İçinde ANA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ana" olan, toplam 1881 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ana bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ana ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ana olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ANAYASALLAŞTIRMAK, ASKANAZYHÜCRELERİ, CANAVARLAŞABİLMEK, HEYECANLANABİLMEK, MANALANDIRABİLMEK, OLANAKSIZLAŞTIRMA, VOLKMANNKANALLARI, YELPAZEKANATLILAR

16 harfli kelimeler

UYGULANABİLİRLİK, AÇIKLANABİLİRLİK, ALFANAFTİLTİOÜRE, ALGILANABİLİRLİK, ANAYASALLAŞTIRMA, ASFALTLANABİLMEK, CANAVARLAŞABİLME, CANAVARLAŞTIRMAK, HEYECANLANABİLME, KİRPİKKANATLILAR, MANALANDIRABİLME, MEİBOMİANADENOMU, SANAYİLEŞEBİLMEK, TEKRARLANABİLMEK, UYARLANABİLİRLİK

15 harfli kelimeler

MERYEMANAKUŞAĞI, OLANAKSIZLAŞMAK, SANAYİLEŞTİRMEK, ALKIŞLANABİLMEK, ANAPLASMATACEAE, ANAPLAZMODASTAT, ARIZALANABİLMEK, ASFALTLANABİLME, AŞAĞILANABİLMEK, AVİANADENOVİRÜS, AYDINLANABİLMEK, BAĞIŞLANABİLMEK, BAĞITLANABİLMEK, BALTALANABİLMEK, BOĞAZLANABİLMEK, BOĞUMLANABİLMEK, BOMBALANABİLMEK, BULGULANABİLMEK, BULUTLANABİLMEK, CANAVARLAŞTIRMA, COŞKULANABİLMEK, ÇALKALANABİLMEK, ÇAMURLANABİLMEK, ÇAPAKLANABİLMEK, ÇATALLANABİLMEK, ÇİFTEKANATLILAR, ÇOBANALDATANLAR, DALGALANABİLMEK, DAMGALANABİLMEK, FAYDALANABİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANARŞİSTLEŞMEK, OLANAKSIZLAŞMA, SANAYİLEŞTİRME, AÇIKLANABİLMEK, AĞIRLANABİLMEK, ALGILANABİLMEK, ALKIŞLANABİLME, ANAYASALLAŞMAK, ANIMSANABİLMEK, ANTİANAFİLAKSİ, ARIZALANABİLME, AŞAĞILANABİLME, AVLANABİLİRLİK, AYARLANABİLMEK, AYDINLANABİLME, AYIKLANABİLMEK, AZIMSANABİLMEK, BABALANABİLMEK, BAĞIŞLANABİLME, BAĞITLANABİLME, BALTALANABİLME, BOĞAZLANABİLME, BOĞUMLANABİLME, BOMBALANABİLME, BUĞULANABİLMEK, BULGULANABİLME, BULUTLANABİLME, COŞKULANABİLME, ÇAKALIHASANAĞA, ÇALKALANABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ANARŞİSTLEŞME, CANAVARLAŞMAK, KIRMIZILAHANA, MANALANDIRMAK, SALTANATÇILIK, SANATSEVERLİK, ŞEYTANARABASI, SANAYİİNEFİSE, AÇIKLANABİLİR, AÇIKLANABİLME, AĞIRLANABİLME, ALGILANABİLİR, ALGILANABİLME, ANAHTARLITOKA, ANAYASALLAŞMA, ANIMSANABİLME, AYARLANABİLME, AYIKLANABİLME, AZIMSANABİLME, BABALANABİLME, BAĞLANABİLMEK, BAŞLANABİLMEK, BOYLANABİLMEK, BUĞULANABİLME, BUZLANABİLMEK, BÜYÜKANAFARTA, CAMKANATLILAR, CANAVARCASINA, ÇALKANABİLMEK, ÇAPALANABİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ANAHTARCILIK, ANALAŞTIRMAK, ANANASGİLLER, ANAYASACILIK, BADANALANMAK, BADANALATMAK, CANAVARLAŞMA, ÇENGÜÇAĞANAK, ÇOBANALDATAN, HAFAZANALLAH, İGUANAGİLLER, KANAATSİZLİK, KANALİZASYON, MANALANDIRMA, OLANAKSIZLIK, PANAYIRCILIK, PSİKANALİZCİ, SANAYİLEŞMEK, TANTANACILIK, AKLANABİLMEK, ALDANABİLMEK, ANAHTARAĞASI, ANAKENTLEŞME, ANALİSLATMAK, ANAPİYESMATA, ANAPLAZMOZİS, ANAYÖNETİLEN, AŞAĞIÇANAKÇI, AŞAĞIKANATLI, AVLANABİLMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ANAERKİLLİK, ANAFORCULUK, ANAFORLAMAK, ANALAŞTIRMA, ANALİZCİLİK, ANAMALCILIK, ANANESİZLİK, ANARŞİSTLİK, BADANACILIK, BADANALAMAK, BADANALANMA, BADANALATMA, DOKUNMABANA, HAVVAANAELİ, KANATLANMAK, KANATSIZLAR, KAYNANADİLİ, MÜDAFAANAME, PEHLİVANANE, PERMANGANAT, SALTANATSIZ, SANAYİCİLİK, SANAYİLEŞME, TAVŞANAYAĞI, TIRMANANLAR, YANAŞTIRMAK, ZANAATÇILIK, MERCANAĞACI, YELKENKANAT, ABANABİLMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANABOLİZMA, ANAÇLAŞMAK, ANAFİLAKSİ, ANAFORLAMA, ANAHTARLIK, ANAKRONİZM, ANALIKIZLI, ANANECİLİK, BACANAKLIK, CANAVARLIK, ÇAKIRKANAT, DAYANAKSIZ, DENİZANASI, DIRAMUDANA, ISPANAKLAR, İSTİDANAME, KANATLANMA, KARALAHANA, KARAVANACI, KAYNANALIK, KIZILKANAT, MANASIZLIK, PSİKANALİZ, SALTANATÇI, SALTANATLI, SANATÇILIK, SANATORYUM, SANATSEVER, TANTANASIZ, TARHANALIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AÇIKLANAN, ANAÇLAŞMA, ANADOLULU, ANAEROBİK, ANAFORDAN, ANAHTARCI, ANAKRONİK, ANALJEZİK, ANASIZLIK, ANASONSUZ, ANATOMİCİ, ANATOMİST, ANAYASACI, ASLANAĞZI, AVANAKLIK, BADANASIZ, BAŞLAHANA, CANAVARCA, ÇANAKKALE, DANAAYAĞI, DANABURNU, DAYANAKLI, ISPANAKLI, İDDİANAME, KAMPANACI, KANAATSİZ, KANADİYEN, KANALIYLA, KAZKANADI, KUŞKANADI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANAERKİL, ANAFORCU, ANAFORLU, ANAKONDA, ANALİTİK, ANALİZCİ, ANALİZÖR, ANALJEZİ, ANALOJİK, ANAMALCI, ANAMNEZİ, ANANESİZ, ANAOKULU, ANARŞİST, ANARŞİZM, ANASONLU, ANATOMİK, ANAVAŞYA, ANAYASAL, ASLANAPA, AVANAKÇA, AYVADANA, BADANACI, BADANALI, BAĞLANAK, BANALLİK, CANANLIK, ÇANAKLIK, ÇATANACI, DAMACANA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALAMANA, ALMANAK, ANAÇLIK, ANADOLU, ANAGRAM, ANAHTAR, ANALİST, ANALOJİ, ANANECİ, ANANEVİ, ANAPARA, ANARŞİK, ANARTRİ, ANATOMİ, ANAYASA, BACANAK, BAKANAK, BANDANA, BARHANA, BEYANAT, BOĞANAK, BUKANAK, CANAVAR, ÇANAKÇI, ÇANAKSI, ÇOTANAK, DAYANAK, FANATİK, HAYMANA, ISPANAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANACIK, ANACIL, ANADUT, ANAFOR, ANALIK, ANALİZ, ANALOG, ANAMAL, ANAMUR, ANANAS, ANARŞİ, ANASIL, ANASIR, ANASIZ, ANASON, AVANAK, BADANA, BOYANA, ÇATANA, DANACI, DİFANA, GANALI, İGUANA, KABANA, KANAAT, KANAMA, KANARA, KANATA, KOFANA, LAHANA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABANA, ADANA, ANACA, ANALI, ANANE, BANAK, BANAL, BANAZ, CANAN, ÇANAK, HANAK, HANAY, KANAL, KANAT, MANAS, MANAT, MANAV, NANAY, SANAL, SANAT, YANAK, YANAL, YANAY, AFANA, AHANA, AKANA, ANANA, ANAPA, ANARA, ANARI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ANAÇ, ANAL, BANA, CANA, DANA, KANA, MANA, SANA, VANA, ANAK, ANAR, ANAŞ, ANAT, ANAV, ANAY, ANAZ, ÇANA, GANA, HANA, LANA, NANA, PANA, RANA, ŞANA, TANA, YANA

3 harfli kelimeler

ANA

Bazı kelimelerin anlamları

ANA

Anne. Temel, asıl, esas. Alacağın veya borcun, faizin dışında olan bölümü. Yaşlı kadınlara saygılı bir seslenme sözü. Yavrusu olan dişi hayvan. Çizgilerden herhangi birini anlatan kelimeye sıfat olarak geldiğinde o çizginin, belirli bir kural altında hareket ederek bir yüzey oluşturmaya yaradığını anlatan bir söz. Velinimet. Dinî bakımdan aziz tanınan bazı kadınlara verilen saygı unvanı.

ALGILANABİLİRLİK

Algılanabilir olma durumu.

HEYECANLANABİLMEK

Heyecanlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

CANAVARLAŞABİLME

Canavarlaşabilmek işi.

UYGULANABİLİRLİK

Yapılabilirlik.

YELPAZEKANATLILAR

Genellikle başka böceklerin asalağı olarak yaşayan, dişileri kanatsız, gözleri çıkık ve iri böcekler takımı.

ANAYASALLAŞTIRMAK

Yürürlükte olan anayasaya uygun duruma getirmek.

OLANAKSIZLAŞTIRMA

Olanaksızlaştırmak işi, imkânsızlaştırma.

VOLKMANNKANALLARI

Havers kanallarını yan kollarla birbirine bağlayan kanallar. Periosteumdan kemik dokuya geçen kan damarları kanalis perforanslardan geçerek kanalis sentralis adı verilen Havers kanallarına girerler.

AÇIKLANABİLİRLİK

Açıklanabilir olma durumu.

ANAYASALLAŞTIRMA

Anayasallaştırmak işi.

MANALANDIRABİLMEK

Anlamlı duruma getirmek.

ALFANAFTİLTİOÜRE

Fare zehri olarak kullanılan, solunum güçlüğü ve akciğer ödemine neden olan bir bileşik, <İ>ANTU. .

ASFALTLANABİLMEK

Asfaltlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ASKANAZYHÜCRELERİ

Oksifilik hücreler.

CANAVARLAŞABİLMEK

Canavarlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında ANA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ANA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

AÇIKLAYAN

Açıklanan.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

AÇIKGÖZ

Uyanık davranarak çıkar sağlayan, imkânlardan kurnazca yararlanmasını bilen, cingöz, uyanık, kurnaz (kimse).

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

AÇKICI

Açkı yapan kimse, perdahçı. Anahtarcı.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ADAKLIK

Adak adanan yer. Adak olarak ayrılmış (hayvan).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük