İçinde ALKINMA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "alkınma" olan, toplam 4 tane kelime bulunuyor. İçerisinde alkınma bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu alkınma ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında alkınma olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ALKINMA

Bir sesin gürlüğünün zaman zaman azalması ya da yitmesi durumu.

KALKINMAK

Durumunu düzeltmek, aşamalı bir biçimde gelişmek, ilerlemek. Zenginleşmek.

ALKINMAK

Şaşırmak, alıklaşmak.

KALKINMA

Kalkınmak işi. İyileşme, şifa bulma.

  -   -   -  

Anlamında ALKINMA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ALKINMA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DIĞILDAMAK

Konuşmak, kaynaşmak. Kalkınmak, geçimini düzeltmek.

GETMEK

Gedik açmak, delmek. Gitmek. Yolu kat etmek, yürümek. Bir işe çıkmak. Ulaşmak, vasıl olmak. Terk etmek, ayrılmak. Hareket etmek, harekete heçmek. Vaz geçmek. Yok olmak, kaybolmak. Peşini bırakmak. Yeltenmek, kalkınmak - aşmak getmek: aniden ortadan kaybolmak, birden uzaklaşmış bulunmak - çakmak getmek: çekip gitmek. gitmek.

KARTİYERİZM

1960'lı yılların başında Paris Match gazetesinin editörü Fransız gazeteci Raymond Cartier'in yoksul ülkelerin iktisadi kalkınması için yapılan yardımların bu ülkelerde iyi bir biçimde kullanılmadığı gerekçesiyle, gelişmiş ülkelerin bu yardımları kendi ülkelerinde kullanmasını savunan ve kendi adıyla anılan siyasi öğreti.

İRELLEME

İlerleme, kalkınma.

DOĞRULMAK

Eğik veya eğri bir şey, düz bir duruma gelmek. Oturan veya yatan bir kimse toparlanmak, dik bir duruma gelmek. Yönelmek. Para sağlanmak, kazanılmak. Yeniden güçlenmek, kalkınmak.

KÖYCÜ

Köy sorunlarını kendine iş edinen, köylerin ve köylülerin kalkınması yolunda çalışan kimse.

KÖYKENT

Kimi ülkelerde, bir kırsal gelişme yöntemi olarak benimsenen ve kırsal yerleşme birimlerini, yalnız köyün görevlerini daha iyi görebilecek duruma getirmeyi değil, kentsel ve yeğnil işleyimsel işlevlerle de donatmayı, böylelikle kırsal alanda bir canlanma ve kalkınma yaratarak kentlere olan akınları azaltmayı amaçlayan bir yerleşim örneği, önerisi. bk. özekköy, tarımkenti. Ülkemizde, 1970' li yılların başında CHP tarafından kamuoyuna sunulan bir kırsal gelişme yöntemi önerisi.

KALKINDIRMAK

Kalkınmasını sağlamak, kalkınmasına yol açmak.

KALKINIŞ

Kalkınma işi.

TÜKLENMEĞ

Yoksul kimse az kalkınmak, parası olmak.

KALKINABİLMEK

Kalkınma imkânı veya olasılığı bulunmak.

OECD

Türkçe'de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bazen de İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı olarak anılır. Uluslararası bir ekonomi örgütü. 1961 yılında kurulmuştur. 1948 yılında kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (OEEC) devamı niteliğindedir. Üye ülkelerinin çoğu Avrupa Birliği üyesidir ve sanayi olarak gelişmiş ülkelerdir bir çoğu da sadece gözlemci olan üyelerdir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük