İçinde ALDI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "aldı" olan, toplam 222 tane kelime bulunuyor. İçerisinde aldı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu aldı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında aldı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

SALDIRGANLAŞMAK, BALDIRANŞERBETİ, DALDIRILABİLMEK, KALDIRILIVERMEK

14 harfli kelimeler

SALDIRGANLAŞMA, BALDIRPATLATAN, ALDIRILABİLMEK, ÇUVALDIZDİKENİ, DALDIRILABİLME, KABALDIZDİKENİ, KALDIRILIVERME, KALDIRIMSIZLIK, KALDIRTABİLMEK, KALDIRTIVERMEK, SALDIRTABİLMEK, YORGANKALDIRAN

13 harfli kelimeler

ALDIRIŞSIZLIK, KALDIRIMCILIK, ALDIRILABİLME, ALDIRTABİLMEK, BALDIRICILBAK, BALDIRIÇIPLAK, DALDIRABİLMEK, DALDIRIVERMEK, KALDIRABİLMEK, KALDIRIVERMEK, KALDIRTABİLME, KALDIRTIVERME, KARABALDIRCAN, SALDIRABİLMEK, SALDIRIVERMEK, SALDIRTABİLME

12 harfli kelimeler

SALDIRGANLIK, SALDIRICILIK, SALDIRMAZLIK, YALDIZLANMAK, YALDIZLATMAK, BAŞKALDIRMAK, ALDIRABİLMEK, ALDIRIŞSIZCA, ALDIRTABİLME, BALDIRIBEYAZ, BALDIRLANMAK, DALDIRABİLME, DALDIRIVERME, DANAKALDIRAN, ETEKÇUVALDIZ, FASKALDIRMAK, HALDIRDATMAK, HAMBALDIRCAN, HASBALDIRCAN, KALDIRABİLME, KALDIRIMBAŞI, KALDIRIVERME, KOZIKALDIRAN, ORTAKALDIRIM, PALDIRDATMAK, SALDIRABİLME, SALDIRIVERME, YALDIZLIKAYA, ZINKALDIRMAK

11 harfli kelimeler

ALDIRMAZLIK, BALDIRANLIK, BALDIRIKARA, BALDIRSOKAN, ÇALDIRILMAK, DALDIRILMAK, KALDIRILMAK, KALDIRIMSIZ, YALDIZCILIK, YALDIZLAMAK, YALDIZLANMA, YALDIZLATMA, ALDIRABİLME, DALDIRÇIKAR, DALDIZLAMAK, FALDIRDAMAK, GALDIRDAYIK, HOPKALDIRAN, KALDIRGAĞIŞ, KALDIRILMIŞ, KALDIRIMKÖY, KUŞKALDIRAN, PALDIRATMAK, PALDIRDAMAK, YALDIRATMAK, YALDIRDAMAK

10 harfli kelimeler

ALDIRIŞSIZ, BAŞKALDIRI, ÇALDIRILMA, DALDIRTMAK, KALDIRIMCI, KALDIRIMSI, KALDIRTMAK, SALDIRISIZ, YALDIZLAMA, KARABALDIR, AKBALDIRAN, ALDIRAYLAZ, ALDIRILMAK, BALDIRIKIZ, BALDIRPAÇA, BALDIZALMA, DALDIRILIŞ, DALDIRILMA, DALDIZAMAK, FALDIRAMAK, FALDIRAVIK, GÖZÜMKALDI, KALANKALDI, KALDIRAYAK, KALDIRILIŞ, KALDIRILMA, KALDIRIMLI, PALDIRAMAK, SALDIRTMAK, UYALDIRMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALDIRTMAK, BALDIRGAN, ÇALDIRMAK, DALDIRMAK, DALDIRTMA, KALDIRICI, KALDIRMAK, KALDIRTMA, SALDIRGAN, SALDIRICI, SALDIRMAK, ALDIRAYAZ, ALDIRILMA, ALDIVERDİ, BALDIRĞAN, BALDIRKAN, BALDIZLIK, DALDIRMAÇ, FALDIRMAK, GALDIRGOP, GALDIRHOP, GALDIRMAK, GÖNÜLALDI, HALDIRDAK, HALDIRMAK, MURATALDI, NALDIRNAÇ, PALDIMSIZ, PALDIRDAK, SALDIRMAĞ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALDIRMAK, ALDIRMAZ, ALDIRTMA, BALDIRAK, BALDIRAN, ÇALDIRAN, ÇALDIRIŞ, ÇALDIRMA, ÇUVALDIZ, DALDIRIŞ, DALDIRMA, KALDIRAÇ, KALDIRAN, KALDIRIM, KALDIRIŞ, KALDIRMA, SALDIRIŞ, SALDIRMA, YALDIRAK, YALDIZCI, YALDIZLI, AKBALDIR, ALDIĞINA, ALDIRMAH, CIVALDIZ, FALDIRIK, GALDIRIK, GALDIRIM, KALDIRAK, KALDIRIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALDIRIŞ, ALDIRMA, SALDIRI, ALDIRIK, BALDIZI, BOYALDI, ERKALDI, KALDIRI, KARALDI, OKSALDI, ÜNSALDI, YOLALDI

6 harfli kelimeler

BALDIR, BALDIZ, DALDIZ, PALDIM, YALDIZ, DALDIR, ELALDI, MALDIR, PALDIN, PALDIR, SALDIÇ, ÜNALDI, YALDIR

5 harfli kelimeler

ALDIÇ

4 harfli kelimeler

ALDI

Bazı kelimelerin anlamları

ALDI

"söylemeye başladı" anlamında kullanılan bir söz.

KALDIRILIVERMEK

Çabucak kaldırılmak.

ALDIRILABİLMEK

Aldırılma imkânı veya olasılığı bulunmak, kolayca aldırılmak.

KALDIRTIVERMEK

Kaldırıvermek.

ÇUVALDIZDİKENİ

Harman zamanı görülen, esen yelle yuvarlanarak giden bir çeşit diken.

KALDIRILIVERME

Kaldırılıvermek işi.

KALDIRIMSIZLIK

Kaldırımsız olma durumu.

KALDIRTABİLMEK

Kaldırtma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BALDIRANŞERBETİ

Acı çekilerek, yüzsuyu dökülerek elde edilen kazanç.

BALDIRPATLATAN

Güreşte hasmın bir ayağını tutarak diz kapağına kadar büküp üzerine yüklenme oyunu.

SALDIRGANLAŞMAK

Saldırgan duruma gelmek.

SALDIRTABİLMEK

Saldırtma imkânı veya olasılığı bulunmak.

DALDIRILABİLME

Daldırılabilmek işi.

DALDIRILABİLMEK

Daldırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SALDIRGANLAŞMA

Saldırganlaşmak durumu.

KABALDIZDİKENİ

Ekinler kaldırılırken dikenleri yuvarlanarak uçan bir çeşit bitki.

  -   -   -  

Anlamında ALDI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ALDI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AGRESİF

Saldırgan.

ASES

Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından önceki güvenlik görevlisi. Gece bekçisi.

ALDIRIŞ

Aldırma işi.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ALDIRMA

Aldırmak işi.

ALDIRIŞSIZLIK

Aldırışsız olma durumu.

ANESTEZİ

Canlı vücudunun tümünde veya bir bölgesinde ağrı, ısı, ışık ve dokunma gibi tüm duyuların ortadan kaldırılması, duyu yitimi. Belirli bir sinirin hasarına bağlı olarak vücutta ilgili bölgede ortaya çıkan duyu olmaması.

ALDIRTMA

Aldırtmak işi.

ALDIRIŞSIZ

Aldırmaz, umursamayan.

APİKO

Geminin, zinciri toplayıp demirini kaldırmaya hazır olması. Derli toplu, süslü, şık. Hazır, tetik.

ARABA

Tekerlekli, motorlu veya motorsuz her türlü kara taşıtı. Bu taşıtın aldığı miktarda olan.

ALMAK

Bir şeyi elle ya da başka bir araçla tutarak bulunduğu yerden ayırmak, kaldırmak. Zararlı, tehlikeli bir şeye uğramak. Bir şeyi veya kimseyi bulunduğu yerden ayırmak. Motor çalışması için gerekli olan elektrik veya yakıttan yararlanır duruma gelmek. Satın almak. Erkek, kadınla evlenmek. Göreve, işe başlatmak. Örtmek, koymak. Yolmak, koparmak. Bürümek, sarmak, kaplamak. İçine sığmak. İçecek veya sigara içmek. Görevden, işten çekmek. Kazanç sağlamak. Gidermek, yok etmek. Kazanmak, elde etmek. Çalmak. Kısaltmak, eksiltmek. Vücuttaki hasta bir organı ameliyatla çıkarmak. İçeri sızmak, içine çekmek. Yol gitmek, mesafe katetmek. Kabul etmek. İçeri girmesini sağlamak. Birlikte götürmek. Soldurmak. Kendine ulaştırılmak, iletilmek. Temizlemek. Sürükleyip götürmek. Yer değiştirmek. Yutmak, kullanmak. Tat veya koku duymak. Başlamak. Ele geçirmek, fethetmek.

ARŞİVLEMEK

Arşive kaldırmak, arşivde saklamak.

ALİ

Yüce, yüksek. "Kurnazca ve haince düzen" anlamında Ali Cengiz oyunu, "çok zorba" anlamında Ali kıran baş kesen, "bir kimse birinden aldığını ötekine, ötekinden aldığını bir başkasına vererek işini yürütmek" anlamında Ali'nin külahını Veli'ye, Veli'nin külahını Ali'ye giydirmek deyimlerinde geçen bir söz.

AJİTASYON

Körükleme. Duygu sömürüsü yapma. Kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu. İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma. Çırpıntı.

ARAYÜZ

Bilgisayar yazılımlarının kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin, yazıların yer aldığı ön sayfa.

AGRESİFLİK

Saldırgan olma durumu.

ANTLAŞMA

İki veya daha çok devletin saldırmazlık, savaşta iş birliği vb. konularda kararlaştırdıkları ilkelere uygun davranmayı kabul etmeleri durumu, ahit, muahede, ahitleşme, pakt. Bu durumu belirten belge.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ALABORA

Geminin yan yatması. Bir serenin yatay durumdan düşey duruma getirilmesi. Selamlamak için filika küreklerinin yukarıya kaldırılması. Balığı toplamak için dalyan ağının yukarıya alınması.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük