDIRIVERMEK, DALGALANDIRILMA, DAYANDIRABİLMEK, DOLANDIRABİLMEK, FATURALANDIRMAK, FAYDALANDIRILMA, HIZLANDIRABİLME, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMA, ALACAKLANDIRMA, ALACALANDIRMAK, ALAKALANDIRMAK, ANLAMLANDIRMAK, BALIKLANDIRMAK, BOYUNLANDIRMAK, BOYUTLANDIRMAK, CANLANDIRILMAK, CEVAPLANDIRMAK, CEZALANDIRILMA, DALGALANDIRMAK, DETAYLANDIRMAK, DOLANDIRICILIK, DUYGULANDIRMAK, FERAHLANDIRMAK, FİYATLANDIRMAK, GAZAPLANDIRMAK, KUŞKULANDIRMAK, MERAKLANDIRMAK, MUTLULANDIRMAK, NUMARALANDIRMA, SAYFALANDIRMAK, SIFATLANDIRMAK, SINIFLANDIRMAK, SINIRLANDIRMAK, SONUÇLANDIRMAK, SUÇLANDIRILMAK, ŞAMANDIRALAMAK, TATLANDIRICILI, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ADLANDIRILMAK, AĞAÇLANDIRMAK, AKILLANDIRMAK, ALACALANDIRMA, ALAKALANDIRMA, ANLAMLANDIRMA, AYAKLANDIRMAK, AYAZLANDIRMAK, BALIKLANDIRMA, BORÇLANDIRMAK, BUĞULANDIRMAK, BULANDIRILMAK, CANLANDIRILMA, CEVAPLANDIRMA, CEZALANDIRMAK, ÇALILANDIRMAK, DOLANDIRILMAK, ESASLANDIRMAK, GRUPLANDIRMAK, HAVALANDIRMAK, HIRSLANDIRMAK, İNANDIRICILIK, KOŞULLANDIRMA, MANALANDIRMAK, MAYALANDIRMAK, MERAKLANDIRMA, MUTLULANDIRMA, NEMALANDIRMAK, ONURLANDIRMAK, PUANLANDIRMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ADLANDIRILMA, AĞAÇLANDIRMA, AĞILANDIRMAK, AKILLANDIRMA, AYAKLANDIRMA, AYAZLANDIRMA, BALLANDIRMAK, BORÇLANDIRMA, BUĞULANDIRMA, CANLANDIRICI, CANLANDIRMAK, CEZALANDIRMA, ÇALILANDIRMA, ÇULLANDIRMAK, DALLANDIRMAK, DAVRANDIRMAK, DOLANDIRILIŞ, DOLANDIRILMA, ESASLANDIRMA, GAMLANDIRMAK, GRUPLANDIRMA, HAVALANDIRMA, HIRSLANDIRMA, HIZLANDIRMAK, HUYLANDIRMAK, IŞIKLANDIRMA, IŞINLANDIRMA, İNANDIRILMAK, KANLANDIRMAK, KAPILANDIRMA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ADLANDIRMAK, AĞILANDIRMA, BALLANDIRMA, BOŞANDIRMAK, BULANDIRMAK, CANLANDIRIM, CANLANDIRMA, ÇULLANDIRMA, DADANDIRMAK, DALLANDIRMA, DAVRANDIRMA, DAYANDIRMAK, DOLANDIRICI, DOLANDIRMAK, GAMLANDIRMA, HIZLANDIRMA, HUYLANDIRMA, İNANDIRILMA, KANDIRILMAK, KANLANDIRMA, KAŞANDIRMAK, KATLANDIRMA, KAZANDIRMAK, KISKANDIRMA, KIVRANDIRMA, KULLANDIRMA, MUTLANDIRMA, NURLANDIRMA, OYALANDIRMA, PASLANDIRMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABANDIRMAK, ADLANDIRMA, DAYANDIRMA, İNANDIRMAK, KANDIRILMA, SAKANDIRIK, SULANDIRMA, TANDIRNAME, USANDIRMAK, UTANDIRMAK, UYANDIRMAK, ANDIRIŞMAK, BANDIRMALI, BOŞANDIRMA, BULANDIRMA, DADANDIRIK, DADANDIRMA, DOLANDIRIŞ, DOLANDIRMA, İNANDIRICI, KALANDIRCI, KANDIRILIŞ, KANDIRIŞLI, KANDIRMACA, KARANDIRIK, KAŞANDIRMA, KAZANDIRMA, KIVANDIRMA, KUŞANDIRMA, OYANDIRMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABANDIRMA, ANDIRIŞMA, BANDIRALI, BANDIRMAK, İNANDIRMA, KANDIRMAK, MANDIRACI, MUSANDIRA, SANDIRMAK, ŞAMANDIRA, USANDIRMA, UTANDIRMA, UYANDIRMA, YANDIRMAK, BANDIRLIK, ÇANDIRLAR, DANDIRGAÇ, EKOSANDIR, FANDIRMAK, GANDIRMAK, HANDIRADA, IRANDIRAN, MISANDIRA, TANDIREVİ, TANDIRLIK, YANDIRASI

8 harfli kelimeler

ANDIRMAK, BANDIRMA, KALANDIR, KANDIRIŞ, KANDIRMA, SANDIRMA, YANDIRMA, AKMANDIR, ANDIRICI, CANDIRMA, ÇANDIRMA, DANDIRIK, GANDIRIF, HANDIRIM, JANDIRMA, KANDIRIF, MANDIRAZ, TANDIRLI, YANDIRAN, YANDIRAZ

7 harfli kelimeler

ANDIRIN, ANDIRIŞ, ANDIRMA, BANDIRA, KANDIRA, MANDIRA, ABANDIR, AHANDIR, ANDIRAK, ÇANDIRA, YANDIRA

6 harfli kelimeler

ÇANDIR, TANDIR, ANDIRA, ANDIRI, PANDIR

5 harfli kelimeler

ANDIR

Bazı kelimelerin anlamları

ANDIR

Korku, şaşma, hayranlık bildirir ünlem. Ölüden kalan eşya, sahipsiz kalan eşya, soyka. İnsan ve hayvanlara ilenç yerine, sahipsiz kal anlamında kullanılır. Pis, iğrenç, hantal, kötü, uğursuz, çirkin, miskin, tembel. Erkeklik organı. Kadının cinsiyet organı. Akrep. Uğursuz. Bela, kötülük. Kötü yürekli. Sahipsiz.

BULANDIRILABİLMEK

Bulandırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

TEŞKİLATLANDIRMAK

Örgütlendirmek.

COŞKULANDIRABİLME

Coşkulandırabilmek işi.

ŞUURLANDIRABİLMEK

Bilinçlendirebilmek.

HAVALANDIRABİLMEK

Havalandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YAPILANDIRABİLMEK

Yapılandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

CEZALANDIRABİLMEK

Cezalandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SİLAHSIZLANDIRMAK

Silahsızlanmasına sebep olmak, silahsızlanmasını sağlamak, silahlarını bıraktırmak.

AYRINTILANDIRILMA

Ayrıntılandırılmak işi, detaylandırılma.

DALGALANDIRABİLME

Dalgalandırabilmek işi.

AĞAÇLANDIRABİLMEK

Bir yeri fidanlar dikerek ağaçlı duruma getirme olasılığı bulunmak.

MANALANDIRABİLMEK

Anlamlı duruma getirmek.

SONUÇLANDIRABİLME

Sonuçlandırabilmek işi, neticelendirebilme.

ANLAMLANDIRABİLME

Anlamlandırabilmek işi.

SABIRSIZLANDIRMAK

Sabırsızlanma işini yaptırmak.

  -   -   -  

Anlamında ANDIR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ANDIR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACIMSI

Acıyı andıran, acıya benzeyen, acı gibi, acımtırak. Dokunaklı.

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

ADLANDIRILMAK

Adlandırma işi yapılmak, isimlendirilmek.

AĞAÇLAMAK

Ağaçlandırmak.

ADLANDIRMA

Adlandırmak işi, isimlendirme.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AĞAÇLANDIRMA

Ağaçlandırmak işi.

ALACAKLANDIRMA

Alacaklandırmak işi.

AĞAÇSI

Ağacı andıran, ağaca benzeyen, ağaç gibi, ağacımsı.

ADLANDIRILMA

Adlandırılmak işi, isimlendirilme.

ALİMALLAH

Söylenen bir sözün doğruluğuna inandırmak için "en iyisini Allah bilir" anlamında kullanılan bir söz.

ALEGORİ

Bir görüntü, bir yaşantı veya bir davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak için göz önünde canlandırıp dile getirme, yerine koyma. Bir sanat eserindeki ögelerin gerçek hayattan bir şeyleri temsil etmesi durumu.

ALKALOİT

Özellikleri ile alkalileri andıran organik madde.

ALACALANDIRMA

Alacalandırmak işi.

AĞAÇLANDIRILMA

Ağaçlandırılmak işi.

ALAYSI

Alayı andıran, alaya benzeyen, alay gibi, alayımsı.

AĞILANDIRMA

Ağılandırmak işi.

AKILLANDIRMA

Akıllandırmak işi.

ALACAKLANDIRMAK

Vadeli satış yapan firmaların her türlü mal ve hizmet satışından doğan haklarını alacaklandırıcı adı verilen finansal kuruluşlara devretmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük